تبلت دانش آموزی تا چند ماه دیگر تولید می شود

تبلت دانش آموزی تا چند ماه دیگر تولید می شود

بی بی سرور: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سنجش زیرساخت اینترنت كشور توسط شبكه شاد بعنوان اصلی ترین شبكه ای كه تا حالا این كار را انجام داده است و تولید تبلت دانش آموزی تا چند ماه دیگر آگاهی داد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا از روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، بامداد امروز محمدجوادآذری جهرمی در هشتمین برنامه از سلسله برنامه های گفت و گو بر محور تحول و بهبود یادگیری که با حضور وزیر آموزش و پرورش، ۳۱ مدیرکل استانی و بیش از ۷۵۰ رئیس اداره آموزش و پرورش سراسر کشور که به صورت ویدئوکنفرانس و در بستر شبکه شاد برگزار شد، بعد از استماع سخنان برخی از مدیران کل و با تبریک حلول ماه ربیع الاول، اظهار نمود: بر اثر شیوع کرونا، شرایطی در دنیا پیش آمد و سبک های زندگی به شدت تحت تاثیر قرار گرفت.
وی ادامه داد: یکی از حوزه هایی که تحت تاثیر قرار گرفت بخش آموزش کشورها است که خیلی از کشورها آمادگی لازم را برای مواجهه با این پدیده را نداشتند. آموزش و پرورش کوشش های زیاد و ارزشمندی را در چند ماهه اخیر انجام داد و در استمرار آموزش دانش آموزان شاهد مجاهدت همه کادر آموزش و پرورش کشور بودیم و در این شرایط سخت معلمان صحنه های بزرگی از ایثار و فداکاری خود خلق کردند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره خدمات معلمان در دوران کرونا، اشاره کرد: فرهنگیان همیشه جزو طبقه پیشتاز جامعه هستند و مجاهدت هایشان از سایر نهادها کمتر نیست و باید این مجاهدت های فرهنگیان در روزهای کرونا مستندسازی و در تاریخ ثبت گردد.
آذری جهرمی با گلایه از شایعه رایگان نبودن اینترنت شاد و سانسور شدن سخنانش در رسانه ملی اضافه کرد: اتفاقات خوبی در شبکه شاد افتاد و ظرفیت سازی خوبی انجام شد، هیچ پلتفرمی در کشور همانند شبکه شاد زیر باراینترنتی نبوده و حتی این تعداد مخاطب نیز نداشته است اما اشکالاتی هم دارد بدین سبب همه باید برای رفعش مشکلات شبکه شاد تلاش نماییم.
وی افزود: یکی از اشکالات شبکه شاد، عدم دسترسی سه ونیم میلیون دانش آموز به این شبکه است و این مساله برای آینده کشور خوب نیست؛ بدین سبب همه تلاشمان را می نماییم تا این آمار کم شود.

سنجش زیرساخت اینترنت کشور بوسیله شبکه شاد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه امروز همه کشور تحت پوشش نسل سوم اینترنت قرار دارد و روستاهای بالای۲۰ خانوار نیز به این شبکه متصل هستند، اظهار نمود: آموزش های مجازی که بوسیله شبکه شاد ارائه می شود، نخستین شبکه ای بود که زیرساخت شبکه اینترنت ما را بطور جدی محک زد.
آذری جهرمی با اشاره به تفاهم نامه هوشمندسازی مدارس که در گذشته بین دو وزارتخانه منعقد شده است، اشاره کرد: در هوشمندسازی مدارس، تجهیز مدارس بر عهده آموزش و پرورش و ارائه زیرساخت ها بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. تا حالا هوشمندسازی ۶۷ هزار مدرسه انجام شده و در فاز بعد بیشتر مدارس را به فیبر نوری مجهز می کنیم؛ البته این کار در در روستاها زمان بر است.
وی ادامه داد: در بحث خدمات اپلیکشن ها در آموزش و پرورش کارهای خوبی انجام شده است و استارت آپ هایی خدمات صوتی، تصویری و دیجیتالی خوبی عرضه کرده اند اما این مساله نیازمند سیاست گذاری از طرف آموزش و پرورش است.

تولید تبلت دانش آموزی ساخت داخل از چند ماه دیگر
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه استارت آپ ها ظرفیت خوبی دارند و می توانند در بخش های مختلف کمک کنند، اظهار نمود: از شرکت ها حمایت کردیم و ظرف چند ماه آینده می توانند تبلت ارزان قیمت تولید و در اختیار دانش آموزان قرار دهند که قیمت این تبلت ها حدود دو تا سه میلیون تومان خواهد بود اما این قیمت هم برای برخی خانواده ها دشوار است و باید دراین زمینه چاره ای اندیشید.
آذری جهرمی داد: با برخی از نهادهای حمایتی همچون بهزیستی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرای فرمان حضرت امام ره، بنیاد برکت و... هماهنگ کردیم و مقرر شد تا قسمتی از تبلت مورد نیاز دانش آموزان مناطق محروم را تهیه کنند.

یارانه اینترنت رایگان؛ روزی ۳ میلیارد تومان
وی اشاره کرد: روزانه سه میلیارد تومان یارانه بابت اینترنت رایگان به آموزش و پرورش از جانب دولت پرداخت می شود، بیش از ۱ میلیون و۶۰۰ هزار نفر در زمان اوج مصرف از اینترنت رایگان استفاده می نمایند و هشت و نیم میلیون نفر روزانه از اینترنت رایگان استفاده می نمایند. اینترنت رایگان را برای همه دانش آموزان و معلمان رسمی و غیررسمی ارائه دادیم، نیاز هر یک از کاربران در ماه حدود ۷ گیگابایت است اما حدود۲۰ گیگابایت برای هر معلم طی سه ماه ارائه دادیم.
عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به افزایش سرورها و ظرفیت های اینترنتی، اظهار نمود: در چهار قطب کشور باید سرورها را توزیع نماییم و نیاز به استقرار سرورها درهمه استانها نیست؛ اما پیش بینی می نماییم آذرماه بارترافیکی سنگینی در شبکه اینترنت کشور داشته باشیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برگزاری جلسه با مسئولین شبکه شاد آگاهی داد و اضافه کرد: امیدواریم با تلاشی که انجام می شود این اپلیکشن خدمات را بطور مناسب و مورد رضایت خانواده ها و جامعه فرهنگیان عرضه نماید. برمبنای برنامه ششم توسعه موظفیم اینترنت مدارس شهرهای زیر۲۰ هزار نفر را رایگان نماییم اما امروزه اینترنت همه مدارس را رایگان کردیم.
آذری جهرمی با اعلان اینکه دانش بیشتر دانش آموزان نسبت به فضای مجازی در مقایسه با والدین شان یکی از اشکالات و موانع در راه کنترل دانش آموزان توسط والدین است، اظهار نمود: همیشه تلاش می کردیم گوشی وارد مدرسه نشود چون از لطمه های آن باخبر بودیم اما امروز مدرسه وارد گوشی شده است و ناچار به استفاده دانش آموزان از گوشی تلفن همراه هستیم. بدین سبب باید دوره های آموزش مهارت برای کنترل حضور کودکان درفضای مجازی ارائه شود.
وی از تدوین نحوه کنترل والدین و معلمان در اینترنت خبرداد و اضافه کرد: باید دانش نسل قبل را افزایش دهیم و افزایش توانمندی خانواده ها در استفاده از فضای مجازی باید در دستور کار باشد و می توان ساختار جدید بعنوان معاونت آموزش مجازی در وزارت آموزش و پرورش پیش بینی نمود که مشترکا و از طرف دو وزارتخانه تاسیس این معاونت را از رئیس جمهوری درخواست کردیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنار آموزش و پرورش است اما زحمت اصلی برعهده فرهنگیان است و برای رفع مشکلات شبکه شاد تلاش می نماییم تا بهترین محتوا آموزشی در اختیار دانش آموزان در همه مناطق کشور قراردهیم تا عدالت آموزشی محقق شود.
آذری جهرمی در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: با پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش درباب افزایش استارت آپ ها در حوزه تعلیم و تربیت، آموزش معلمان و خانواده ها و ایجاد هنرستان های فناوری اطلاعات و موافقم و نماینده ای برای این مساله تعیین و تفاهم نامه ای امضا خواهیم کرد.
منبع:

1399/07/28
19:51:22
5.0 / 5
1716
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد