رئیس كمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات:

۲۵ فرایند در انتخابات الكترونیكی

۲۵ فرایند در انتخابات الكترونیكی

رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور اظهار داشت: ۲۵ فرایند را در زمینه انتخابات به صورت الکترونیکی انجام می دهیم که البته با عنایت به شرایط انتخابات و شعب دریافت رأی امکان دارد متفاوت باشد.به گزارش بی بی سرور به نقل از مهر، امیر شجاعان در چهل و هفتمین محفل هم افزایی فعالان فضای مجازی پاک که با عنوان «الزامات و چالش های رأی گیری الکترونیکی» برگزار شد، درباب برنامه های کشور برای الکترونیکی کردن پروسه انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ توضیح داد.
انتخابات الکترونیکی با انتخابات ازراه دور فرق دارد
وی با تاکید بر اینکه مفهوم انتخابات کامپیوتری و الکترونیکی متفاوت از انتخابات ازراه دور است، اظهار داشت: عموماً وقتی از انتخابات الکترونیکی صحبت می نماییم این طور تصور می شود که باید پروسه رأی گیری و انتخابات به صورت ازراه دور صورت گیرد. اما این طور نیست و در انتخابات ملی، این طور نیست که بدون مراجعه به محل دریافت رأی، بتوان از افراد رأی دریافت کرد.
شجاعان با تاکید بر اینکه عموماً در اغلب کشورها این پروسه به صورت الکترونیکی انجام می شود، اشاره کرد: وقتی صحبت از انتخابات الکترونیکی می شود به این معنا نیست که رأی دهندگان بتوانند از منزل رأی بدهند. این پروسه شاید در انتخابات صنفی ممکن باشد اما در انتخاباتی در گستره ملی، نا ممکن است. حتی کشوری مانند استونی با حدود یک میلیون نفر جمعیت، این مدل را امتحان کرد اما الان در این زمینه عقب نشینی کرده است.
وی با اشاره به دلیلهای عدم اجرای انتخابات ازراه دور، اظهار داشت: مخاطرات فضای سایبر، احتمال هک شدن و یا اینکه ربات بجای فرد رأی دهنده، رأی دهد و هم صیانت و عدم افشای رأی، رواج خرید و فروش رأی و هم رأی گیری به زور همچون مطالبی است که سبب شده کشورها به سمت انتخابات ازراه دور نروند. البته گفته می شود که فناوری بلاکچین به لحاظ فنی شاید تا حدودی بتواند برخی مخاطرات را کم کند. اما بطور کل هنوز کشورها به این سمت نرفته اند.
۲۵ پروسه در انتخابات الکترونیکی دنبال می شود
رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور با اعلان اینکه مفهوم انتخابات الکترونیکی این است که فرآیندهای انتخابات به صورت الکترونیکی انجام می شود، اظهار داشت: ما ۲۵ پروسه را در زمینه انتخابات در داخل کشور به صورت الکترونیکی انجام می دهیم که البته باتوجه به شرایط انتخابات و شعب دریافت رأی امکان دارد، متفاوت باشد.
وی اضافه کرد: این فرآیندها فقط مربوط به روز دریافت رأی نیست و از ماه ها قبل شروع می شود. به نحوی که ۱۴ پروسه پیش از روز دریافت رأی، ۴ پروسه در روز دریافت رأی، ۳ پروسه بعد از دریافت رأی و مابقی بعنوان پشتیبان فرآیندها به صورت الکترونیکی انجام می شود. برای مثال عملیات ثبت نام، احراز صلاحیت، تشکیل پرونده های الکترونیکی داوطلبان و ارسال الکترونیکی به مراجع ذیصلاح، همچون فرآیندهای مرحله پیش از دریافت رأی است که به صورت الکترونیکی انجام می شود.
شجاعان با اشاره به اینکه برای ارزیابی مدارک تحصیلی و صلاحیت داوطلبان در انتخابات، با مشکل نبود سیستم الکترونیکی مواجه هستیم، افزود: متأسفانه در کشور پایگاه مرجع برای ارزیابی مدارک تحصیلی داوطلبان وجود ندارد. ما با قسمتی از دانشگاه ها مثل دانشگاه آزاد به صورت برخط ارتباط داریم و برای برخی دانشگاه ها و حوزه های علمیه که دارای سیستم الکترونیکی نیستند، تصویر مدارک را باید ارسال نماییم تا پاسخ دهند.
وی در مورد ۴ فرآیندی که در روز رأی گیری باید به صورت الکترونیکی صورت گیرد، توضیح داد و اظهار داشت: در روز دریافت رأی از میان ۴ فرایند، ۳ پروسه در تمامی شعب در سراسر کشور به صورت الکترونیکی انجام می شود. اما یک پروسه دیگر که رأی گیری کاملاً الکترونیکی و ماشینی شمرده می شود برای انتخابات شوراها در ۹ کلان شهر به جز تهران در نظر گرفته شده است. اما در انتخابات ریاست جمهوری تعرفه دریافت رأی به صورت کاغذی خواهد بود.
سیستم های انتخاباتی ما بمراتب قویتر از آمریکا است
رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور با اشاره به برگزاری انتخابات اخیر آمریکا که به صورت دستی و الکترونیکی به صورت همزمان برگزار شد، اظهار داشت: سیستم های انتخاباتی ما بمراتب قویتر از آمریکا است. ما با دستان توانمند ایرانی، سامانه هایی را ساخته ایم که به لحاظ اجرا جزو بهترین ها در دنیا محسوب می شوند.
وی با تشریح پروسه اول تا چهارم مربوط به روز رأی گیری اظهار داشت: پروسه اول مربوط به احراز هویت الکترونیکی و پیش گیری از رأی تکراریست که خیلی از کشورها این مرحله را بعنوان رأی گیری الکترونیکی قلمداد می کنند. وقتی فرد برای رأی دهی مراجعه می کند با دستگاه های خاص منظوره که برای احراز هویت در داخل کشور طراحی کردیم، احراز هویت می شود. در حافظه این سیستم یک فایل هش شده از پایگاه ثبت احوال ثبت شده که به ما کمک می نماید حتی در شعب آفلاین هم مشکل احراز هویت نداشته باشیم.
شجاعان با اعلان اینکه این دستگاه مجهز به دوربین با قدرت پردازش تصویر است و از روی کارت ملی و یا شناسنامه فرد، هویت وی را احراز می کند، افزود: این کنترل در کسری از ثانیه انجام می شود و شماره ملی فرد به پایگاه وزارت کشور ارسال می شود تا از رأی گیری تکراری پیشگیری شود.
وی با اشاره به اینکه در انتخابات اخیر این سیستم برای ۹۸ درصد از رأی دهندگان درست عمل کرد و جلوی رأی تکراری را گرفت، اضافه کرد: اطلاعات کد ملی، کد شعبه و ساعت دریافت رأی بیش از ۹۹ درصد از افرادی که رأی دادند، به ثبت رسید و ابهاماتی همچون رأی تکراری و یا تعویض رأی و مواردی از این قبیل به هیچ عنوان اتفاق نیافتاد.
رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور تنها مشکل را نبود سیستم اطلاعاتی از آدرس فرد عنوان نمود و اظهار داشت: ما در زمینه پایگاهی که آدرس سکونت فرد را مشخص می کند نقص داریم و از معدود کشورهایی هستیم که با این مشکل مواجه هستیم.
شجاعان با تاکید بر اینکه در پروسه مربوط به احراز هویت الکترونیکی برای رأی گیری افراد ادعا داریم که از بهترین های دنیا هستیم، اظهار داشت: حتی در آمریکا هم برخی سامانه ها گرفتار مشکل شد و چند هزار رأی از ترامپ به سمت بایدن رفت. اما این اتفاقات در سیستم های ما رخ نمی دهد و سیستم ما خطاناپذیر است.
بومی سازی صندوق الکترونیکی رأی
وی با اعلان اینکه پروسه دوم در روز دریافت رأی مربوط به رأی گیری ماشینی است، اشاره کرد: برای رأی گیری ماشینی، صندوق الکترونیکی رأی کاملاً بومی طراحی کردیم که هیچ امکانی برای اتصال به هیچ شبکه ای را ندارد و فقط کابل برق دارد و کاملاً آفلاین است.
شجاعان افزود: پروسه به این نحو خواهد بود که بعد از احراز هویت مراجعه کننده، کارت با امضای الکترونیک مجری شعبه دریافت رأی و امضای ناظر شورای نگهبان صادر می شود. بعد از آن فرد با این کارت به دستگاه مراجعه می کند و دستگاه بعد از کنترل امضا مبادرت به شناسایی تصویر داوطلب و دریافت رأی می کند و اتمام رأی را اعلام می کند. این دستگاه کاملاً رمز نگاری شده است. در این پروسه رأی فرد پرینت می شود و نسخه دوم از رأی فرد بعنوان بک آپ در صندوق می ماند. همین طور تمام پورت های دستگاه پلمپ می شود و هیچکس نمی تواند حافظه آنرا تخلیه کند. بنا بر این در طول روز دریافت رأی هیچ اطلاعاتی وجود نخواهد داشت که چه کسی چه تعداد رأی آورده است.
وی با اشاره به اینکه صورت جلسه به صورت اتوماتیک تنظیم و عمل تجمیع رأی هم در وزارت کشور انجام می شود، اشاره کرد: طبق برنامه ریزی در ۸ کلانشهر که بالای یک میلیون نفر جمعیت دارند به جز تهران، فرآیندها به صورت الکترونیکی صورت گیرد.
وی درباره تامین امنیت شبکه در زمان أخذ رأی هم اظهار داشت: زیرساخت ارتباطی ما برای دستگاه احراز هویت USSD است و از پروتکل رمز نگاری استفاده می نماییم. در طول زمان رأی گیری تمام پورت های خارجی پلمپ می شود. و حتی در صورت قطعی برق هم دستگاهها دارای باتری داخلی هستند.
شجاعان با تاکید بر اینکه ما در کشور سیستم های انتخاباتی قوی داریم و حرف برای گفتن داریم، افزود: مدعی هستیم که می دانیم ۹۹.۳ افراد در چه شعبی رأی دارند و چه سنی داشتند.
وی با اشاره به اینکه تمام مراحل عملیات تجمیع رأی به صورت الکترونیکی انجام می شود، افزود: برای رأی گیری نوعی دستگاه را تعبیه کردیم که عملکردی شبیه تلفن دارد و حتی کم سوادان هم مشکلی با آن نخواهند داشت.
شجاعان اظهار داشت: ما در سال ۹۰ نخستین تجربه دستگاه رأی گیری الکترونیکی را در کشور داشتیم و دستگاهی شبیه ATM بانکی طراحی کردیم که در ۱۴ حوزه انتخابیه به نصب رسید. پس از آن طراحی دستگاه های جدید را با ماژول اثر انگشت و کنترل تصویر فرد با مدارک ظاهری اجرائی کردیم.
۵۰۰ نوع تست امنیتی برای دستگاه های دریافت رأی انجام شد
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه این دستگاهها دارای ۳ گواهینامه امنیت بوده و انواع تست های مختلف روی آن انجام شده است اشاره کرد: بیش از ۵۰۰ نوع تست امنیتی و ایمنی روی این دستگاه انجام شده و تاییدیه دریافت کرده ایم. بطوریکه در انتخابات شوراها در دوره قبل ۹ هزار و ۶۴۴ شعبه مجهز به این دستگاه شدند.
وی اظهار داشت: نتایج دور قبلی انتخابات شوراها که توسط این دستگاه دریافت رأی انجام شد، نشان میدهد که زیر یک درصد خرابی داشتیم و تخلیه الکترونیکی آرا در ۹۹.۵ درصد شعب انجام شده بود. به لحاظ زمان هم در ۴۳ شهر کار تجمیع آرا زیر یک ساعت و در ۷۲ درصد شهرها هم ظرف مدت دو ساعت، کار تجمیع آرا انجام شد.
وی اضافه کرد: ما در این دوره اپلیکیشنی هم طراحی کردیم که امکان مسیریابی نزدیک ترین شعبه دریافت رأی را به فر. می دهد.
وی در مورد تدابیر اندیشیده شده برای خرابی احتمالی دستگاه اظهار داشت: در صورت بروز مشکل، تیم پشتیبان مشکل را مرتفع می کند. البته در تمامی شعب دریافت رأی، صندوق دستی رأی و مهر را آماده می گذاریم. تا ادامه رأی گیری با تعرفه صورت گیرد و برگشت به حالت الکترونیکی نخواهند داشت.
وی با اعلان اینکه در انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری به صورت همزمان ۷۰ هزار شعبه دریافت رأی خواهیم داشت اشاره کرد: برای صحت عملکرد دستگاه دریافت رأی حاضر هستیم به صورت رندم دستگاه را در اختیار تیم های پژوهشی دانشگاهی قرار دهیم. ما معتقدیم که نظام انتخاباتی کشور دارای امنیت و اعتماد است و مردم آنرا برگزار می کنند. به لحاظ فنی هم شواهد محکمی داریم که نشان میدهد این سیستم خوب کار می کند و از سیستم دستی بمراتب بهتر است.
کل شبکه همه قطع شود اختلالی در برگزاری انتخابات نخواهیم داشت
وی در مورد بروز مشکل احتمالی برای شبکه اینترنت در روز دریافت رأی اشاره کرد: تمامی دستگاه های دریافت رأی در شعب آفلاین هستند و تنها، مراکز تجمیع رأی، دسترسی به شبکه دارند. ما از قبل می دانیم شعب کجاست و با مجموعه های مخابراتی برای ارتباط تلفن همراه هماهنگی خواهیم داشت و در کنار آن دستگاه قابلیت اتصال به تلفن ثابت را هم خواهد داشت.
وی با اعلان اینکه مخابرات در حالت آماده باش خواهد بود و چند هزار خط تلفن هم برای شعب آماده شده است افزود: دستگاه احراز هویت بدون شبکه کار می کند و اگر همه شبکه قطع شود، انتخابات قطع نمی گردد. پروسه ارسال صورت جلسه هم الکترونیکی طی می شود تا اجازه اعلام نتایج داشته باشیم.
شجاعان تصریح کرد: برای این دوره از انتخابات با توافق شورای نگهبان در محل شعبه دریافت رأی و بعد از شمارش آرا، عملیات امضای دیجیتال روی صورتجلسه انجام می شود و یک نسخه از آن ارسال می شود. این مساله سرعت عمل را بیشتر می کند.

1399/12/11
14:53:27
0.0 / 5
1062
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد