تعداد دامنه های فارسی افزوده شد

تعداد دامنه های فارسی افزوده شد

به گزارش بی بی سرور، آخرین آمار منتشرشده از میزان ثبت دامنه در مرکز ثبت دامنه کشوری حاکی می باشد تابحال یک میلیون و ۵۸۷ هزار و ۴۶۴ دامنه فعال فارسی به ثبت رسیده که دراین میان پسوند دات آی آر (ir.) بیشترین دامنه فعال را دارد.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آنرا به دلخواه خود انتخاب می کنید. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه های پسوندهای متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همینطور در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل هم تأثیرگذار است.

در ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون مراکز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی به حساب می آید و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور رجوع کند. این پژوهشگاه همینطور آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد.

مرکز ثبت دامنه کشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه ها در ایران را برعهده دارد. شاید گستره ی دامنه های سطح بالایی مانند Com، Net، Org و Info که در سرتاسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه ها در تمامی کشورها باز است، بسیار گسترده باشد که برآورد آماری دقیق از آنها کمی مشکل شود، اما مرکز ثبت دامنه آمار آخرین دامنه های ثبت شده را به دست می دهد.

اما طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از آغاز ثبت دامنه های فارسی در کشور تابحال یک میلیون ۵۸۷ هزار و ۴۶۴ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده ی فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۵۷۹ هزار و ۱۴۶ دامنه ی فعال در صدر قرار دارد. در واقع بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است؛ به صورتی که از میان دیگر پسوندهای فارسی، هر کدام کمتر از ۵۰۰۰ دامنه را ثبت کرده اند.

دامنه هایی که بیشتر از ۱۰۰۰ مورد ثبت شده دارند، co.ir با ۴۲۸۳ مورد، دامنه ایران با ۱۵۲۴ مورد و دامنه ac.ir با ۱۱۵۱ دامنه فعال می باشند. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند که کمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آنها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۶۹۹ مورد، دامنه org.ir با ۲۲۹ مورد، دامنه sch.ir با ۲۱۸ مورد و دامنه gov.ir با ۱۸۸ مورد هم در رتبه های بعدی فهرست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت شده هم متعلق به دامنه net.ir با ۲۶ دامنه فعال است.منبع:

1402/06/02
22:02:03
0.0 / 5
214
تگها: اینترنت , گوگل
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد