معاون وزیر ارتباطات:

باید در امتداد اقتصاد مقاومتی به حوزه فناوری توجه كرد

باید در امتداد اقتصاد مقاومتی به حوزه فناوری توجه كرد

به گزارش بی بی سرور خراسان رضوی معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه «میزان درآمد 10 كشور برتر دنیا در زمینه استخراج طلا معادل حدود نیمی از درآمد یكی از شركت های برتر جهان در حوزه فناورانه دنیاست»، اظهار داشت: به همین خاطر باید در امتداد اقتصاد مقاومتی به حوزه فناوری توجه كرد.ستار هاشمی امروز با حضور در یکصدودهمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، اظهارکرد: مشهد به برکت وجود بارگاه منور رضوی، شهری به وسعت تمام ایران است. شایسته است که در حوزه فناوری نیز بعنوان الگویی برای همه شهرهای ایران باشد.

وی با اشاره به اینکه «توسعه پایدار، مستلزم توجه به هوشمندسازی است»، اشاره کرد: میزان درآمد ۱۰ کشور برتر دنیا در زمینه استخراج طلا معادل حدود نیمی از درآمد یکی از شرکت های برتر جهان در حوزه فناورانه دنیاست. به همین خاطر باید در امتداد اقتصاد مقاومتی به حوزه فناوری توجه کرد.

معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزود: ابزار، افراد و فرایندها از محورهای تحول دیجیتال هستند که در کنار هم به بلوغ می رسند. باتوجه به این سه رکن، به صورت طبیعی شاهد راندمان خواهیم بود.

هاشمی عنوان کرد: یکی از کارکردهای حوزه آی سی تی افزایش راندمان است. اگر بتوانیم هزینه صرفه جویی حاصل از این راندمان را احصا و مشارکت بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان را جلب نماییم، تحول دیجیتال به معنای واقعی را رقم خواهیم زد.

وی اشاره کرد: در مشهد نیز این پیام تحول دیجیتال به خوبی شنیده شده و در دستور کار قرار گرفته است.

تصویربرداری از شهر با پهباد و دقت یک پانصدم

محمدجواد رجائیان، مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد نیز با اشاره به اینکه «شورای پنجم از شروع کار خود با نگاهی عالمانه موضوع هوشمندسازی شهر را در دستورکار خود قرار داد»، اظهارکرد: شورای پنجم اقدامات زیربنایی مختلفی برای تحقق شهر هوشمند در بخش زیرساخت های فیزیکی، سخت‎افزاری و نرم افزاری انجام داده است که همه ما شاهد بهبودهای قابل توجهی در این حوزه بوده ایم.

وی افزود: بر طبق مصوبه شورای شهر درباب تکلیف شهرداری به سه بعدی سازی مناطق توس و ثامن، این کار انجام گرفت. در کنار آن، پنج اقدام شاخص و مهم دیگر نیز در دستورکار سازمان فاوا قرار گرفت که در کشور جزو اقدامات کم‎نظیر و باارزش است.

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد اشاره کرد: همچون این اقدامات می توان به تصویربرداری حریم شهر مشهد در مساحت ۸۶ هزار هکتار، تصویربرداری شهر با پهباد و دقت یک پانصدم، نظارت هوشمند بر ساخت وسازها در حریم شهر و سه بعدی سازی با روش نوین در حداقل زمان ممکن نام برد. مقدمات برای سه بعدی سازی با روش نوین در حداقل زمان ممکن برای کل شهر فراهم گشته است. همچون اقدامات دیگر سازمان فاوا می توان به تصویربرداری پاناروما از تمام مشهد اشاره نمود.

رجائیان درباب کارهای هوشمندسازی، اشاره کرد: اگر این نگاه و رویکرد نبود، بدون شک در اجرای این پروژه کلان با موانع مختلفی روبه رو می شدیم. امیدواریم با حمایت های مستمر شورای شهر، دستاوردهای شکل گرفته را در کالبد شهر نهادینه نماییم تا جایگزین روش های مرسوم شوند.

منبع:

1399/07/29
20:14:10
5.0 / 5
1831
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد