جزایر سه گانه ایران چطور به هم متصل شدند؟

جزایر سه گانه ایران چطور به هم متصل شدند؟

بی بی سرور: به گزارش بی بی سرور، بعد از بهره برداری فیبر نوری دریایی در ایران، به تازگی طرح اتصال سه جزیره ایران از راه این فناوری و با اهدافی همچون کاهش اثر تحریم های بین المللی در زمینه ارتباطات و افزایش پایداری ارتباطات شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شد.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، کابل های مدرن از فناوری فیبر نوری برای انتقال دیتای دیجیتال استفاده می نمایند که شامل تلفن، اینترنت و ترافیک داده های خصوصی است. اولین فیبر نوری دریایی ایران، در سال ۱۳۹۲ بوسیله ی یک شرکت ایرانی و با مالکیت ایرانی در آب های بین الملل بهره برداری شد، با این هدف که توانایی کشور را در حوزه تبادل ترافیکی افزایش دهد و مسیر دوم فیبر نوری دریایی جزایر خلیج فارس واقع در جزیره قشم هم سال ۱۳۹۹ راه اندازی شد.

سال ۱۳۹۹ مقرر شده بود در فاز اول، اجرای مسیر دوم فیبر نوری دریایی برای جزایر کیش، قشم و خارک طراحی و راه اندازی و برای اولین بار، این پروژه با توان داخلی در دریا اجرا شود. اگر این فیبر نوری دریایی خوب دفن نشده باشد، بر اثر لرزش ها و لنگر انداختن کشتی قطع می شود و حداقل زمانیکه لازم است نقطه یابی و وصل شود، حداقل دو روز است که این مورد می تواند به بروز اختلال در اینترنت کشور منجر شود.

با وجود این، توسعه نقاط اتصال کشور به اینترنت در سالهای گذشته از آن حکایت می کند که هم اکنون تقریبا در همه مرزهای غربی، شمالی و جنوبی ما اتصال اینترنت داریم؛ بنابراین امکان قطع اینترنت کشور به یک باره، به علت قطعی یک مسیر، تقریبا وجود ندارد چونکه اگر از یک ورودی قطعی اینترنت داشته باشیم، میتوان آنرا از ورودی های دیگر جبران کرد.

اما به دنبال صدمه دیدن کابل فیبر نوری دریایی (GBI) در بستر دریای خلیج فارس که اوایل سال قبل رخ داد و منجر به اختلال و کاهش ظرفیت ارتباطات بین الملل در کشور شد، یک شرکت ایرانی با حمایت های شرکت ارتباطات زیرساخت؛ برای اولین بار موفق شد کابل های فیبر نوری صدمه دیده در اعماق دریا را ابتدا مکان یابی و سپس قسمت صدمه دیده را که طول آن به چهار کیلومتر می رسید را در عملیات دشوار و پیچیده ترمیم و مرمت کند. تعمیر کابل فیبر نوری دریایی همچون فناوری پیشرفته به حساب می آید که جمهوری اسلامی ایران پنجمین کشور در جهان است که توانسته با تعمیر کابل های فیبر نوری در اعماق دریا، به خود کفایی برسد.

بر این اساس، دستیابی به دانش و فناوری تعمیر کابل های فیبر نوری در اعماق دریا توسط متخصصان داخلی در کنار سایر پیشرفت ها نشان داده است که جمهوری اسلامی ایران به باشگاه کشورهای توسعه یافته در حوزه ارتباطات و فناوری وارد شده و این دستاورد می تواند ضمن خودکفایی، انحصار سلطه فناوری اطلاعات چند کشور را در این حوزه به چالش بکشاند. خوشبختانه با عنایت به رویکرد سابق مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت جهت پشتیبانی از شرکت ها و متخصصان ایرانی در حوزه فناوری، میتوان علاوه بر مقابله با تحریم های بین المللی در این عرصه، سبب صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه های ارزی شد.

مسوولان شرکت ارتباطات زیرساخت اعتقاد دارند که موفقیت شرکتهای دانش بنیان در حوزه فناوری رابطه مستقیمی به ارتقای کیفیت خدمات آنان دارد و البته این شرکت هم همواره به دنبال راهکارهای قابل اطمینان برای پشتیبانی از شرکتهای داخلی برای موفقیت و دستیابی به جدید ترین فناوری های روز است؛ امروزه بخش اعظمی از داده ها از راه کابل های فیبر نوری در آب های جهانی انتقال داده می شود که از سرعت، کیفیت و امنیت بسیار مناسبی برخوردار می باشد.

در این راستا، مدیرعامل پیشین شرکت ارتباطات زیرساخت گفته بود با تعمیر این ناحیه از کابل فیبر نوری عملا ۷۲۰ گیگ به ظرفیت اینترنت کشور افزوده شد. در رابطه با پیچیدگی های این فناوری میتوان گفت از داخل این فیبر ولتاژ عبور می کند و برای تعمیر آن باید ابتدا نقطه صدمه دیده شناسایی شود که چهار نقطه بدین منظور شناسایی شد و کابل در کف دریا از راه ربات، برش خورد و به بالا کشیده شد و از راه دستگاههای خاص، تخلیه بار الکتریکی انجام شد تا عمل تعمیر صورت گیرد.

نکته قابل توجه اینست که کیفیت و دقت این تعمیر به تایید ناظران بین المللی رسید و این شرکت دانش بنیان ایرانی که این کار تعمیر را انجام داد بعنوان پیمانکار نگهداری کابل های دریایی خلیج فارس هم برای جام جهانی از جانب کشورهای خارجی انتخاب گردید. این فناوری که در حوزه کابل کشی و تعمیر انجام شد، سالانه ۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور خواهد داشت و می توانیم به کشورهای منطقه هم خدمت دهیم که به شکلی درآمدزایی برای کشور خواهد داشت.

در همین رابطه اخیرا ۲۷ اردیبهشت مصادف با روز ارتباطات، طرح اتصال جزایر ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ از راه فیبر دریایی راه اندازی شد. عملیات اجرایی این طرح که ۲۱ ماه به طول انجامید، با هزینه ای بالغ بر ۱۷۶ میلیارد تومان و جمعا به طول ۱۵۰ کیلومتر از مسیر بندر لنگه به تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی انجام و همینطور در فاز دیگری از این طرح، اتصال جزیره کیش به هندورابی بین حوضچه های جزایر کیش و هندورابی برقرار شد.

از جمله اهداف اجرای این طرح میتوان به تحقق عدالت ارتباطی، پایداری ارتباطات، برقراری ارتباط زیرساخت فناوری و توسعه شبکه ملی اطلاعات اشاره نمود و خودکفایی در اجرای طرح های فیبر دریایی با یک سوم هزینه، برقراری ارتباط پایدار زیرساختی، افزایش بیشتر از ۱۰ برابری سرعت، کاهش اختلال و خرابی ارتباط و رونق و شکوفایی جهت سرمایه گذاری سرمایه گذاران در این جزایر همچون دستاوردهای اجرای این طرح است. گفته شده تا پیش از این ارتباط این جزایر به صورت رادیویی بود که به علت رطوبت بالا، نامساعد بودن وضعیت جوی و دمای هوا، با اختلال زیادی همراه بود که با اجرای این طرح اختلال ها به صفر خواهد رسید و علاوه بر عموم مردم، دستگاههای دولتی، فرودگاه ها و شبکه بانکی هم به ارتباط پایدار، پر سرعت و با کیفیت دسترسی خواهند داشت.

در پایان این گزارش میتوان به کاهش اثرات تحریم های بین المللی در زمینه ارتباطات، افزایش پایداری ارتباطات شبکه ملی اطلاعات، ایجاد توازن در شبکه انتقال کشور، توسعه شبکه انتقال با استفاده از تجهیزات تولید داخل و کاهش وابستگی خارجی به دستاوردهای مهم دیگر این پروژه اشاره نمود.

منبع:

1402/03/04
12:37:57
0.0 / 5
425
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد