مهم ترین مزیت های اقتصاد دیجیتالی برای کشور و چند نکته مهم

مهم ترین مزیت های اقتصاد دیجیتالی برای کشور و چند نکته مهم

بی بی سرور: به گزارش بی بی سرور، تحول دیجیتالی بعنوان یک مرحله فراگیر و اصلی در سرتاسر جهان شناخته می شود و البته چالش ها و فرصت های اساسی دارد که خیلی از مشاغل فعال در این عرصه با آن روبه رو هستند.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، روند دیجیتالی شدن زندگی روزمره مردم سراسر جهان، با شیوع بیماری همه گیر کرونا از چند سال قبل سرعت فزاینده ای پیدا کرد؛ بطورمثال خیلی از شرکت های کوچک و متوسط آلمانی که قبل از این در حوزه دیجیتالی شدن کند و ناکارآمد عمل می کردند، مجبور به انطباق و پذیرش این پروسه شدند؛ از طرف دیگر شرکت هایی نیز که قبلا در حوزه دیجیتال سازی زیرساخت هایشان سرمایه گزاری نموده بودند نسبت به همتاینشان توانستند جایگاه خوبی را در عرصه رقابت به دست آورند. اساسا این نوآوری های دیجیتالی تا ابد باقی و زنده نخواهند ماند و در گذر زمان تغییر بسیاری پیدا می کنند؛ رهبران حوزه اقتصاد دیجیتال و مدیران مشاغل، باید امنیت، نوآوری و انطباق سرمایه گذاری های تجاری خود با این فضای بحرانی را بوسیله دروس و تجربیات لازم حاصل از شرایط شناسایی و ترسیم کنند.

به طور کلی فناوری های دیجیتال دارای مزایای زیادی هستند؛ این فناوری ها ما را قادر می سازند تا بطور کارآمد و موثر در دفاتر خانگی خود کار نماییم و گویی این تغییرات نوعی ظرف آزمایشگاهی در اختیار رهبران اقتصادی و مدیران مشاغل، قرار می دهد که با بهره گیری از آن می توانند سبک ها و شیوه های مختلف مدیریت را بواسطه آن امتحان کنند. آنها باید تاثیرات خوب و بد ناشی از تحولات تکنولوژیک اعمال شده بواسطه ظهور این بیماری همه گیر را ببینند تا بفهمند کدام سبک مدیریت در وضعیت این چنینی، موثر، کارآمد و پیشرفته تر عمل می کند (یا عمل نمی کند) و این که چگونه می توانند از این امر برای دستیابی به راندمان بالاتر برای برخی خطوط در سازمان خود بهره گیرند.

در ایران هم چند سالی است که توجه ویژه ای به اقتصاد دیجیتال می شود و در دولت سیزدهم هم تمهیدات مهمی برای این حوزه در نظر گرفته شده است. اقتصاد دیجیتال فضای بکری است که می تواند مشاغل زیادی را برای کشور بوجود آورد و فقط بحث هزینه ها نیست. هم اکنون یکی از حوزه های جدیدی که می تواند شرایط جدید را برای افزایش اشتغال فراهم آورد، فضای مجازی و استفاده از اقتصاد دیجیتال است که متاسفانه هنوز مورد اقبال نیست و دولت هم گاهی در این بخش با مشکلاتی روبه روست و برخی مسایل هم سبب شده این فضا محدود شود.

یکی از اقداماتی که می توان در زمینه اقتصاد دیجیتال دنبال کرد، این است که اجازه دهیم پلت فرم های گوناگون بتوانند در این بخش فعالیت کنند برای اینکه بر طبق این سکوها و پلت فرم هاست که خرید و فروش و داد و ستد و کسب وکار می تواند شکل بگیرد.

کارشناسان معتقدند بی شک برای توسعه اقتصاد دیجیتال نیاز به پلت فرم های قوی است و باید اجازه رشد و رقابت پلت فرم های داخلی و خارجی را داد. خوشبختانه پلت فرم های داخلی شکل گرفته و به تدریج درحال توسعه است البته برخی پلت فرم هایی که روی آنها تبلیغ می شود، هنوز قابلیت فعالیت کسب وکار را بطور کامل به دست نیاورده اند و باید زمان بیشتری بگذرد تا به توسعه لازم برسند بدین سبب باید در عین تقویت پلت فرم های داخلی و تا آن زمان که به شکل قوی ظاهر نشده اند، اجازه داد از فضای پلت فرم خارجی استفاده تا به راه اندازی و توسعه کسب وکار افراد کمک گردد.

مزایای اقتصاد دیجیتال در کشور

این فضا می تواند سه مزیت بزرگ برای کشور بوجود آورد که یکی از آن فرصت های شغلی و مشاغل جدیدی است که در دنیا دراین زمینه مطرح است. اقتصاد دیجیتال در عمده کشورها سهم بالایی دارد و ارزش افزوده بسیاری به وجود آورده است، بدین سبب در کشور ما که بیشتر مشاغل سنتی بوده می تواند یک فرصت مناسب باشد تا در این بخش مشاغل جدید را شناسایی نماییم و نرخ بیکاری را کاهش دهیم.
کسب و کارهای مجازی بر بستر فضای مجازی و اینترنت شکل می گیرند به این منظور باید زیرساخت ها را برای ورود مشاغل جدید آماده شود برای اینکه چه بخواهیم چه نخواهیم به سمت مشاغل جدید خواهیم رفت. مزیت دوم کاهش هزینه هاست؛ هم اکنون یکی از بحث های مطرح در کشور قیمت بنزین است و چون مصرف آن بالا رفته، هزینه های آن هم بیشتر شده است در صورتیکه اگر استفاده از فضای مجازی و پلت فرم های اینترنتی را در کشور توسعه دهیم، حمل و نقل گسترده ای که برای انجام کارها و مراجعه به ادارات و سازمان های گوناگون صورت می گیرد، به شدت کاهش می یابد و این مسأله در خیلی از هزینه ها همچون انرژی به شدت موثر است.

بهره وری دومین مزیت اقتصاد دیجیتال است و استفاده از فناوری و فناوری جدید راندمان را در کشور بالا می برد. متاسفانه راندمان کشور هم در زمینه نیروی انسانی و هم در سرمایه پایین است و موجب هدر رفت سرمایه های انسانی در کشور شده است. مزیت سوم کاهش هزینه هاست؛ هم اکنون یکی از بحث های مطرح در کشور قیمت بنزین است و چون مصرف آن بالا رفته، هزینه های آن هم بیشتر شده است در صورتیکه اگر استفاده از فضای مجازی در بخش دیجیتال رشد یابد، حمل و نقل گسترده ای که برای انجام کارها و مراجعه به ادارات و سازمان های گوناگون صورت می گیرد، به شدت کاهش می یابد و این مسأله در خیلی از هزینه ها همچون انرژی به شدت موثر است.

در همین رابطه، سید ابراهیم رئیسی هفته گذشته در نشستی با تعدادی از فعالان اقتصاد دیجیتال، این حوزه را بخش قابل توجهی از اقتصاد کشورهای توسعه یافته و در حال پیشرفت دانست و با اشاره به رشد فزاینده این اقتصاد در بعضی کشورهای همسایه اظهار داشت: عقب ماندگی در این عرصه خسارت بار و غیرقابل جبران است.

وی همین طور تاکید کرد نقش دولت در عرصه کسب و کارهای دیجیتال، حمایت، هدایت و نظارت و تنظیم گری است و دستگاه های تنظیم گر باید به نحوی فعالیت شان را تنظیم کنند که سبب بی نظمی در کسب وکار نشود. همین طور تسهیل و تضمین اصل و سود سرمایه گذاری داخلی و خارجی در کسب و کارهای دیجیتال، تضمین خرید خدمات صاحبان کسب و کارهای مجازی، اختصاص ارز مناسب برای توسعه اقتصاد دیجیتال، پشتیبانی از صادرات فناوری و خدمات دیجیتال و فعال شدن ستاد ویژه اقتصاد رمز ارز از دیگر تأکیدات رئیسی در این جلسه بود.

بنابراین، باتوجه به توسعه اقتصاد دیجیتال در خیلی از کشورهای جهان و حرکت به سمت آینده کار و ظهور مشاغل جدید، باید زیرساخت ها برای توسعه اقتصاد دیجیتال و استفاده مطلوب تر از فضای مجازی برقرار شود. خوشبختانه اقداماتی در امتداد توسعه تکنولوژی های جدید و اقتصاد دیجیتال انجام شده است ولی هنوز با شرایط آرمانی فاصله زیاد وجود دارد.

منبع:

1402/02/06
11:45:19
0.0 / 5
343
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد