جهان امروز و هوش مصنوعی،

ساخت نخستین مزرعه رباتیک ۲۰ طبقه ای جهان

ساخت نخستین مزرعه رباتیک ۲۰ طبقه ای جهان

به گزارش بی بی سرور، خراسان رضوی چین با راه اندازی نخستین مزرعه خودگردان سبزیجات در شهر چنگدو، مرکز استان سیچوان در جنوب غربی چین، پیشرفت جدیدی در کشاورزی عمودی به ثبت رساند.


به نقل از چاینا، اعتقاد بر اینست که کشاورزی عمودی، آینده کشاورزی است چونکه به مردم اجازه می دهد محصولات را در سینی های عمودی بکارند و فضای گرانبها را برای سایر فعالیتهای انسانی ذخیره کنند.
به قول گان بینگ چنگ، معاون موسسه تحقیقاتی که مزرعه را ساخته، مزرعه عمودی جدید چین دارای ۲۰ طبقه است که بیشترین میزان طبقات این نوع مزارع را در جهان تا به امروز دارد و از فناوری مستقل «پیشرو صنعت» استفاده می نماید.
مانند سایر مزارع معمولی عمودی، این مزرعه هم در محیط داخل با قفسه های عمودی بزرگ و صدها آرایه ای ای دی ساخته شده است. به نظر می آید که این گیاهان در یک ساختمان آپارتمانی ۲۰ طبقه با اتاق هایی متناسب با نیازشان زندگی می کنند.
بهبود بهره وری
در حالیکه مزارع عمودی استفاده از زمین را کاهش دادند اما چالش های خاص خود یعنی کارایی را دارند. بر خلاف مزارع افقی معمولی که عملا همه گیاهان مقادیر مساوی نور خورشید و آب دریافت می کنند، مزارع عمودی، با فضای فشرده خود، به علت ماهیت عمودی خود کمی مشکل سازتر شدند.
با این وجود بر مبنای اظهارات گروه رسانه ای چین (CMG)، گروه موسسه کشاورزی شهری (IUA) وآکادمی علوم کشاورزی چین (CAAS) این مشکل را حل کردند. مزرعه مستقر در چنگدو از ربات ها استفاده می نماید و به کمک سیستم کنترل مبتنی بر هوش مصنوعی که می تواند میزان نور و کودهای تغذیه شده به گیاهان را تنظیم کند، می تواند تنها در ۳۵ روز محصول کاهو را رشد و برداشت کند.
ترکیب نورهای مختلف برای گیاهان مختلف
وانگ سن، محقق موسسه کشاورزی شهری اظهار داشت: «ما می توانیم مقادیر مختلفی از نورهای قرمز، آبی، زرد، نزدیک به فرابنفش و نزدیک به فروسرخ را در مراحل مختلف چرخه حیات گیاه ترکیب نماییم. ما یک پایگاه داده از ۱۳۰۰ ترکیب برای ۷۲ نوع محصول ساخته ایم».
به قول وانگ، نتایج تحقیقات اولیه گروه هیچ تفاوت قابل توجهی بین گیاهان کشت شده در لابراتوار و گیاهان مزارع سنتی پیدا نکرد.
مزارع سرپوشیده بدون توجه به محیط اطراف می توانند سبزیجات را سریعتر تولید کنند و آنها را برای مناطق شهری، زمینهای بایر و بیابان مناسب کنند.
لی زون گنگ، دستیار محقق در موسسه کشاورزی شهری می گوید: «ما می توانیم سالانه بیشتر از ۱۰ محصول سبزیجات برداشت نماییم و این مورد، بسیار کارآمدتر است».
به قول محققان، این مزرعه می تواند بعنوان تسریع کننده تولید مثل عمل کند و زمان تولید مثل گیاهان گندم، پنبه و سویا را حداقل تا ۵۰ درصد کم کند.
آنان افزودند که با این تکنولوژی جدید، دیگر نیازی به سفر به مناطق گرمسیری مانند هاینان چین در زمستان نیست و باعث صرفه جویی در منابع بیشتر در فرایند پرورش گیاهان می شود.
موسسه کشاورزی شهری در وبسایت رسمی خود اعلام نمود که درحال مذاکره با شرکت هایی برای تجاری سازی مزرعه عمودی خود است.
منبع:

1402/09/14
09:08:23
0.0 / 5
251
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد