کدام کشورها در فناوری ۵G پیشتازند؟

کدام کشورها در فناوری ۵G پیشتازند؟

بی بی سرور: همزمان با گسترش اخبار نسل پنجم اینترنت در جهان و انتظار بسیار کاربران برای اجرای آن، حالا با گذشت چهار سال از اولین راه اندازی 5G در کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا و با وجود این که در کشور هند بتازگی راه اندازی شده، روند توسعه آن همچنان ادامه دار است.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، بعد از آن که در سالهای قبل با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه در دنیا مواجه بودیم، چند سالی است که صحبت از ۵G یا همان نسل پنجم تلفن همراه مطرح می شود. باتوجه به کارکردها و کاربردهای شبکه ۵G در ابعاد مختلف زندگی و بنا بر اعلام کارشناسان این حوزه، مقرر است ۵G مشکلاتی مانند سرعت کم، تأخیر که در شبکه های نسل های قبل وجود داشت را به حداقل ممکن خود برساند و تأثیر به سزایی در رشد اقتصاد دیجیتال و اینترنت اشیاء داشته باشد.

به همین منظور پیاده سازی اینترنت اشیاء، هوشمندسازی و ارائه خدمات پهن باند و بطور کلی بخش عمده ای از تحول دیجیتال بر بستر ۵G صورت می گیرد و همین موضوع اهمیت پرداختن به آن در ابعاد مختلف فنی، مقررات گذاری و تجاری را نشان میدهد. تعدادی از کشورهای جهان در گسترش زیرساخت های لازم و برقراری آزمایشی و نهایی شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G نسبت به سایر کشورها تمایل بیشتری از خود نشان داده اند تا با انعقاد قراردادهای همکاری با بزرگترین اپراتورهای مخابراتی، به کاربران و شهروندان خود امکان بهره مندی از خدمات اینترنت پرسرعت ۵G را اعطا کنند.

شبکه های ۵G یا نسل پنجم، سرعت بسیار بالاتری در مقایسه با نسل قبلی دارند و قابلیت های آینده گرا مانند رانندگی خودران را امکان پذیر می کنند و اشتراک های ۵G در سال ۲۰۲۷، به ۴.۴ میلیارد خواهد رسید. حالا با گذشت چهار سال از اولین راه اندازی ۵G در کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا و با وجود این که در کشور هند بتازگی راه اندازی شده، روند توسعه آن همچنان ادامه دار است.

اوپن سیگنال گزارش داده که کره جنوبی و پورتوریکو در دسترسی به ۵G در سرتاسر جهان پیشتاز هستند و نیمی از زمان کاربران این کشورها با اتصال فعال نسل پنجم صرف می شود اما ایالات متحده آمریکا که پرچمدار توسعه ۵G بود، در ادامه با برقراری دسترسی ۳۱.۱ درصدی در رتبه چهارم قرار گرفته است.

در مقام مقایسه، کویت با ضریب دسترسی ۳۹.۴ درصدی در رتبه سوم قرار گرفته است. از نظر جغرافیایی توسعه، در اروپا فنلاند با ۲۴.۲ درصد بالاترین ضریب دسترسی را دارد و فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا بدنبال آن آمده اند و در آسیا و اقیانوسیه نیز کره جنوبی توسط سنگاپور و تایوان (هر دو ۳۰ درصد ضریب دسترسی) تعقیب می شود.

فناوری نسل پنجم در دنیای واقعی، سرعت متوسط بسیار خوبی را در اختیار کاربران قرار می دهد که چندین برابر سریع تر از متوسط سرعت دانلود ۴G است. در شش بازار جهانی هند، مالزی، سریلانکا، برزیل، کویت و گواتمالا متوسط سرعت دانلود ۵G بیش از ۱۰ برابر سرعت ۴G است البته این نرخ، در بیشتر بازارهای ۵G حدود ۳ تا ۶ برابر ۴G است.

با این حال کره جنوبی با متوسط سرعت دانلود ۴۳۲.۵ مگابیت در ثانیه، سریع ترین در جهان است و بعد از آن سنگاپور با ۳۷۶.۸ مگابیت در ثانیه، برزیل با ۳۴۶.۴ مگابیت در ثانیه و مالزی با ۳۲۲.۷ مگابیت در ثانیه قرار دارند. در مجموع هفت بازار وجود دارد که سرعت متوسط ۵G در آنها به ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه می رسد.

بیشتر بخوانید:
مهم ترین مشکلات و ملزومات شبکه ۵G چیست؟
بهتر است از ۵G بگذریم!؟

پیک سرعت ۵G چند است؟

اگر از نقطه نظر پیک یا اوج به مقوله سرعت نگاه نماییم، در بیشتر بازارهای جهانی، کاربران حداکثر سرعت بیش از ۵۰۰ مگابیت در ثانیه را تجربه می کنند همین طور از نقطه نظر بالاترین اوج و پایین ترین فرود، بحرین با سرعت ۱۱۶۳.۴ مگابیت در ثانیه و آرژانتین با سرعت ۱۵۱ مگابیت در ثانیه قرار دارد.

با این حال بهبودهای قابل توجهی در تجربه های پخش ویدیو و بازی از زمان ظهور ۵G به ارمغان آمده که بالاترین نرخ (انتقال از ۴G به ۵G) حوزه ویدیو ۳۷.۶ درصد در سریلانکا و در عرصه گیم ۳۱.۳ درصد در گواتمالا بوده است. مالزی و هند نیز در رتبه های بعدی در بالاترین سطح تجربه کاربری قرار گرفته اند.

مطابق با حدسی واضح، تجربه ۵G در دنیا همچنان درحال تکامل است و بازارهای بیشتری درحال راه اندازی این نسل از فناوری ارتباطی هستند. از آن جهت که طیف بیشتری دردسترس است و این طیف اضافی بر ظرفیت می افزاید که حاصل آن بهبود تجربه کاربران با سرعت های بالاتر و تجربه ویدیویی و بازی بهتر است، اپراتورهای ارتباطی نیز به زودی نسخه های جدیدتری از فناوری ۵G را به کار می گیرند که این نیز به نوبه خود ضامن ایجاد تجربه ای باکیفیت بالاتر است.

وضعیت ۵G در خاورمیانه و ایران

اگر بخواهیم نگاهی به وضعیت موجود این نسل از فناوری در منطقه خاورمیانه داشته باشیم، باید اظهار داشت که اولین سرویس تلفن همراه تجاری ۵G سال ۲۰۱۹ توسط اتصالات در امارات متحده عربی معرفی گردید. قبل از آن، اتصالات شبکه های پایلوتی را در محلهای منتخب ابوظبی و دبی در ژانویه ۲۰۱۸ راه اندازی کرده بود. بواسطه همین تجربه دولت امارات طیف فرکانسی ۳.۳ تا ۳.۸ گیگاهرتز با قابلیت پیاده سازی ۵G را سال ۲۰۱۸ به دو اپراتور Etisalat و Du اختصاص داد.

مطابق آن چه گفته شد در ۲۰۱۹ شبکه نسل پنجم اتصالات جهت استفاده تجاری روی گوشیهای تلفن همراه کاربران باز شد و تا فوریه ۲۰۲۳، سرویس دهی شبکه ۵G این اپراتور به تمام مناطق اصلی شهری و خیلی از بزرگراه های متصل همچون ابوظبی، دبی، شارجه، فجیره و... گسترش پیدا کرد.

با این حال عربستان سعودی بیشترین تعداد مشترک ۵G را با ۱۱.۲ میلیون اشتراک تا انتهای سال ۲۰۲۲ به ثبت رسانده است. اما قطر و کویت بیشترین سهم مشترکان ۵G نسبت به کل مشترکان تلفن همراه را به ترتیب با ۵۱.۷ و ۴۴ درصد در منطقه خاورمیانه دارند.

در گزارش ارتباطات جهانی TeleGeography همین طور به وضعیت ایران به عنوان دارنده بیشترین تعداد مشترکان تلفن همراه با بیش از ۱۳۴.۸ میلیون مشترک نیز اشاره و گفته شده که ۱.۱ درصدِ سهم کل مشترکان به ۵G اختصاص دارد. به عبارت دیگر ایران در این گزارش با وجود بالاترین رتبه در تعداد مشترکان تلفن همراه، میزان کمتری از مشترکان نسل پنجم (۱.۱ درصد) را دارد.

با توجه به این که فناوری ۵G هم اکنون تأثیری دگرگون کننده بر اقتصاد دارد و رشد اقتصادی را بوسیله ایجاد صنایع، محصولات و مدلهای تجاری جدید، بهبود راندمان و کاهش هزینه ها و بهینه سازی کیفیت خدمات رقم می زند و دارای مزایایی چون سرعت بسیار بالا، تأخیر خیلی کم، قابلیت اطمینان بیشتر و ظرفیت شبکه عظیم است، انتظار می رود متولیان و قانونگذاران حوزه ارتباطی با نگاهی دغدغه مندانه نسبت به این نسل از فناوری، زمینه توسعه هر چه سریع تر آنرا در کشور فراهم آورند.

منبع:

1402/04/17
09:45:07
0.0 / 5
395
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد