پارك فاوا از رساله های دانشگاهی حمایت می كند

پارك فاوا از رساله های دانشگاهی حمایت می كند

رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات ضمن اشاره به طرح گرنت جوانه اظهار نمود: خیلی از پایان­ نامه­ ها و رساله ­های پژوهشی در دانشگاه ­ها می توانند با قابلیت تجاری ­سازی تعریف شوند و اجرای برنامه گرنت جوانه و حمایت مالی از این تحقیقات می ­تواند زمینه ­ساز شکل­گیری شرکت­ های نوپا و ارتقا سطح آمادگی فناوری این یافته ­های علمی شود.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، طی چند دهه اخیر جهت ­گیری ­های عمومی اقتصاد کشور از اتکا بر منابع طبیعی به ­ویژه نفت به اقتصاد دانش ­بنیان تغییر کرده است. به ­عبارتی کسب درآمد از علم و بهبود زنجیره­ های ارزش در اقتصاد کشور بسیار مورد توجه قرار گرفته و نیاز بخش ­های مختلف اقتصادی به ایده ­های نوآورانه و دانش فنی کارآمد را چند برابر کرده است.
در این راستا جعفر صدیق -مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- به ایسنا اظهار داشت: گسترش پیوند اقتصاد و علم از یک ­سو مستلزم ایجاد نهادهای جدید مانند پارک ­های علم و فناوری، مراکز رشد و مراکز نوآوری و از طرفی نیازمند اجرای برنامه ­های حمایتی و پیشران در این حوزه می باشد. در طول سال­ های گذشته مراکز آموزش عالی و توسعه فناوری در کشور، برنامه ­های مختلف و متنوعی مانند طرح جوانه، رویش، شکوفایی، پیش رشد و امثال آنرا جهت پشتیبانی از ایده ­های بازارگرا و فناورانه طراحی و به اجرا در آورده­ اند.
وی افزود: این برنامه­ ها با هدف توانمند­سازی و پشتیبانی از هسته­ های نوآور در اکوسیستم نوآوری کشور اجرا شده و می ­شوند، چونکه هر ایده بازار­محور در مراحل اولیه رشد خود نیازمند مراقبت و سرمایه­ گذاری به ­ویژه از جانب نهادهای دولتی و حمایتی بخش خصوصی است. یکی از این برنامه ها طرح گرنت جوانه است که توسط وزارت علوم، ارتباطات و فناوری با همکاری پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) شروع شده است.
رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات درباره جزئیات این طرح توضیح داد: خیلی از پایان­ نامه ­ها و رساله ­های پژوهشی در دانشگاه ­ها می توانند با قابلیت تجاری­ سازی تعریف شوند و اجرای برنامه جوانه و اعطای گرنت (حمایت مالی) به این تحقیقات می­ تواند زمینه ­ساز شکل­ گیری شرکت­ های نوپا و ارتقا سطح آمادگی فناوری این یافته ­های علمی شود. هدف از طرح گرنت جوانه، کمک به رساله های دارای ایده بازارگرا است و با حمایت مالی از این رساله ها می توان امیدوار بود که تحقیقات علمی به سمت پاسخگویی به نیازهای ملی متمایل شوند.

کدام رساله ها اعتبار مالی دریافت می کنند؟
صدیق درباره جامعه هدف طرح گرنت جوانه اظهار داشت: رساله های کارشناسی ارشد و دکتری که دارای ایده ­های بازارگرا هستند مخاطبان اصلی این طرح محسوب می شوند؛ در این طرح استاد راهنمای اول رساله، مسئول هسته فناور و دریافت کننده اعتبار مذکور خواهد بود. فراخوان اول طرح در استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، مرکزی، فارس و سمنان اجرا شده و جمعا ۸۲ رساله مشمول دریافت اعتبار شده اند. در این حوزه به تازگی توافق نامه های لازم بین وزارت عتف، پارک فاوا و پارک های استانی برای آغاز عملیاتی برنامه و شروع پرداخت اعتبارات به امضا رسیده است.
مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور درباره مبلغ پشتیبانی از طرح ها توضیح داد: حداقل اعتبار دریافتی رساله های کارشناسی ارشد هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر آن ۲۶ میلیون تومان است. این اعتبار برای رساله های دکتری بین ۱۵ میلیون تومان تا ۵۲ میلیون تومان است. تا کنون در مقطع ارشد ۸۲ درخواست و در مقطع دکتری ۳۰ درخواست برای حمایت داشته ایم که از این میان به ترتیب ۵۶ طرح در مقطع ارشد و ۲۶ طرح در مقطع دکتری مورد پذیرش قرار گرفته اند.1399/09/21
12:51:00
5.0 / 5
1118
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد