تقی پور با بی بی سرور مطرح كرد؛

فراکسیون هوش مصنوعی مجلس بدنبال چیست

فراکسیون هوش مصنوعی مجلس بدنبال چیست

به گزارش بی بی سرور، رییس فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده ها با تشریح اهداف و آخرین اقدامات این فراکسیون اظهار داشت: سند حکمرانی هوش مصنوعی با کمک نخبگان و خبرگان این حوزه تدوین می شود.رضا تقی پور در گفتگو با خبرنگار مهر درباب هدف از تشکیل فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده اظهار داشت: طی سالهای اخیر یکی از تکنولوژی های جدید که به طور معمول از آنها به عنوان فناوری های تحول آفرین نام برده می شود موضوع هوش مصنوعی است و سال هاست که در کشورهای مختلف بر روی موضوعات علمی و سرمایه گذاری آن کار می شود و همین طور طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد امام ره در مورد هوش مصنوعی و به این منظور که در عصر فناوری های نو نمی توان با ابزارهای سنتی بسیاری از مسائل را مدیریت کرد، این فراکسیون تشکیل شد.
وی اضافه کرد: البته تاریخ تشکیل این فراکسیون پیش از فرمایشات رهبری است اما ما به هر صورت به همراه برخی از همکاران در مجلس این بحث را مدت ها پیش داشتیم که کشور باید زمینه سازی و برنامه ریزی کوتاه مدت و طولانی مدت در مورد تربیت نیروی انسانی و سرمایه گذاری های لازم را داشته باشد به همین دلیل این فراکسیون با امضا و درخواست بیش از ۵۰ نفر از نمایندگان تشکیل شد و بنا بر روال فراکسیون ها هم اکنون حدود ۶ ماه است که فعالیت اش را آغاز نموده است.
تقی پور به کارهای فراکسیون اشاره نمود و اضافه کرد: کارهای ما شامل برگزاری نشست های مختلف در مجلس، همین طور اطلاع رسانی و اخیراً هم برگزاری نشست های علمی با حضور نخبگان کشور و خبرگان این حوزه از سازمان های مختلف اتحادیه، سندیکای فعالان، دانشگاه های مختلف و مراکز علمی می شود.
رئیس فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده ها در ادامه با اعلان اینکه هفته گذشته در آخرین جلسه تشکیل فراکسیون حدود ۶۰ نفر از این افراد شرکت داشتند و اهداف این فراکسیون را در همان بدو تشکیل اطلاع رسانی کردیم، اشاره کرد: بیشترین کاری که مقرر است صورت بگیرد فرهنگ سازی، نظرسنجی و پرداختن به مباحث مدیریت کلان این حوزه است و همین طور مطالعات تطبیقی در مقایسه با سایر کشورها و این که به جهت اینکه مواجهه فعال و مبتکرانه با این فناوری داشته باشیم زمینه را برای سرمایه گذاری همه نهادهای مرتبط به ویژه بخش خصوصی فراهم نماییم تا کشورمان نسبت به کشورهای دیگر عقب نماند.
تقی پور درباب زمان برگزاری نشست های فراکسیون و موضوعات پرداختی در دو نشست فراکسیون اشاره و اشاره کرد: نشست اول از یک هفته قبل بود که در محل مجلس شورای اسلامی انجام شد و نشست ها به هم مرتبط بودند. افراد مختلف به عنوان نمایندگان نهادها، اقشار، بخش خصوصی، دانشگاه ها و مراکز علمی نظرات خودرا در رابطه با مباحثی نظیر حکمرانی این حوزه و قوانینی که در کشورهای مختلف درحال تدوین و تصویب است، مطرح نمودند. همین طور سرمایه گذاری ها و زمینه هایی که کشورهای مختلف به آن پرداختند بحث و تبادل نظر شد و ما امیدواریم انشاالله در آخر نشست ها گزارش را بصورت مکتوب بتوانیم منتشر نماییم.
وی درباب آخرین وضعیت سند حکمرانی هوش مصنوعی اظهار داشت: درحال حاضر در مرحله نظر خواهی و جمع آوری نظرات نخبگان و خبرگان این حوزه هستیم یعنی سند جامعی که تدوین شده باشد هنوز تدوین نشده و در مراحل آغازین این کار هستیم.
این نماینده مجلس افزود: همین طور باید اشاره نمود که در کنار این نظرسنجی و نشست هایی که برگزار می شود، مطالعات تطبیقی مربوط به سایر کشورها در حال انجام می باشد و همین طور ارتباطاتی با دانشگاه های مختلف، مراکز تحقیقاتی و مراکز علمی و شرکت های دانش بنیان داشتیم، از دانشگاه تهران و دانشگاه علم و صنعت و برخی دیگر از دانشگاه ها، اندیشکده مربوط به حوزه علمیه قم نیز در نشست ها حضور داشتند و کارهایی که تا الان در عرصه تدوین چارچوب ها و نظریه حکمرانی داشتند، ارائه کردند.
تقی پور در آخر با اعلان اینکه همانطور که اطلاع رسانی در مراکز علمی در دانشگاه ها و دیگر محل ها انجام شده، نشست فراکسیون به طور معمول دوشنبه پس از ظهرها برگزار می شود، اظهار داشت: برگزاری نشست های علمی برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی عمومی است و به طور معمول از نهادها و سازمان ها و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی دعوت می نماییم که با توجه این که محورهایی که اعلام می شود در آن حوزه نظراتشان را اعلام کنند. تا آن زمان که این نیاز باقی باشد این محورها به بحث گذاشته می شود و این جلسه ها ادامه دارد.


منبع:

1402/05/08
10:59:04
0.0 / 5
225
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد