فیروزآبادی:

عاشورا بزرگترین سرمایه تشیع و مصداق خیركثیر است

عاشورا بزرگترین سرمایه تشیع و مصداق خیركثیر است

به گزارش بی بی سرور رئیس مركز ملی فضای مجازی ایران ضمن اشاره به اینكه گفتمان سازی در حوزه حمایت اجتماعی از اتلاف هزینه ها جلوگیری می كند اظهار داشت: حضور و مشاركت میلیونی و داوطلبانه شیعیان در شعائر عاشورا یكی از مصادیق خیركثیر است.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران با مدیران و پژوهشگران موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی دیدار و گفت و گو کرد.
فیروزابادی با تسلیت ایام عاشورای حسینی اظهار داشت: در اسلام بیش از همه ادیان به عناوین مختلف به امر خیر پرداخته شده است. اولا آنکه امت اسلام خیر امتهاست. از بهترین امت هاست که از میان امت ها برامده است. از طرف دیگر در این بهترین امت ها کسانی هستند که دعوت به خیر می کنند. به تعبیر قران مفلحون و رستگارانند. "ولتکن منکم امه یدعون الی الخیر" دعوت به خیر می کنند " یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون " از رستگارانند. رستگاران امت بشری کسانی اند که دعوت به خیر می کنند. " فاستبقوا الخیرات" در حقیقت بحث سبقت در خیرات است. یا در اوصاف مومنین " یسارعون الی الخیر" مطرح گردیده است. حرکت به سمت خیرات و نیکی ها از صفات عمده مومنین است.
ایشان سپس اضافه کرد: در حوزه مردمی بودن هم آیاتی داریم " وَ تَعاوَنُوا عَلَی البِّرِّ وَ التَّقوَی وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَی الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ " و یا عبارت " یدالله مع الجماعه" که بعضاً در ادله شرعی با استناد به همین مطلب است که اجماع توجیه می شود و این اجماع در رابطه با عرف هم وجود دارد. ما در شیعه سرمایه هایی داریم در بحثهای جدید بحث سرمایه اجتماع و اعتماد فی ما بین مطرح می شود و یکی از این سرمایه های بزرگ اجتماعی در اسلام و در شیعه از نهضت عاشورا تا امروز وجود داشته و تا قیام قیامت وجود دارد سرمایه عزاداری ابا عبدا... است، سرمایه حماسه عاشوراست که هیچ عاملی نمی تواند آن را در دل شیعیان کمرنگ کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه در محرم ما هم شاهد خیرمادی، هم خیرحکمتی و خیرمعنوی، عاطفی هستیم اشاره کرد: حضور و مشارکت میلیونی و داوطلبانه شیعیان در شعائر عاشورا یکی از مصادیق خیرکثیر است.
قائم مقام سابق وزرات تعاون کار ورفاه اجتماعی در ادامه اضافه کرد: هم اکنون دنیا در حال تحولات عظیمی است و همین تحولات، ساختارها را مورد هجوم قرار داده است. در این راستا حکمرانی ها علاوه برچارچوب ملی بایستی چارچوب های جهانی را نیز مدنظر داشته باشند و در این چارچوب ساختارهای رفاهی و تامین اجتماعی نیز باید فهم دقیق از این تحولات عمیق و اصلی داشته باشند.
وی افزود: سیاستگذاری در فضای حکمرانی جدید، حاصل اجماع است، سیاستگذاری در این حوزه از درون گفتمان های اجتماعی تولید می شود و اجتماعی شدن پدیده ها در این تحولات، بسیار اهمیت دارد.
بنا بر اعلام روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی فیروزابادی اشاره کرد: سیاست رفاهی بدون جریان سازی اجتماعی موفق نخواهد بود و بحث های جدید از مدلهای حکمرانی باید در موسسات و اندیشکده های تحقیقاتی مورد بررسی قرار گیرند و باز تعریف شوند.
فیروزآبادی افزود: اجتماعی شدن پدیده ها یکی از خروجی های تحولات عمیقی بوده، که در حال وقوع است و بر این اساس است که باید آینده نگری برای این تحولات ترسیم شود.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران با تاکید بر اینکه در گفتمان سازی، نقش اندیشکده ها انکارناپذیر است، اظهار داشت: گفتمان سازی در اندیشکده ها سبب جلوگیری از اتلاف هزینه و زمان می شود و نتایج آن به حکمرانی و سیاستگذاری در کشور کمک می نماید.
روزبه کردونی - رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی - نیز در این دیدار اظهار داشت: در موسسه، رویکرد سیاست پژوهانه را بیش از انجام «پژوهش برای پژوهش» در اولویت قرار داده ایم چونکه به اعتقاد ما موسسه، اندیشکده ای است که باید بتواند نقش واسطه گری خودرا برای تحقق عدالت و ارتقای سیاست های رفاه و تامین اجتماعی ایفا کند.
وی با اعلان اینکه موسسه بعنوان اتاق فکر سازمان تامین اجتماعی یاریگر این سازمان است، اضافه کرد: نخستین مسئله دارای اولویت در موسسه این بوده که پژوهش ها کاربردی و راهگشای مسایل باشند و امیدواریم با گفتمان سازی و دانش افزایی روایتگر خوبی برای حل مسائل مردم باشیم.
منبع:

1399/06/06
13:12:27
5.0 / 5
2394
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد