کنترل آلودگی هوا به سبک کره جنوبی

کنترل آلودگی هوا به سبک کره جنوبی

به گزارش بی بی سرور، آلودگی هوا یکی از مهم ترین مشکلات حوزه محیط زیست به حساب می آید که عامل تعداد قابل توجهی از موارد مرگ ومیر در سراسر دنیا است. کره جنوبی در سالهای اخیر، راهکارهای گوناگونی را برای مقابله با آلودگی هوا در پیش گرفته است که خیلی از آنها مبتنی بر پیشرفت های حوزه فناوری هستند.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، هوای پاک یکی از اولویت های همه جوامع جهان بشمار می رود و به عنوان یکی از اولویت های ملی در کره جنوبی نیز مطرح گردیده است. به همین دلیل، این کشور اقدامات فوری را برای صیانت از سلامتی شهروندان خود در مقابل آلودگی هوا آغاز نموده است. همچون این اقدامات می توان به مقابله جدی با آلاینده ها، افزایش پوشش گیاهی، کنار گذاشتن موتورهای دیزلی و حرکت به سمت سیستم حمل و نقل پایدار اشاره نمود.
در عصر حاضر، تنفس کردن هوای پاک به مزیتی تبدیل گشته است که بیشتر مردم بعد از رسیدن آلودگی به سطوح هشداردهنده خصوصاً در شهرها، لذت بردن از آنرا دشوار می دانند. باتوجه به مشکلات بهداشتی ناشی از آلودگی هوا، دولت ها در سرتاسر جهان برای از بین بردن آن تلاش می کنند.
آلودگی هوا مهم ترین بحران زیست محیطی است که سالانه بیش از هفت میلیون مورد مرگ زودرس را بدنبال دارد. برای شفاف تر کردن ماجرا می توان گفت در نظر گرفتن هوای تازه به عنوان یک مزیت بدین معناست که ۹۰ درصد از مردم هوای ناپاک را تنفس می کنند و با خطر مبتلاشدن به آسم، بیماری قلبی و سرطان ریه روبرو هستند. همانطور که آلودگی هوا بر سلامتی انسان تأثیر می گذارد، سلامتی کره زمین را نیز تحت تأثیر قرار می دهد و خیلی از عوامل آلودگی هوا نیز ناشی از تغییرات اقلیمی هستند.
بدیهی است که این پدیده در محیط های شهری، یک مشکل حاد بشمار می رود و بنظر می رسد در بعضی کشورها شدیدتر از کشورهای دیگر است برای اینکه با سبک زندگی مردم و ماهیت اقتصاد هر کشور تناسب دارد. برای مثال، کره جنوبی یکی از بالاترین سطوح آلودگی هوا را خصوصاً در سئول پایتخت خود شاهد بود که میان سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳، بالاترین میانگین غلظت ذرات سمی در هوا را نسبت به پایتخت های بزرگ مانند پاریس و لندن داشت. کارشناسان تخمین می زنند که این سطح از آلودگی هوا عامل ۱۶ درصد موارد مرگ ومیر در سئول در سال ۲۰۱۰ بوده و سطح ذرات سمی «PM۲.۵» در آنجا به دو برابر اندازه سفارش شده بین المللی رسیده است. این ذرات به عمق ریه ها، قلب و عروق خونی نفوذ می کنند و بزرگترین خطرات را برای سلامتی انسان به همراه دارند.
در زمان همه گیری کووید-۱۹ و قرنطینه ناشی از آن، غلظت آلاینده های هوا در کره جنوبی تا ۲۷ درصد کم شد. با این وجود، شکاف ناشی از همه گیری نمی تواند واقعیتی را که در کره جنوبی شهرت دارد، پنهان کند. این واقعیت، گرد و غبار ریز یا «گرد و غبار زرد» است. طوفان گرد و غبار زرد، ذرات مضری مانند گوگرد، مونوکسید کربن، فلزات سنگین و سایر مواد سرطان زا را به همراه دارد. این ذرات فقط کره جنوبی را تحت تاثیر قرار نمی دهند، بلکه بر بقیه کشورهای شرق آسیا نیز تاثیر می گذارند. به همین دلیل، نیاز به راهکار هایی برای نجات دادن آینده احساس می شود.
از ین جهت، مقامات کره جنوبی با بهره بردن از برتری خود در عرصه فناوری تلاش می کنند تعهد خودرا برای کاهش آلودگی هوا محقق کنند. این چشم انداز، راه را برای تولد خیلی از نوآوری های کیفی هموار می کند. دولت کره جنوبی در این راستا، طرح «برنامه جامع مدیریت گرد و غبار ریز» را ایجاد کرد که بلندپروازانه ترین برنامه به نظر می رسید. هدف از این طرح، کاهش دادن انتشار ذرات PM۲.۵ تا ۳۵.۸ درصد در سال ۲۰۲۲ بود.
در بین این اقدامات، دولت کره جنوبی یک لیست را از مناطقی تهیه کرد که دارای مدارس، مهدکودک ها یا امکانات مورد نیاز سالمندان هستند و اقدامات گسترده ای را برای کنترل انتشار گازهای گلخانه ای و تبدیل کردن آنها به مناطق پاک در سریع ترین زمان ممکن طراحی کرد. این اقدامات شامل محدود کردن استفاده از وسایل نقلیه دیزلی قدیمی و کاهش ساعات کار در تاسیسات عامل آلودگی بود. دولت کره جنوبی، برنامه هایی را نیز برای کاشت درختان نزدیک به هم در کنار رودخانه ها و جاده ها برای هدایت هوا به مرکز شهر اعلام نمود.
علاوه بر این، سئول اعلام نمود که تا سال ۲۰۲۵ تردد خودرو های دیزلی را از تمام ناوگان بخش عمومی و حمل و نقل انبوه ممنوع خواهدنمود.
برای صیانت از آینده کره جنوبی، مسئولان این کشور تصمیم گرفتند دستگاه های تصفیه هوا را در کلاس های درس سراسر کشور نصب کنند و یارانه ای را جهت استفاده کردن از سوخت «گاز نفتی مایع شده» یا «ال پی جی»(LPG) در اتوبوس های مدارس اختصاص دهند که لطمه کمتری را به محیط زیست می رسانند.

جنگل هایی در راه باد
دولت کره جنوبی بتازگی اعلام نمود که می خواهد تا سال ۲۰۲۵، وسعت مناطق جنگلی را در پایتخت این کشور افزایش دهد. این یکی از تازه ترین پروژه های دولت برای خنک تر و پاک تر کردن هوای کلان شهر سئول با گسترش دادن مناطق جنگلی است. فاز اول این پروژه در سال ۲۰۲۱ تکمیل شد.


هدف اصلی این پروژه، ایجاد مسیرهای موسوم به «مسیر باد» است که درختان را در خود جای داده اند و کوه های اطراف سئول را به مناطق داخلی شهر پر از ساختمان متصل می کنند. بگفته مقامات سئول، هوای تازه تولید شده از کوه ها را می توان به داخل شهر هدایت کرد که اغلب از گرمای محبوس شده رنج می برد. در نتیجه، سطح دما و آلاینده های هوا کاهش پیدا می کند.
فاز دوم پروژه، تعداد درختان کاشته شده در فاز اول را تا دو منطقه شهری در جنوب و شمال سئول گسترش می دهد. روند درخت کاری طی سالهای ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۵ دنبال خواهد شد.
مقامات سئول امیدوار هستند که تا سال ۲۰۳۰ بتوانند فضای سبز را ۳۰ درصد بالا برند و ۸۰ درصد از سفرهای داخل شهری را به شیوه های حمل و نقل پایدار مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و حمل و نقل عمومی اختصاص دهند.

ارتش ربات ها در مقابل آلودگی هوا
از آنجائیکه ربات ها یک بخش جدایی ناپذیر از چشم انداز فناوری کره جنوبی هستند، چرخش ربات های خودران مجهز به «۵جی»(۵G) در مجتمع های صنعتی برای نظارت بر کیفیت هوا و ارایه داده های کیفیت هوا در لحظه شروع شد. به عنوان مثال، شش ربات خودکار بصورت شبانه روزی در یک مجتمع صنعتی که حدود ۵۰ سال قدمت دارد، می چرخند و با یک برج کنترل و ۲۰ ایستگاه نظارت بر هوا کار می کنند. شرکت مخابراتی «ال جی یوپلاس»(LG Uplus) در سال ۲۰۲۱ با شهر جونجو در کره جنوبی همکاری کرد تا یک سیستم بررسی هوا را با بهره گیری از ربات های خودکار و تجهیزات اندازه گیری کیفیت هوا در این مجتمع صنعتی به نمایش بگذارد. اطلاعات جمع آوری شده در روند کار ربات ها برای مدیریت شهری مورد استفاده قرار می گیرند.


ربات های مجهز به سنسورهای مختلف می توانند پدیده های غیرعادی مانند آتش یا دود را برای جلوگیری از وقوع حوادث تشخیص دهند. اطلاعات جمع آوری شده پیرامون کیفیت هوا، برای ایجاد یک پایگاه داده بزرگ و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شوند.
ال جی یوپلاس در سپتامبر ۲۰۲۰، یک ربات خودکار متصل به ۵جی را در یک پالایشگاه نفت در شهر سئوسان به نمایش گذاشت. این ربات از اتصال به ۵جی و روش های مسیریابی مبتنی بر ماهواره، برای گشت زدن در اطراف پالایشگاه بهره برد.

پهپادهایی که به جنگ آلودگی هوا می روند
در صورتیکه ربات ها تأثیرات زیست محیطی را روی زمین نظارت می کنند، پهپادها نیز به اندازه گیری کیفیت هوا می پردازند و انتشار گازهای گلخانه ای و مواد سمی را در بخش های ساختمانی و صنعت مورد بررسی قرار می دهند و همچنین، آلودگی سواحل را به مدت بیش از ۲۰ دقیقه تا مسافت چهار کیلومتری زیر نظر دارند.


بمحض این که هر یک از پهپادها تراکم بالایی از آلاینده ها را تشخیص دهد، یک اخطار به مرکز کنترل می فرستد تا بازرس ها به محل مورد نظر بروند و وضعیت آنجا و مطابقت مدیریت آن با قوانین و مقررات را بررسی نمایند. در صورت مشاهده شدن هرگونه تخلف، مسئول مرکز مورد نظر با جریمه های اداری و پاسخ گویی قانونی روبه رو خواهد شد.

اولین ماهواره کره جنوبی جهت بررسی کیفیت هوا
«وزارت علوم و فناوری اطلاعات و ارتباطات کره جنوبی» اعلام نمود که داده های مربوط به کیفیت هوا و هفت نوع آلاینده هوا را به ساکنان خود عرضه خواهد کرد. داده ها از ماهواره محیط زیست این کشور به دست می آیند که در سال ۲۰۲۰ به مدار زمین پرتاب شد و به همین دلیل، نیازی به تکیه کردن بر ماهواره های خارجی نیست.
در یک گام مهم جهت بررسی کیفیت هوای جهان، کره جنوبی با موفقیت ماهواره خود موسوم به «کئولیان ۲بی»(Cheollian ۲B) را به مدار زمین پرتاب کرد. این نخستین ماهواره از یک شبکه سه تایی بشمار می رود که در نهایت مقرر است آسیا، آمریکای شمالی و اروپا را پوشش دهند. این ماهواره در ۱۸ فوریه ۲۰۲۰ با موشک «آریان ۵»(Ariane ۵) شرکت «آریان اسپیس»(Arianespace) از «مرکز فضایی گویان» در فرانسه به مدار زمین پرتاب شد.


روی ماهواره کئولیان ۲بی، یک دستگاه «طیف سنج پایش محیط زمین ایستا»(GEMS) قرار دارد. این دستگاه برای بهبود هشدارهای اولیه در مورد رویدادهای خطرناک آلودگی در سراسر منطقه آسیا و اقیانوسیه و نظارت بر تغییرات آب وهوایی بلندمدت طراحی شده است.
طیف سنج پایش محیط زمین ایستا در طول ماموریت ۱۰ ساله خود، غلظت مواد شیمیایی مانند دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد، فرمالدهید، اُزُن و سایر ذرات معلق در هوا را بررسی خواهدنمود. انتظار می رود که این دستگاه با مشاهده ریزگردها و گردوغبار در شرق آسیا برای نخستین بار، منبع ریزگردهای PM۲.۵ را که به کره جنوبی سرازیر می شوند، شناسایی کند.

ماده جدیدی که گازهای پیش ساز آلودگی را جذب می کند
«موسسه مهندسی عمران و فناوری ساخت کره جنوبی»(KICT) در واکنش به این مشکل بزرگ آلودگی هوا، پیشرفت شایان توجهی داشته است. پژوهشگران این موسسه یک ماده خلاقانه طراحی نموده اند که برای جذب کردن گازهای اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد طراحی شده است. این دو ماده، پیش سازهای حیاتی برای ریزگردها هستند.
این ماده جدید بطور موثر در دمای اتاق عمل می کند و یک جایگزین با انرژی کارآمد برای روش های سنتی ارائه می دهد که به انرژی و دمای بالا نیاز دارند.
هسته اصلی این نوآوری در یک ماده نانوکامپوزیت سرامیکی تولید شده از اکسیدهای سدیم منگنز نهفته است. این ماده یک مکانیسم دوگانه جذب و اکسیداسیون را به کار می گیرد و گازهای اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد را بطور موثر به یون های سولفات و نیتریت کم ضرر تبدیل می کند.
یکی از مزایای قابل توجه این ماده، قابلیت احیای آنست که امکان بازیافت و استفاده مکرر را بوسیله روش های شیمیایی ساده فراهم می آورد.
دکتر «جیول بائه»(Jiyeol Bae) سرپرست این گروه پژوهشی، اهمیت این پیشرفت را برجسته کرد و اظهار داشت: با توسعه این نانومواد جدید، حالا امکان پیاده سازی سیستمی وجود دارد که می تواند میزان پیش سازهای ریزگرد را در محیط های شهری با یک روش مقرون به صرفه کم کند. همه این تلاش ها به عموم مردم کمک می کنند تا از هوای پاک و سالم برخوردار شوند.
به رغم این پیشرفت امیدوارکننده، چالش هایی پیش روی پژوهشگران وجود دارند که از میان آنها می توان به مقیاس پذیری تولید، ملاحظات هزینه برای کاربرد گسترده و ادغام با زیرساخت های فعلی کنترل آلودگی اشاره نمود. این چالش ها برای گذر از موفقیت آزمایشگاهی و رسیدن به کاربرد عملی در دنیای واقعی بسیار مهم هستند.
منبع:

1402/09/07
11:39:28
0.0 / 5
232
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد