برای کشتن ابرمیکروب های بیمارستانی، سفید کننده با آب فرقی ندارد!

برای کشتن ابرمیکروب های بیمارستانی، سفید کننده با آب فرقی ندارد!

بی بی سرور: با افزایش میزان مقاومت ضد میکروبی، تهدیدات ناشی از ابرمیکروب ها برای سلامت انسان درحال افزایش است. این در حالیست که پژوهشگران می گویند سفید کننده مورد استفاده در بیمارستان ها برای کشتن این ابر میکروب ها فرقی با بهره گیری از آب ندارد و در حقیقت تاثیری روی آنها ندارد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بنا بر نتایج یک پژوهش جدید، یکی از ضدعفونی کننده های کلیدی کلردار که هم اکنون برای تمیز کردن سطوح بیمارستانی استفاده می شود، شایع ترین علت بیماری در رابطه با آنتی بیوتیک را از بین نمی برد.
پژوهشگران دانشگاه «پلیموث» کشف کردند که هاگ های ابر میکروب خطرناک کلستریدیوید دیفیسیل(Clostridioides difficile) بطور کامل تحت تأثیر مقادیر حتی زیاد سفید کننده نیز قرار نمی گیرند.
شستشو با آب
در حقیقت این ماده سفید کننده حتی نتایج بهتری نسبت به شستشوی مواد با آب خالی نداشت.
دکتر تینا جوشی، دانشیار میکروبیولوژی مولکولی در دانشگاه پلیموث می گوید: با افزایش بروز مقاومت ضد میکروبی، تهدید ناشی از ابرمیکروب ها برای سلامت انسان درحال افزایش است. این مطالعه علاوه بر تاکید بر تمیزی و ایمن بودن محیط های بالینی ما برای کارکنان و بیماران، توانایی هاگ های کلستریدیویدیس دیفیسیل را برای تحمل مواد ضدعفونی در هنگام استفاده و غلظت های کلر فعال سفارش شده نشان میدهد.
کلستریدیویدیس دیفیسیل یک عفونت در رابطه با مراقبت های بهداشتی است که بیشتر افرادی را که آنتی بیوتیک مصرف کرده اند تحت تاثیر قرار می دهد. هاگ های آن در مقابل عوامل محیطی گوناگون مقاوم هستند و می توانند برای مدت طولانی در وضعیت مختلف زنده بمانند. علایم آن نیز زمانی که بدن توسط این ابرمیکروب آلوده شود، می تواند از اسهال خفیف تا التهاب شدید روده بزرگ متغیر باشد.
این عفونت اغلب بوسیله تماس با سطوح عفونی که به طور معمول در مراکز درمانی یافت می شود، منتقل می شود. این یک خطر بزرگ برای جمعیت های هم اکنون لطمه پذیر است و تنها در ایالات متحده مسئول حدود ۲۹ هزار مرگ سالانه است.
نظافت مناسب دست ها، خصوصاً در محیط های بیمارستانی و استفاده محتاطانه از آنتی بیوتیک ها، دو رویکرد پیشگیرانه برای مهار انتشار کلستریدیودیس دیفیسیل هستند. با این وجود، اگر ضدعفونی کننده های معمولی در از بین بردن هاگ های این باکتری موفق نباشند، باید اقدامات دیگری صورت گیرد.
تحقیقات فوری مورد نیاز است
پژوهشگران حالا از تحقیقات فوری در مورد روش های جدید ضد عفونی کردن هاگ های کلستریدیویدیس دیفیسیل بمنظور شکستن زنجیره انتقال موجود آن در خیلی از رایج ترین محیط های بهداشتی امروزی حمایت می کنند.
جوشی می گوید: درک نحوه تعامل این هاگ ها و ضدعفونی کننده ها برای مدیریت عملی عفونت کلستریدیویدیس دیفیسیل و کاهش بار این عفونت در محیط های مراقبت بهداشتی ضرورت دارد. با این وجود، هنوز سؤالات بی پاسخی در مورد میزان تحمل کلستریدیویدیس دیفیسیل و این که آیا متأثر از تحمل همزمان آنتی بیوتیک است، وجود دارد.
این پژوهش جدید پاسخ هاگ سه سویه مختلف کلستریدیویدیس دیفیسیل به سه غلظت هیپوکلریت سدیم بیمارستانی را بررسی کرد. هیپوکلریت سدیم یک ترکیب شیمیایی است که به طور معمول به عنوان سفید کننده شناخته می شود. سپس هاگ ها بر روی فرچه های جراحی و روپوش های بیمار ریخته شدند و در زیر میکروسکوپ های اسکن الکترونی بررسی شدند تا ببینند آیا پوشش بیرونی هاگ بعد از قرار گرفتن در معرض ماده تمیزکننده از نظر مورفولوژیکی تغییر کرده است.
جوشی می گوید این کار، ضرورت استفاده از ضدعفونی کننده ها و دستورالعمل هایی را نشان میدهد که برای هدف مناسب باشند و مطابق با رشد باکتری ها کار کنند. وی امیدوار است که این یافته ها تأثیر قابل توجهی بر پروتکلهای ضد عفونی فعلی در صنعت پزشکی در سرتاسر جهان داشته باشد.
این مطالعه در مجله Microbiology انتشار یافته است.
منبع:

1402/09/06
13:30:50
0.0 / 5
209
تگها: سئو
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد