چگونه نشانه های آلودگی كامپیوتر به ویروس را تشخیص دهیم؟

چگونه نشانه های آلودگی كامپیوتر به ویروس را تشخیص دهیم؟

کامپیوتر های شخصی حدود 30 سال است که به قسمتی از زندگی روزمره ما تبدیل گشته اند و ویروسهای کامپیوتری به اندازه گذشته دیگر مرموز نیستند اما چگونه می توانیم نشانه های آلودگی دستگاهمان به ویروس را تشخیص دهیم؟.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، کامپیوتر شما به چندین طریق ممکنست به ویروس آلوده شود. ویروس نوعی بدافزار است که قابلیت تکثیر خودرا دارد و به محض فعال شدن، می تواند خودرا در کامپیوتر نصب کرده و ضمن آلوده کردن کامپیوتر، به انتشار به کامپیوتر های دیگر ادامه دهد.

ویروس ممکنست بجز آلوده کردن کامپیوتر و تکثیر شدن تاثیر دیگری نداشته باشد یا می تواند برای آسیبهای مختلفی طراحی شود که شامل پنهان کردن اطلاعات کامپیوتر برای باجگیری، از کار انداختن ویندوز یا تبدیل کامپیوتر به منبع انجام حملات داس توسط هکرها است.

درباره ویروسهای کامپیوتر باید چه بدانیم؟

ویروسها چند دهه از عمرشان می گذرد. اولین ویروس در سال ۱۹۷۱ به وجود آمد و طوری با مفهوم بدافزار مترادف شد که بعضی از افراد هر گونه بدافزاری را ویروس می نامند در صورتیکه درست نیست. انواع مختلفی از بدافزار وجود دارد اما ویروسها یکی از آنها هستند.

برخلاف انواع بدافزار، ویروس تا زمان فعال شدن خفته می ماند و قادر نیست خودرا اجرا نماید. شما ممکنست تصادفی ویروسی را به کامپیوتر تان دانلود کنید اما تا زمانی که فایل را اجرا نکنید یا سندی که ویروس داخل آن جاسازی شده است را باز نکنید، فعالیت نخواهد کرد.

پس از اجرای فایل یا باز کردن سند آلوده، کد ویروس فعال شده و می تواند عملیاتش را که شامل سرقت پسورد، ایمیل کردن خود به آدرسهای موجود در تماس های کاربر یا پنهان کردن اطلاعات برای دریافت باج است را اجرا نماید.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، انواع مختلفی از ویروس وجود دارد که ممکنست سیستم شما را آلوده کند. بااینکه ممکنست دانستن آن مهم نباشد برای اینکه بالاخره سیستم شما آلوده شده اما مهمست بدانیم هر ویروس روی سیستم ممکنست تاثیر مختلفی داشته باشد. متداولترین انواع ویروس از این قرارند:

۱- ویروس بوت سکتور

ویروس بوت سکتور می تواند کنترل کامل کامپیوتر را با آلوده کردن قسمتی از هارد درایو که دستورالعملهای راه اندازی را دارد، به دست بگیرد.

۲- ویروس پلی مورفیک

این نوع ویروس موذی است برای اینکه می تواند کد خودرا تغییر داده و شناسایی و حذف را برای نرم افزار آنتی ویروس دشوار کند. نرم افزار آنتی ویروس پیشرفته در شناسایی ویروسهای پلی مورفیک عملکرد خوبی پیدا کرده اند اما به کمال مطلوب نرسیده اند.

۳- ویروس وب اسکریپتینگ

این ویروس لطمه پذیریها در مرورگرهای وب را هدف می گیرد اما در آنجا نمی ماند و برای آلوده کردن همه بخشهای کامپیوتر طراحی شده است.

۴- ماکرو ویروس

خوشبختانه از شدت تهدیدآمیزی آن کمتری شده است. این ویروسها به زبان ماکرو نوشته شده اند که برای ایجاد اسکریپت در برنامه هایی نظیر ورد و اکسل مایکروسافت مورد استفاده قرار می گیرد.

۵- ویروس آلوده کننده فایل

این ویروسها قادرند کدهای مخرب را در برنامه ها و اسناد دیگر تزریق کنند.

چگونه نشانه های یک ویروس را تشخیص دهیم؟

نشانه های ویروس کامپیوتر ممکنست تفاوت زیادی داشته باشند برای اینکه همه ویروسها برای یک منظور مهندسی نشده اند اما اگر نگران آلوده شدن دستگاهتان به ویروس هستید این چند نشانه شاید به تشخیص ابتدایی کمک کند:

۱- عملکرد کامپیوتر یکباره تغییر کرده است

اگر کامپیوتر شما کندتر از قبل کار می کند ممکنست ویروس در حال استفاده از منابع کامپیوتر شما باشد.

۲- کامپیوتر شما مدام هنگ می کند

بسیاری از ویروسها خیلی ضعیف نوشته شده اند و ممکنست به دفعات مکرر موجب هنگ و خرابی غیرمنتظره سیستم شوند.

۳- ظاهر شدن گوناگون پنجره های پاپ آپ

ممکن است به شکل معمولی در مرور وب یا جای دیگر با پنجره هایی روبرو شوید که یکباره باز می شوند و شامل دعوت به رفتن به وب سایتها هستند یا این که مرورگر وب شما پنجره هایی را برای رفتن به وب سایتهای دیگر بدون کلیک شما باز کند. خیلی از ویروسها پنجره های پاپ آپ را باز کرده و از کاربر می خواهند نرم افزار آنتی ویروس نصب کند که در حقیقت یک نرم افزار مخرب دیگر است.

۴- برنامه های جدیدی در کامپیوتر شما اجرا می شود

ممکن است برنامه های جدیدی را ببینید که به یاد نمی آورید آنها را نصب کرده باشید.

۵- اکانت ایمیل شما ایمیلهای ناخواسته به آدرسهای موجود در اکانت شما ارسال می کند

این نشانه ای از این است که ویروس تلاش می کند خودرا بوسیله اطلاعات تماسها تکثیر کند.

چگونه گرفتار ویروسها نشویم؟

خبر خوب این است که ویروسها در مقایسه با دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ ریسک کمتری را ایجاد می کنند. به مدد بهبودهای شایان توجهی که مایکروسافت در ویندوز انجام داده است، آلودگی گسترده ویروس نسبت به یک یا دو دهه گذشته کمتر شده است و عده معدودی در هنگام انجام کارهای روزمره با ویروسها مواجه می شوند. با این وجود باید مراقب بود و به سفارش هایی که در ادامه می آید توجه داشت:

۱- کامپیوتر خودرا آپدیت یا به روزرسانی کنید

حتما اطمینان حاصل کنید که سیستم شما به روز است و تازه ترین آپدیتهای امنیتی و ویندوز را دریافت کرده است.

۲- از نرم افزار آنتی ویروس استفاده کنید

نرم افزار آنتی ویروس ممکنست شامل نرم افزار امنیتی خود ویندوز ۱۰ یا برنامه های شرکتهای دیگر باشد. فارغ از انتخابی که انجام می دهید، یکی از دلیلهای اصلی که افراد نگرانی نسبت به ویروسها ندارند، حمایت اتوماتیکی است که ویندوز و نرم افزار ضد بدافزار آن فراهم می کنند. غیرفعال کردن این حمایتها به منزله بازگشت به سال ۲۰۰۵ است.

۳- لینکها یا ضمیمه های مشکوک را کلیک نکنید

تردیدی وجود ندارد که این سفارش را قبلا هم شنیده اید برای اینکه بسیار مهم می باشد. هیچ گاه روی لینک یا ضمیمه ای که به آن اعتماد ندارید، کلیک نکنید. اگر فرستنده ایمیل را نمی شناسید یا ایمیل به نظر معتبر نمی آید، روی آن کلیک نکنید. این مسئله درباره دنبال کردن لینکهای موجود در وب سایتها صدق می کند.
1399/10/09
12:22:47
0.0 / 5
1740
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد