مهم ترین پروژه زیرساخت ارتباطی کشور چیست؟

مهم ترین پروژه زیرساخت ارتباطی کشور چیست؟

به گزارش بی بی سرور، پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها (FTTH)، مهم ترین پروژه زیرساخت ارتباطی کشور است و به قول وزیر ارتباطات این پروژه زیرساخت توسعه کشور در دهه های آینده بوده و همه باید برای تحقق آن تلاش نماییم.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، فیبر نوری حالا بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است؛ فناوری اصلی که طی سالهای گذشته در قسمت ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود، اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.

شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیشتر از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی هم وجود دارد که به شبکه مسی مشهور است؛ این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با فناوری های نوین و استفاده از خدمات پهن باند دارد.

این در حالی است که بر مبنای مصوبه شورایعالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب و کارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب و کار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.

در همین رابطه، عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در نشست با مدیران اپراتورهای فعال در پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها(FTTH)، ضمن اشاره به این که این پروژه مهم ترین پروژه زیرساخت ارتباطی کشور است، اظهار داشت: این پروژه زیرساخت توسعه کشور در دهه های آینده است و همه باید برای تحقق آن تلاش نماییم.

وی ضمن اشاره به این که این پروژه اولویت نخست سازمان تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات است، اضافه کرد: هر مشکل و نارسایی در راه انجام این پروژه باشد به صورت روزانه از راه مجری طرح و مدیران سازمان تنظیم مقررات و در صورت نیاز اینجانب بعنوان وزیر ارتباطات پیگیری و رفع می شود.

وزیر ارتباطات به تبصره های قانون بودجه و مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات برای مشوق های اجرای این پروژه اشاره نمود و اظهار داشت: بر همین مبنا وزیر کشور هم به تمامی استانداران و شهرداری های کشور برای همکاری با این پروژه دستورالعملی را ابلاغ کرده است.

وی به عدم اطلاع مردم نسبت به انجام این پروژه و مزایای آن اشاره نمود و اضافه کرد: اپراتورهای فعال در این پروژه باید نسبت به اطلاع رسانی انجام این پروژه و مزایای آن برای مردم اقدام نمایند.

زارع پور در پاسخ به مبحث تأمین مالی که از سوی بعضی از مدیران اپراتورها عنوان شد هم ضمن اشاره به راه اندازی صندوق این پروژه بر مبنای قانون بودجه سالجاری، اظهار داشت: با تصویب آئین نامه این حساب و واریز سهم هزار میلیارد تومانی وزارت ارتباطات و بخشی از حق السهم دولت از درآمد اپراتورها، مشکلی از نظر تأمین مالی این پروژه امسال وجود ندارد و با این مکانیزم ها این مشکل حل می شود.

وی تصریح کرد که باید با یک کار جهادی تا آخر سال جاری ۱۰ میلیون خانوار و کسب و کار زیر پوشش فیبرنوری قرار گیرند.

وزیر ارتباطات از مدیران اپراتورهای فعال در این پروژه خواست برنامه خود برای اتصال مدارس و دانشگاه ها به شبکه فیبرنوری را عرضه و تا پایان شهریور ماه این کار در شهرهای زیر پوشش صورت گیرد.

بر اساس همین گزارش، در ابتدای این نشست صادق عباسی شاهکوه - مجری طرح شبکه فیبرنوری منازل و کسب و کارها گزارشی از روند انجام کار ارائه نمود. همینطور مدیران اپراتورهای فعال در این پروژه هم گزارشی از پیشرفت پروژه در شهرهای محوله به خود عرضه داشتند و در ادامه به موضوع هایی مانند، حمایت ها و تأمین مالی پروژه، مشکلات واردات تجهیزات، تعرفه های مراکز استان ها، افزایش هزینه های ارزی و اصلاح مشوق های موجود اشاره کردند.

منبع:

1402/02/07
12:50:30
0.0 / 5
363
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد