دعوت از نخبگان برای شرکت در کنفرانس بین المللی شهر هوشمند

دعوت از نخبگان برای شرکت در کنفرانس بین المللی شهر هوشمند

به گزارش بی بی سرور، دبیر علمی چهارمین نمایشگاه و کنفرانس شهر هوشمند اظهار داشت: دبیرخانه علمی کنفرانس شهر هوشمند، زیر نظر شورای سیاستگذاری با دعوت از نخبگان جامعه علمی برنامه هایی را در قالب سخنرانی های تخصصی، میزگردهای تحلیلی، کارگاه های آموزشی، نقد و بررسی فناوری ها و ابتکارات، و ایجاد شبکه علمی تخصصی تدارک دیده است.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، چهارمین نمایشگاه و کنفرانس شهر هوشمند ایران از ۱۱ تا ۱۳ تیرماه در مصلای تهران انجام می شود. هدف این کنفرانس فراهم کردن بستر تعامل بین بازیگران شهر هوشمند همچون مدیران شهری، صنعت گران، اندیشمندان و صاحب نظران این حوزه و مجموعه های دانش بنیان است.

مسئولیت علمی این کنفرانس به پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) محول شده است. این پژوهشگاه در نظر دارد با بوجودآوردن ارتباط وثیق با جامعه علمی و فناوری کشور، فضای هم اندیشی و چاره جویی ملی برای چالش های در رابطه با شهر هوشمند فراهم آورد.

دکتر محمد حسن زاده در گفت و گو با ایسنا، درباره کنفرانس شهر هوشمند ایران توضیح داد: در این نمایشگاه و کنفرانس از یک سو فضا برای نمایش دستاوردها، فناوری ها، فنون و ابزارهای پیاده سازی شهر هوشمند وجود دارد، از طرف دیگر، امکان تحلیل عالمانه و معرفی تازه ترین روش شناسی ها، یافته های علمی و دیدگاه های دانشگاهی فراهم گشته است.

وی اشاره کرد: در این بین، توجه ویژه ای به ایده پردازی، استارت آپ ها، و نوآوری های نسل جوان به عمل آمده است. در حقیقت می توان اظهار داشت که چهارمین نمایشگاه و کنفرانس شهر هوشمند ایران تلفیقی از علم و عمل را برای ایجاد نقطه عطفی مناسب برای توسعه مفهومی و عملیاتی شهر هوشمند در ایران به نمایش می گذارد.

دبیر علمی چهارمین نمایشگاه و کنفرانس شهر هوشمند در مورد عناوینی که در این کنفرانس مطرح می شود، اظهار داشت: محورهای این کنفرانس اقتصاد هوشمند (رقابت پذیری)، مردم هوشمند، حکمرانی هوشمند(مشارکت)، جابه جایی هوشمند(حمل و نقل و فناوری اطلاعات و ارتباطات)، محیط زیست هوشمند(منابع طبیعی) و زندگی هوشمند(کیفیت زندگی) است.

حسن زاده توضیح داد: در محور اقتصاد هوشمند، مباحثی مانند روحیه نوآوری، کارآفرینی، نمانام و علامت تجاری، راندمان و اثربخشی، انعطاف پذیری بازار کار، تمایل به فعالیت بین المللی، فراگیری مالی، تحول پذیری مطرح می شود. مبحث مردم هوشمند به عنوان سرمایه های انسانی و اجتماعی به مطالبی همچون سطح مهارت و صلاحیت، میل به یادگیری مادام العمر، تکثرگرایی قومی و اجتماعی، انعطاف پذیری، خلاقیت، آموزش، جهانی سازی روشنگر و مشارکت در زندگی اجتماعی می پردازد. موضوع حکمرانی هوشمند، مشارکت در تصمیم گیری، خدمات عمومی و اجتماعی، دولت باز، حکمرانی شفاف و راهبردهای سیاسی را بررسی می کند.

وی اضافه کرد: در محور جابه جایی هوشمند، مباحث دسترسی محلی، دسترسی کشوری و بین المللی، در دسترس بودن زیرساخت های فاوا، مدیریت هوشمند ترافیک، سیستم های حمل و نقل امن، خلاقانه و مقید به محیط زیست مورد بررسی قرار می گیرند و محورهای محیط زیست هوشمند و زندگی هوشمند نیز به مسائلی همچون آلودگی، صیانت از محیط زیست، انرژی های پاک، امکانات فرهنگی امکانات آموزشی، شرایط بهداشتی جاذبه های توریستی امنیت شخصی انسجام اجتماعی، عدالت آموزشی و... می پردازد.

رییس ایرانداک در مورد مهلت ارسال مقاله به این کنفرانس اظهار داشت: مهلت ارسال مقالات به کنفرانس هنوز به انتها نرسیده است و پژوهشگران می توانند تا ۲۰ خرداد ماه، مقالات خودرا به کنفرانس ارسال نمایند.

رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک)، اشاره کرد: بهره مندی از دیدگاه های دانشگاهیان، آشنایی و معرفی ابتکارات و خلاقیت های نسل جوان نوآور، انتقال درس آموخته های شهرهای مختلف، معرفی و عرضه بهروش ها و تجربیات موثر کشورهای مختلف همچون خاصیت های این رخداد ملی و بین المللی است. چالش هایی مانند یکپارچگی اقدامات، بلوغ فناوری، امنیت فیزیکی و معنایی داده ها، کاربرپسندی ابزارها و راهکار ها، چابکی و پاسخگویی ساختارها و فرایندها، آموزش و توانمندسازی مدیران و شهروندان، پروفایل شایستگی متناسب با شهر هوشمند، نقد و روش های انتخاب فناوری های مناسب و غیره در ایام کنفرانس به بوته بررسی و تبیین گذاشته می شود.

حسن زاده با اعلان اینکه دبیرخانه علمی کنفرانس شهر هوشمند، زیر نظر شورای سیاستگذاری با دعوت از نخبگان جامعه علمی برنامه هایی را در قالب سخنرانی های تخصصی، میزگردهای تحلیلی، کارگاه های آموزشی، نقد و بررسی فناوری ها و ابتکارات، و ایجاد شبکه علمی تخصصی تدارک دیده است، اظهار داشت: در هرکدام از برنامه ها خوشه های مختلف همانند انرژی، حمل و نقل، مدیریت شهری، مراکز دانش و غیره با محوریت هوشمندسازی و بهره برداری از فناوری های هوشمند مورد توجه قرار می گیرد.

وی اظهار داشت: روند برنامه ها به شکلی طراحی شده است که نتایج هم اندیشی ها، تبیین ها، و نقد و نظرها به گونه ای مناسب و سازماندهی شده در اختیار جامعه مدیریتی، اجرائی و علمی گذاشته شود. انتظار داریم که دستاوردهای دبیرخانه علمی به عنوان قسمتی از کلیت نمایشگاه و کنفرانس در دستیابی به شهر هوشمند در ایران مفید و موثر واقع شود.

منبع:

1402/03/19
14:16:36
0.0 / 5
273
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد