مهر بررسی كرد؛

سریال تعویق در برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی

سریال تعویق در برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی

بی بی سرور: با وجود اینكه شورای عالی فضای مجازی باید حداقل هر 3 هفته یكبار تشكیل جلسه دهد اما از زمان برگزاری آخرین جلسه این شورا بیش از 45 روز می گذرد و طی 8 ماه گذشته این شورا تنها 3 بار تشكیل شده است.


به گزارش بی بی سرور به نقل از مهر، نبود اهتمام در برگزاری منظم جلسات شورای عالی فضای مجازی بارها از طرف اعضای حقیقی این شورا مورد انتقاد قرار گرفته است. با وجود اینکه شورای عالی فضای مجازی باید حداقل هر ۳ هفته یکبار تشکیل جلسه دهد اما از زمان برگزاری آخرین جلسه این شورا بیش از ۴۵ روز می گذرد. تعویق مجدد در برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی در حالی است که این شورا از شروع سال تا حالا تنها ۳ جلسه در ۹ تیرماه، ۲۵ شهریور و ۸ مهرماه برگزار کرده است. به سبب نبود برنامه منظم در برگزاری این شورا، تصویب نهایی طرح ها در این شورا نیز با فواصل زمانی طولانی انجام می شود. مطابق با آنچه که در سایت مرکز ملی فضای مجازی دیده می شود، امسال تنها یک مصوبه (طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات) در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده است. در سال ۹۸ نیز تنها دو سند (نظام هویت معتبر در فضای مجازی کشور) و (تدوین سند تحول حوزه های فرهنگ و آموزش باتوجه به تحولات فضای مجازی) به تصویب نهایی رسید. روند تصویب نهایی طرح ها در شورای عالی فضای مجازی در سال ۹۷ قابل دفاع تر بود و در این سال ۳ سند به تصویب رسید. شورای عالی فضای مجازی در سال ۹۶ نیز یک مصوبه داشته است. با این آمار و به رغم اهمیت موضوعات فضای مجازی و سرعت بالای تحولات در این عرصه، بنظر می رسد آنطور که باید به سیاستگذاری های این حوزه و حاکمیت فضای مجازی، توجه ویژه ای نمی گردد. با آنکه بعد از برگزاری جلسه ۸ مهرماه این شورا، پیش بینی شده بود که از این پس برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی با نظم بیشتری دنبال شود اما پیگیری خبرنگار مهر از اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی، حاکی از آنست که تا حالا برای جلسه آینده این شورا، ارسال دعوتنامه و اطلاع رسانی لازم انجام نشده است. در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی، قسمتی از سند پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات خلاف واقع در فضای مجازی تصویب گردید و تصویب مابقی مفاد این سند به جلسه بعدی این شورا موکول شده است. قبل از این ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره انتقادات به عدم تشکیل منظم جلسات شورای عالی فضای مجازی اظهار داشته بود: ما تا قبل از کرونا، به طور متوسط ماهی یک دفعه جلسه شورای عالی فضای مجازی را برگزار کردیم. به نحوی که در سال ۹۸ حدود ۹ جلسه و در سال ۹۷ حدود ۱۱ جلسه شورای عالی فضای مجازی انجام شد.

وی اشاره کرد: طبق بخشنامه، برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی حداقل ماهانه یک جلسه است و مقام معظم رهبری نیز اصرار داشتند که تعداد جلسات یاید بیشتر باشد و ما هم معتقدیم که این جلسات باتوجه به سرعت تحولات، باید از تعداد یک جلسه در ماه فراتر رود. فیروزآبادی با اشاره به تدابیر اتخاذ شده در تشکیل شورای عالی فضای مجازی و حضور سران سه قوه، مدیران لشگری، امنیتی و فرهنگی و نیز نخبگان و مجلسیان در این شورا، اظهار داشت: این انتقاد بر شورای عالی فضای مجازی مطرح است که تعداد برگزاری جلسات آن کم است و خروجی آن آنطور که انتظار می رود پیش نمی رود. اما بنده از این مساله دفاع کرده و معتقدم که جلسات شورای عالی فضای مجازی در طول این مدت مفید بوده و مصوباتی مانند ساماندهی پیام رسان ها، ضرورت الزامات شبکه ملی و معماری آن، نظام هویت فضای مجازی و ساماندهی بازی های کامپیوتری در این شورا، منشأ تحولات فضای مجازی در کشور بوده است.

1399/08/26
15:44:32
5.0 / 5
1384
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد