مشكلات زیادی در اینترنت ثابت داریم

مشكلات زیادی در اینترنت ثابت داریم

بی بی سرور: بگفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ما در حوزه ارتباطات و پهن باند ثابت مشکلات زیادی داریم و کاربران فضای مجازی نیز باتوجه به گستردگی خدمان پهن باند از سرعت آن ناراضی هستند.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، حسین فلاح جوشقانی امروز در نشست «5G و بن بست گسترش زیرساخت های ثابت» در سومین رویداد «هفته ایران دیجیتال» و ششمین «نمایشگاه اینترنت اشیا ایران» با اشاره به وضعیت اینترنت ثابت در کشور اظهار داشت: ما در حوزه ارتباطات و پهن باند ثابت مشکلات زیادی داریم و توسعه یافته نیستیم. این مسئله هم نیز بر کسی پوشیده نیست. یکی از اشکالات این حوزه، عدم سرمایه گذاری در این بخش است. این کار جزئیات پیچیده اجرائی دارد و مجموعه ای که صاحب این تجهیزات باشد انحصار ایجاد می کند، مانند شرکت مخابرات ایران.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به میزان رضایت کاربران از زیرساخت ارتباطی پهن باند ثابت، بیان کرد: کاربران فضای مجازی باتوجه به گستردگی خدمان پهن باند از سرعت آن ناراضی هستند اما توسعه آن و جلب رضایت مردم نا ممکن نیست و لازم است تعامل بیشتری با شرکت مخابرات داشته باشیم.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ادامه با اعلان اینکه توسعه اینترنت نسل پنجم بحث فقط بر سر اینترنت تلفن همراه نیست، اضافه کرد: بلکه 5G زیست بومی است که فضای ارتباطی را در دنیا عوض می کند و اصل و اساس آن بحث همگرایی پهن باند ثابت و موبایل است که دستیابی به این اصل به زیرساخت مناسب فیبر نیاز دارد.
اپراتورها نمی توانند هر زمان که بخواهند تعرفه را چند برابر کنند
فلاح جوشقانی درباب تصویب تعرفه های خدمات ارتباطی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نیز اظهار داشت: نه در حوزه FWA و نه در حوزه های جدید تعرفه گذاری صورت نمی گیرد. آنچه در بازار کنترل می نماییم مربوط به اپراتورهای غالب است که اگر رها نماییم به مردم ظلم می شود که در این مورد هم تعرفه ها کف و سقف دارند. در بحث تعرفه، فقط بحث دستوری بودن آن نیست بلکه باید امکان پرداخت آنها از ظرف مردم هم فراهم باشد. اپراتورها نمی توانند هر زمان که اراده کردند تعرفه را چند برابر کنند. عمده مشترکان از تعرفه تلفن همراه شکایت دارند بدین سبب باید در این عرصه سیاستگذاری درستی صورت گیرد.
وی با اعلان اینکه برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی، هزینه اینترنت در سبد مردم نباید بیش تر از ۲ درصد باشد، اظهار داشت: ما هم باید به این هدف برسیم. بنا بر این اینترنت زیرساختی که اپراتورها دریافت می کنند را ۲۵ درصد ارزان کردیم تا آنها بتوانند در حوزه های مختلف سرمایه گذاری کنند. شرکت مخابرات ایران بابت پایین بودن تعرفه ها گلایه دارد، جهت بررسی تعرفه های آنها اعلام آمادگی کرده ایم و دو هفته پیش پیشنهادات تعرفه ای مخابرات را دریافت کردیم. سه سال است که آنها از بالا نرفتن تعرفه در رسانه ها گلایه می کنند اما تازه سه هفته است که این گلایه را رسما به ما اعلام نموده اند.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اعلان اینکه ما باید تفکرمان را در حوزه اینترنت درست نماییم برای اینکه اینترنت نسل پنجم نیاز به سرمایه گذاری کلان دارد. 5G ادامه شبکه های تلفن همراه و ثابت نیست بلکه اکوسیستم جدیدی است که مقرر است فضای ارتباطی دنیا را عوض کند. فناوری نسل پنجم بر اصل تعامل، تعادل و همکاری هم در حوزه های رقابتی و هم در حوزه های سیاست گذاری تاکید دارد. برای توسعه فناوری 5G رقبا باید بتوانند با هم تعامل کرده، سرمایه گذاری مشترک کنند و از زیرساخت مشترک استفاده کنند. هنر این است با تکنولوژی های موجود و آینده به صورت مقرون به صرفه سرمایه گزاری نموده و توسعه دهیم.
فلاح جوشقانی با تاکید بر مزایای تکنولوژی 5G FWA بیان کرد: در حوزه ارتباطات ثابت ADSL نهایت توسعه سرعت کمتر از ۲۰ مگ است که قابل رقابت با FWA نیست و مردم هم از کیفیت خدمات بسیار ناراضی هستند. ما در حوزه ارتباطات ثابت وضعیت مناسبی نداریم و در فناوری 5G هم فقط بحث مهاجرت از نسل دوم و سوم به نسل پنجم نیست، بلکه در 5G بر همگرایی ارتباطات ثابت و موبایل تاکید گردیده است و باید توسعه یافتگی متوازن در هر دو حوزه اتفاق بیفتد.
وی با اعلان اینکه وقتی از باند پهن صحبت نماییم فقط یک تکنولوژی نیست، بلکه یک طرز فکر است، اظهار نمود: باید ذهنیت همه ما در مجموعه حاکمیت آماده باشد و بدانیم که باندپهن یک اصل مهم در توسعه کشور است. کرونا با تمام مشکلاتی که ایجاد کرد، مزایایی هم داشت همچون اینکه توانست طرز فکرها را تغییر دهد و الان باند پهن مطالبه مردم است. اینکه می گویند سرمایه گذاری در حوزه ثابت مقرون به صرفه نیست، اشتباه است و بازگشت سرمایه سریعی هم دارد، همانطور که حالا شرکتی مانند شاتل با سرمایه گذاری کلان در این عرصه وارد میدان شده است.1399/11/28
21:09:59
0.0 / 5
1644
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد