چگونه تراشه یك دلاری عامل بحران در اقتصاد جهانی شد؟

چگونه تراشه یك دلاری عامل بحران در اقتصاد جهانی شد؟

بی بی سرور: برای پی بردن به این که چرا صنعت نیمه رسانای 450 میلیارد دلاری گرفتار بحران شد، بهترین نقطه برای شروع، قطعه یک دلاری به نام دیسپلی درایور است.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، صدها نوع تراشه مختلف صنعت سیلیکون جهانی را می سازند که پرزرق و برق ترین آنها از طرف شرکتهایی نظیر کوالکام و اینتل از ۱۰۰ دلار تا بیش از ۱۰۰۰ دلار قیمت دارند. اینها تراشه هایی هستند که در کامپیوتر های قدرتمند یا تلفنهای هوشمند کوچکی که در جیب شما جای می گیرند، بکار برده می شوند. تراشه دیسپلی درایور یک تراشه معمولی است که تنها هدف آن ارسال دستورالعملهای ابتدایی برای نورانی کردن صفحه در تلفن، مونیتور یا دستگاه ناوبری است.

مشکل صنعت تراشه و شرکتهای دیگری مانند خودروسازان این است که تراشه های دیسپلی درایور به حد کافی وجود ندارند. شرکتهای سازنده این قطعه قادر به پاسخگویی به تقاضای رو به رشد نیستند بدین سبب قیمتها بالا رفته است. این امر در کمبود عرضه و افزایش هزینه پنلهای LCD سهیم بوده است که قطعه ضروری برای ساخت تلویزیونها، لپ تاپها و همین طور خودرو ها، هواپیماها و یخچالهای پیشرفته هستند. کمبود این قطعه سبب شده است شرکتها نتوانند محصولاتشان را تولید کنند.

اکنون لطمه کمبود عرضه چنین قطعاتی که بی اهمیت به نظر می رسند، در اقتصاد جهانی پدیدار شده است. خودروسازانی مانند فورد موتور، نیسان موتور و فولکس واگن تولیدشان را کاهش داده اند و در نتیجه خسارت بیش از ۶۰ میلیارد دلاری درآمد این صنعت در سال ۲۰۲۱ برآورد شده است.

این وضعیت قبل از بهتر شدن، وخامت بیشتری پیدا خواهدنمود. طوفان زمستانی کم سابقه در تگزاس، بخشهای وسیعی از تولید آمریکا را فلج کرد. همین طور آتش سوزی در یک کارخانه ژاپنی موجب تعطیلی یک ماهه این تاسیسات شد. شرکت سامسونگ الکترونیکس درباب عدم توازن جدی در این صنعت هشدار داده و شرکت تایوانی TSMC اعلام نموده است با توجه به این که کارخانه هایش با ظرفیت بیش از ۱۰۰ درصدی فعالیت می نمایند قادر نیست با تقاضا همگام بماند.

کمبود تراشه، زاده یک محاسبه اشتباه بعد از شیوع پاندمی ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ بود. هنگامی که پاندمی کووید ۱۹ در سراسر جهان گسترش پیدا کرد، خیلی از شرکتها انتظار داشتند مردم با دشوار شدن شرایط اقتصادی، میزان هزینه هایشان را کاهش دهند. اما مردمی که در خانه حبس شده بودند آغاز به خرید کردند و کامپیوتر های بهتر و نمایشگرهای بزرگتری خریدند تا بتوانند از خانه به کار ادامه دهند. برای کودکانشان لپ تاپهای جدیدی برای آموزش الکترونیکی خریداری کردند. تلویزیونهای فور کی، کنسولهای بازی، دستگاههایی مانند کف شیرساز، سرخ کن و مخلوط کنهای قوی خریداری کردند تا زندگی در قرنطینه را دلپذیرتر کنند.

خودروسازان هم غفلت کردند. این شرکتها کارخانه هایشان را تعطیل کردند برای اینکه تقاضا به سبب عدم امکان مراجعه برای خرید سقوط کرده بود. آنها به تامین کنندگان قطعه اعلام نمودند ارسال قطعات همچون تراشه هایی که برای تولید خودرو ها بسیار ضروری هستند را متوقف کنند.

سپس یکباره تقاضا در اواخر سال میلادی گذشته شدت گرفت. مردم می خواستند از خانه بیرون بروند و علاقه ای به استفاده از حمل و نقل عمومی نداشتند. خودروسازان کارخانه هایشان را بازگشایی کردند و با سرافکندگی سراغ تراشه سازانی نظیر TSMC و سامسونگ رفتند. اما پاسخی که شنیدند این بود که باید منتظر بمانند. نمی توانند به سرعت کافی برای مشتریان وفادارشان تراشه تولید کنند.

کمبود قطعه موجب افزایش قیمتهای LCD شده است. قیمت پنل LCD در اندازه ۵۰ اینچی برای تلویزیونها در فاصله ژانویه سال ۲۰۲۰ تا مارس امسال دو برابر شده است. ماتیو کانترمان از بلومبرگ اینتلیجنس پیش بینی می کند روند افزایش قیمتهای LCD حداقل تا سه ماهه سوم امسال ادامه پیدا خواهدنمود.

عامل دیگری که بحران را تشدید کرد، کمبود شیشه است. تولیدکنندگان بزرگ شیشه حوادثی را در پایگاههای تولیدشان گزارش کرده اند که شامل خاموشی در کارخانه نیپون الکتریک گلس در دسامبر و انفجار در کارخانه فاین تکنو کوریای AGC در ژانویه بود. پیش بینی می شود محدودیت تولید تا تابستان امسال ادامه پیدا کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، همه این موارد موجب رونق کسب وکار شرکتهای این صنعت شده است. فروش هایمکس افزایش یافته و قیمت سهامش از نوامبر سه برابر شده است. ارزش سهام نواتک روز سه شنبه ۶.۱ درصد صعود کرد و به رکورد بالایی رسید و رشد امسالش را به بیش از ۶۰ درصد رساند. انتظار نمی رود کمبود تراشه به ویژه قطعات خودروسازی به این زودی رفع گردد.

منبع:

1400/01/17
16:42:26
0.0 / 5
1568
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد