خدمات سامانه شاهكار چیست؟

خدمات سامانه شاهكار چیست؟

با عنایت به شیوع بیماری کرونا و لزوم کاهش تردد در سطح شهر، سامانه شاهکار احراز هویت را به صورت غیرحضوری انجام می دهد و می توان احراز هویت در طرح رجیستری، سامانه سجام، دریافت وام، آزادسازی سهام عدالت، کارت سوخت و ثبت نام خودرو را از راه آن انجام داد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، سامانه شاهکار (شبکه احراز هویت کاربران ارتباطی) یک واسط بین اپراتورهای مخابراتی و مراجع تطبیق هویت است. اپراتورها قبل از عرضه سرویس به مشترکین خود، از راه این سامانه، هویت مشترکین را از نظر حقیقی یا حقوقی، ایرانی یا خارجی بودن صحت سنجی می کند و در صورت تأیید درستی اطلاعات در سامانه، اپراتور اجازه عرضه سرویس به مشترکین را دارد.
این سامانه به دنبال مصوبه شورایعالی فضای مجازی به منظور تأمین کامل حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران در فضای مجازی و حقیقی در سال ۱۳۹۴ راه اندازی و به تدریج سرویسهای مختلف به آن افزوده شد. همینطور در ماه های گذشته، شاهکار به نرم افزار دولت همراه متصل شد. حالا ۱۰۰ دستگاه و نهاد به سامانه شاهکار متصل هستند و در مجموع ۷۰۰ نهاد دولتی و خصوصی از خدمات آن استفاده می نمایند.
تطبیق شناسه سرویس و شناسه هویتی از قابلیت های سامانه شاهکار است که با مشخص شدن صاحبان سرویسهای ارتباطی در این سامانه، خدمات از هر سرویس ارتباطی به صاحب همان سرویس عرضه می شود. با ایجاد این امکان هیچ فردی حق استفاده از شماره همراه فرد دیگری برای ثبت نام در نرم افزار دولت همراه، نرم افزارهای موبایل بانک، پرداخت آنلاین، ثبت آگهی فروش، فروشگاه های آنلاین و سایر نرم افزارهایی که حریم خصوصی در آنها مطرح است و یا امکان تقلب و کلاهبرداری در آنها وجود دارد را نخواهد داشت.
اطلاع به مشترکین درباره ثبت سرویسهای ارتباطی به نام آنها، یکی دیگر از سرویسهای سامانه شاهکار است و درصورت ثبت هرگونه سرویس ارتباطی در اپراتورهای مخابراتی با شناسه هویتی مشترکان، ثبت این سرویس در چارچوب پیامک با سرشماره cra.ir به تمامی خطوط تلفن همراه به نام مشترک اطلاع رسانی می شود.
همینطور اطلاع از تعداد سیمکارت های تلفن همراه، سرویسهای مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت، اطلاع از شماره های تلفن همراه به نام مشترکین هم از سرویسهای جانبی شاهکار است.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ویدیوی ایران هوشمند به مزایای سامانه شاهکار پرداخته شده است. همچون اینکه سامانه شاهکار، شاکله دولت الکترونیکی است و از این سامانه روزانه هزاران نفر استفاده می نمایند. احراز هویت در طرح رجیستری، سامانه سجام، دریافت وام، آزادسازی سهام عدالت، کارت سوخت و ثبت نام خودرو از راه این سامانه انجام می شود.

منبع:

1399/12/25
01:42:10
0.0 / 5
1409
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد