پژوهشگران مطرح كردند

راهكارهایی برای كنترل جرائم سایبری

راهكارهایی برای كنترل جرائم سایبری

به گزارش بی بی سرور با گستردگی روز به روز فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در بین مردم، بروز جرم و ناهنجاری هم در این فضا افزایش یافته است. محققان کشور برای غلبه بر چنین ناملایماتی، مبحث را مورد موشکافی قرار داده و راهکارهایی عرضه کرده اند.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، امروزه با پا گذاشتن در هزاره سوم میلادی، تکنولوژی های جدید مطالعات و ارتباطات به نحو شگفت آوری وارد ساختار زندگی انسان ها شده است که تجلی آن فضای تبادل اطلاعات یا فضای سایبر است. ایجاد فضای مجازی به منظور زندگی بشر، شکل جدیدی از روابط اجتماعی، تجارت و دوستی به وجود آورده است. به صورتی که در گذشته خیلی از تجار و افراد به منظور ارسال یک پیش فاکتور ساده مجبور به ارسال آن از راه پست و یا فکس بودند، اما هم اکنون به مدد اینترنت و پست الکترونیک قادر به انجام مراودات خود در چند ثانیه هستند و میتوان ادعا کرد الان بخش اعظم مراودات مالی و تجاری از راه اینترنت صورت می پذیرد.

از سوی دیگر به اعتقاد محققان، با در دسترس قرار گرفتن ابزارهایی چون وبسایت ها، بانکداری الکترونیک، شبکه های اجتماعی، بدیهی است که فضای سایبر، قابلیت ها و امکانات شگفت انگیزی به وجود آورده است. اما همانند دیگر عناصر زندگی اجتماعی، این حوزه هم از گزند سوءاستفاده و جرم، در امان نمانده است. فضای مجازی محدود به زمان و مکان نیست و محدودیت های انجام جرم در محیط فیزیکی را ندارد که این امر سبب شده از بروز جرائم نوین در امان نباشد و ما در فضای سایبر با مفهوم جدیدی از جرم به نام جرم سایبری مواجه شویم. جرم سایبری مجموعه ای از سوءاستفاده ها و رفتارهای زیان باری است که از راه کامپیوتر و سایر فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی ضد این نوع فناوری ها یا در فضای فراهم شده توسط این فناوری ها، واقع می شود.

در این رابطه، تیمی پژوهشی از دانشگاه علوم انتظامی امین، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین و دانشگاه تهران تحقیقی را انجام داده اند که در آن عوامل راهبردی مؤثر بر جلوگیری از جرائم سایبری مطالعه شده است.

در این پژوهش که 15 تن از خبرگان پلیس فتای ناجا در آن مشارکت داشته اند، ابزار گردآوری داده ها، پرسشنامه ای بوده که توسط محققان ساخته و پرداخت شده است. محققان با استفاده از روشی علمی تحت عنوان «روش دلفی فازی»، در دو مرحله به جمع آوری اطلاعات از خبرگان مورد نظر اقدام نموده و کلیدی ترین آنها را انتخاب کردند.

یافته های این پژوهش نشان داد که مهم ترین عوامل راهبردی مؤثر بر جلوگیری از جرائم سایبری را در 31 عامل و 7 گروه شامل عوامل فرهنگی، عوامل اجتماعی، عوامل فنی، عوامل ایجابی، عوامل سلبی، عوامل درون سازمانی و عوامل برون سازمانی میتوان طبقه بندی کرد.

دراین باره، فخرالدین توکلی، محقق دانشگاه علوم انتظامی امین و همکارانش می گویند: «با توجه به نتایج پژوهش ما، فرهنگ سازی و تولید رسانه ای، آگاه سازی خانواده ها، استفاده از ابزارهای امنیتی توسط کاربران، در اختیار داشتن نیروهای متخصص و آموزش دیده ازجمله عوامل مؤثر و نقش آفرین در جلوگیری از جرائم سایبری هستند که بایستی در طراحی و انتخاب برنامه ریزی های راهبردی مناسب مورد توجه ویژه قرار گیرند».

این محققان در همین راستا پیشنهادهایی را هم عرضه کرده اند. به قول آنها، «پیشنهادهای زیر بر مبنای عوامل راهبردی شناسایی شده بر جلوگیری از جرائم سایبری هستند. در بعد عوامل فرهنگی می بایست ظرفیت های رسانه و بخصوص شبکه های اجتماعی مجازی به منظور فرهنگ سازی استفاده درست از تکنولوژی های جدید مورد توجه قرار گیرد و برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت برای اقشار مختلف جامعه توسط کارشناسان به منظور نهادینه شدن حس احترام به قانون در فعالیتهای فضای مجازی تدوین گردد».

به گفته آنها «در بعد عوامل اجتماعی نیز، لازم است نشست های کارشناسانه توسط متخصصان به منظور شناسایی ریشه ای علل ارتکاب جرم و عرضه تدابیر آموزشی درزمینه آگاه سازی و اطلاع رسانی کاربران برگزار شود و اطلاع رسانی به صورت مستندسازی از جرائم سایبری و شناساندن مجازات های آن انجام پذیرد».

مجریان این پژوهش ضمن عرضه پیشنهاداتی در ابعاد مختلف ایجابی و سلبی، درون سازمانی و برون سازمانی، بر موارد ذیل هم در مورد مسائل فنی تاکید کرده اند. به قول آنها «در بعد فنی مساله، باید در استفاده از برنامه های ضد ویروس و به روزرسانی مرتب این برنامه ها توسط کاربران به منظور آمادگی مقابله با جرائم سایبری آگاه سازی لازم صورت گیرد و سازمان های مبتنی بر فناوری مطالعات به منظور جلوگیری از جرائم سایبری به نرم افزارها و تجهیزات قدرتمند در این حوزه مجهز گردند».

این یافته های علمی پژوهشی که بدون شک در ارتقای سطح آگاهی مردم و مسؤلان از ابعاد مختلف برخورد با جرم های سایبری نقش دارند، در فصل نامه «انتظام اجتماعی» وابسته به دانشکده علوم و فنون انتظامی و معاونت پژوهش نیروی انتظامی انتشار یافته اند.
منبع:

1399/12/18
10:33:18
0.0 / 5
1448
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد