ادامه مهاجرت شركای اپل از چین در دوران بایدن

ادامه مهاجرت شركای اپل از چین در دوران بایدن

به گزارش بی بی سرور متلاشی شدن زنجیره تأمین جهانی فناوری كه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ آغاز شد، به نظر می آید در دوران جو بایدن هم ادامه پیدا می كند.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، شرکت اپل، بزرگترین غول فناوری در بین شرکتهای زیادی است که برای تولید محصولاتشان به کارخانه های چینی متکی هستند. این شرکت تولید تبلت آی پد و نوت بوک مک بوک را از چین به ویتنام منتقل خواهد نمود. شرکت فاکسکان ۲۷۰ میلیون دلار سرمایه گذاری جدید برای ویتنام مختص کرده است. این اقدامات نشان دهنده مهاجرت بزرگتر و طولانی مدتی است که احیانا پیامدهایی برای تولیدکننده آیفون و همینطور نقش چین بعنوان کارخانه جهان خواهد داشت.

تری گو، بنیانگذار فاکسکان برای توصیف روند تجزیه زنجیره تأمین یکپارچه به حداقل دو بخش از واژه نسل دوم بهره برده است. یونگ لیو، رئیس هیات مدیره این شرکت در اوت اعلام نموده بود کشورهایی مانند هند در جنوب شرقی آسیا و منطقه آمریکا می توانند در آینده اکوسیستم تولیدی خویش را داشته باشند. این روند حالا غیرقابل برگشت به نظر می آید و کشورهای دیگر نظیر هند و ویتنام در حال تقویت زیرساخت و تلاشها برای جذب تولیدکنندگان از راه کاهش هزینه ها و نگرانیهای ژئوپلیتیکی هستند.

خصومت تجاری ترامپ در قبال چین سبب شد خیلی از تولیدکنندگان ظرفیت تولید را به کشورهای همسایه نظیر ویتنام و مناطق دورتری مانند مکزیک و هند منتقل کنند تا با تعرفه های تنبیهی روبرو نشوند و ریسک تحریمهای آینده را خنثی کنند. تیم کوک، مدیرعامل اپل که ایجاد یک زنجیره تأمین چین محور را سازماندهی کرده بود، در مقابل جابجایی گسترده زنجیره تأمین مقاومت می کرد اما در سال های اخیر به میزان فزاینده ای در حال بررسی گزینه های دیگر بوده است.

این شرکت به افزودن ظرفیت تولید آیفون در هند از راه شرکای تولیدکننده خود ادامه می دهد و سیاستهای نارندرا مودی، نخست وزیر هند برای جذب شرکتهای بزرگ تلفن هوشمند برای تولید محصولاتشان در این کشور هم در این روند بی تأثیر نبوده است. شرکت پگاترون جدید ترین تولیدکننده آیفون بوده که وارد هند شده و اوایل ماه جاری از اختصاص ۱۱ میلیون دلار سرمایه گذاری برای واحد هندی خود و آغاز تولید در این کشور از اواخر سال ۲۰۲۱ اطلاع داد.

در آمریکا هم اپل در حال لابی با دولت برای پشتیبانی از تولید داخلی از راه تخفیفهای مالیاتی است. شرکت TSMC تایوان که یکی از شرکای بزرگ اپل است، در حال برنامه ریزی برای ساخت یک کارخانه تراشه در آریزوناست. با این وجود کوچکی و فناوری این تاسیسات به معنای آن است که فعلا به مشتریان کوچکتر خدمات عرضه خواهد نمود.

علاوه بر اپل، شرکت گوگل آلفابت هم به فاکسکان برای تولید قطعات کلیدی سرورهایش در ویسکانسین سفارش داده است. انتظار می رود تولید انبوه در این محل در سه ماهه نخست سال آینده آغاز شود. مقامات پگاترون اوایل ماه جاری اعلام کردند که این شرکت می خواهد فعالیت های تولیدی در آمریکا برای خدمت رسانی به مشتریانش دایر کند.

شرکت ویسترون یک تولیدکننده قراردادی تایوانی دیگر است که علاوه بر تولید آیفون، لپ تاپ و سرور برای سایر مشتریان آمریکایی خود تولید می کند. ویسترون هم اعلام نموده که می خواهد به ظرفیت تولید در مکزیک و تایوان اضافه کند. این شرکت یک کارخانه شرکت وسترن دیجیتال را در مالزی خریداری نموده است. سیمون لین، رئیس هیات مدیره این شرکت در مارس اظهار کرده بود که نیمی از ظرفیت تولید ویسترون تا سال ۲۰۲۱ می تواند در خارج از چین واقع شود. فعالیت های تولیدی ویسترون در ویتنام افزوده شده و این شرکت هند را به علت منابع و بزرگی بازار این کشور، یک محل استراتژیک کلیدی در دهه آینده می بیند.

تعرفه های ترامپ ضد محصولات تولید چین سبب شد شرکتهای بین المللی در فعالیت های تولیدی خود تجدیدنظر کنند. حالا بخشی از کنسولهای بازی سوئیچ شرکت نینتندو توسط شرکت شارپ در مالزی تولید می شود.

اگرچه اپل در حال متنوع کردن زنجیره تأمین جهانی است، اما روابطش با تولیدکنندگان چینی را به منظور خدمات رسانی به بازار داخلی چین عمیقتر کرده است. شرکت لوکس شیر پرسیژن اینداستری چین اوایل سال جاری قراردادی برای خرید تاسیسات تولید شرکت ویسترون در چین منعقد کرد و بدین سان اولین شرکت چینی خواهد بود که گوشی های برند اپل را در این کشور مونتاژ می کند. سفارش تولید آی پد حالا بین شرکت BYD الکترونیک اینترنشنال با فاکسکان و کامپال الکترونیکس تقسیم شده است. شرکتهای چینی لوکس شیر و جئورتک هم ایرپاد تولید می کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، رئیس هیات مدیره فاکسکان اوایل ماه جاری اظهار داشت: ۳۰ سال طول کشید تا فاکسکان فعالیت های تولیدی وسیع خود در چین را بنا کند و هند یا یک منطقه دیگر یک شبه نمی توانند جای چین را بگیرند.

منبع:

1399/09/11
13:15:20
5.0 / 5
1587
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد