ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۹۹،

اتصال ۹۶ درصد از روستاها به شبكه ملی اطلاعات

اتصال ۹۶ درصد از روستاها به شبكه ملی اطلاعات

در صورتیکه مقرر بود تا اختتام سال اجرای برنامه (۱۴۰۰)، ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند، اکنون ۹۶ درصد از روستاهای کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و تنها ۲ درصد از جمعیت و ۴ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت دسترسی ندارند.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، عدالت ارتباطی یکی از زیرمجموعه های عدالت اجتماعی است، امروز دنیا در عصر ارتباطات قرار دارد و دشوار می باشد که دسترسی به فضای مجازی برای عده ای وجود نداشته باشد، چونکه خدمات دولت الکترونیکی شده است. امروزه اگر فردی بخواهد خدماتی را از دولت دریافت کند باید از بستر فضای مجازی استفاده نماید، همه گیری کرونا سبب شد نیاز مردم به این فضا تشدید شود.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در مراسم اتصال ۱۰۳۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات در خردادماه سال ۱۳۹۹ گفته بود: در برنامه ششم توسعه دولت و به نمایندگی از آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده بود که تا آخر سال اجرای برنامه (۱۴۰۰)، ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند. این عدد در ابتدای دولت عدد ناچیزی بود و در سال اول برنامه ششم توسعه، حدود ۳۰ درصد شد و امروز به ۹۰ درصد رسیده است. تلاش ما این است که تا آخر سال بالاتر از اهداف برنامه، ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ملی اطلاعات متصل نماییم.
او همینطور بهمن ماه اعلام کرد: امروز ۹۶ درصد از روستاهای کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند در واقع ۹۶ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور یک نوع اتصال اینترنتی دارند یا اینترنت خانگی یا یکی از اپراتورها آنجا خدمات عرضه می دهند یعنی ۱۶ درصد از شاخص برنامه ششم توسعه جلوتر هستیم، ۹۸ درصد جمعیت شهری و روستایی ما امروز به اینترنت دسترسی دارند و تنها ۲ درصد از جمعیت و ۴ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت دسترسی ندارند.
ستار هاشمی -معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم چندی قبل با اشاره به اینکه ضریب نفوذ اینترنت پهن باند سیار کشور به بالای ۹۰ درصد رسیده است، گفته بود: علیرغم اینکه طبق بند دو ماده ۶۷ قانون برنامه ششم توسعه، تکلیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ایجاد دسترسی برای ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه ملی اطلاعات تا آخر قانون برنامه ششم توسعه بوده است، اما وزارت متبوع وظایف خویش را به انجام تکلیف قانونی محدود نکرده است.
همانطور که آذری جهرمی می گوید، فضای مجازی از ضروریات زندگی عصر جدید است و بسیاری از مردم بر محور کسب و کار دیجیتال قرار دارند و اقتصاد دیجیتال را فعال کردند، همه ما یا مشتری این فضا هستیم یا فردی از خانواده ما عرضه دهنده خدمات در این فضاست. ارتباطات در عصر جدید یکی از حقوق اساسی انسان ها و جزو حقوق عمومی مردم به حساب می آید ازاین رو ارتباطات دیگر امتیاز نیست و تبدیل به حق شده است و باید عدالت در این عرصه را رقم بزنیم.1400/01/13
22:38:01
0.0 / 5
1035
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد