وزیر ارتباطات با انتقاد به ایجاد برخی جریان ها تاكید كرد

در مرحله استارتاپ خوب و استارتاپ بد  قرار داریم

در مرحله استارتاپ خوب و استارتاپ بد  قرار داریم

به گزارش بی بی سرور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ایجاد برخی جریان ها در سرمایه گذاری در حوزه استارتاپ ها با تاکید بر اینکه هم اکنون در مرحله ˮاستارتاپ خوبˮ و ˮاستارتاپ بدˮ قرار داریم، اظهار داشت: در این فضا هر کدام از استارتاپ ها که متعلق به خودشان است را تقویت می کنند و مابقی را کنار می زنند.


به گزارش ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی روز یکشنبه در مراسم رونمایی از برنامه «سرمایه گذاری جسورانه در ایده های نوآورانه» صندوق نوآوری و شکوفایی که به صورت آنلاین برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر، با اعلان اینکه باتوجه به دلاوری های جوان غیور کشور هیچ دشمنی نمی تواند به کشور حمله کند و ما را از بین ببرد، اضافه کرد: اما متاسفانه یک سری ساختارها در درون کشور داریم که خود این ها کشور را ضعیف و ما را نابود می کنند.
وی هنر استارتاپ ها و کارهای نوآور و خلاق را تخریب ساختارهای ناکارآمد و بازسازی برای کارایی بهتر سیستم دانست و اظهار نمود: در مقابل این تغییر بزرگ همیشه مقاومت وجود دارد و این مقاومت و مخالفت از طرف کسانی صورت می گیرد که در سیکل سنتی دستی بر آتش دارند و بزرگترین موانع رشد این اکوسیستم هستند.
جهرمی با اعلان اینکه می گویند کارتن خواب ها ارزهای صادراتی را بردند و برنگرداندند، یکی دیگر دراین زمینه فهرست می دهد و دادگاه برگزار می کنند، با مفاسد برخورد می کنند، تصریح کرد: هر روز کلی تیتر داریم که با فساد برخورد شده است، ولی برخورد با این مساله کار، در سال ۲۰۲۱ و قرن ۲۱ که وارد شده ایم و کم کم در آستانه ورود به قرن ۱۵ شمسی هستیم، کار سختی نیست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با طرح این سوال که اگر کسی می خواهد صادراتی انجام دهد، مگر می شود پرونده مالیاتی در کشور نداشته باشد، مگر امروز ما سیستم مالیاتی در درون کشور نداریم، اشاره کرد: امروز در کشور هم سیستم مالیاتی داریم و هم سیستم امکان اتصال به دستگاهها و سازمان ها وجود دارد، اینکه چرا این اتفاق نمی افتد، باید پرتقال فروش را پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه در این راه سختی هایی وجود دارد، اظهار نمود: در جریان استارتاپی که در کشور به وجود آمده باز نیز عوامل حاکمیتی مشخصی از جریان ها ایجاد شدند و آغاز به سرمایه گذاری این اکوسیستم کردند، در این فضا هر کدام از استارتاپ ها که متعلق به خودشان است را تقویت می کنند و مابقی را کنار می زنند. بدین جهت ما هم اکنون در مرحله "استارتاپ خوب" و "استارتاپ بد" قرار داریم که استارتاپی که مال ما است، استارتاپ خوب است و استارتاپ های دیگران بد است و به این طریق انحصارگری هایی شروع می شود.
آذری جهرمی افزود: نمونه نوین این امر اختصاص ۱۰ درصد درآمد و مالیات بخش فناوری و اطلاعات کشور به صدا و سیمای انحصارگر است تا در این بخش انحصارگری کند. این، نوبر ماجرا است.
وزیر اطلاعات و فناوری ارتباطات با اعلان اینکه این بخش و این جریان و این پروسه نیز می گذرد و این جریان پشت در نمی ماند، اشاره کرد: چه ما باشیم و چه نباشیم، این وضعیت قابل استقامت ومقاومت نیست، کسی نمی تواند در مقابل این جریان مقاومت کند؛ چونکه تغییر به نفع مردم و پیشرفت کشور است.
وی با اعلان اینکه تغییر همیشه با هزینه و دشواری هم راه است، تصریح کرد: اعضای اکوسیستم نوآوری کشور در مقابل این تغییرات نباید دلسرد شوند، باید بدانیم دشمن اکوسیستم، تغییر و پیشرفت هیچکدام از این موانعی که گفته شد نیست، اینها طبیعی است؛ آفت این اکوسیستم "دلسرد" شدن است.
وی با اعلان اینکه اگر دولت ها بدون هیچ ضوابطی در حوزه خطرپذیر سرمایه گذاری کنند، بدانید که بزرگترین فسادها رخ خواهد داد، اظهار داشت: از طرف دیگر اگر به بهانه جلوگیری از فساد سرمایه گذاری دولت ها بعنوان یک بازیگر بزرگ اقتصادی در اکوسیستم استارتاپی را ما محدود نماییم، به بخش خصوصی ظلم کردیم. این نقطه دقیق سیاستگذاری های دولت ها است که سرمایه گذاری در حوزه خطرپذیر را در چه نقطه تعادلی انجام دهند.
وزیر ارتباطات سیاستگذاری این وزارتخانه را حول ۳ محور برای سرمایه گذاری خطر پذیر دانست و در این زمینه توضیح داد: "پیدا کردن "مچ فاند" در بخش خصوصی"، "اعطای وام کم بهره" و "اعطای پاداش به موفقیت های ملموس" از سیاستگذاری های این وزارتخانه در سرمایه گذاری خطرپذیر است.
آذری جهرمی با اشاره به تعامل مناسب به وجود آمده میان وزارت ارتباطات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، اظهار نمود: سیاستگذاری های انجام شده در امتداد محدود کردن دولت از یک سو و سرمایه گذاری موثر از طرف دیگر بوده و تقویت ۳ دیدگاه مذکور در سرمایه گذاری خطر پذیر بوده است.
منبع:

1399/11/19
21:39:24
0.0 / 5
980
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد