وزیر ارتباطات در گفت وگو با بی بی سرور:

باید در بعضی محدودیت های ایجادشده برای پلت فرم ها بازبینی شود

باید در بعضی محدودیت های ایجادشده برای پلت فرم ها بازبینی شود

به گزارش بی بی سرور، آخرین اخبار از بازبینی سیاست و مصادیق فیلترینگ کشور، چرایی عدم تحقق وعده ارائه بسته های ۶۰ گیگابایتی اینترنت به مردم و جدید ترین تصمیم گیری ها در رابطه با نحوه فعالیت اینترنت ماهواره ای در کشور، بعضی از سوالاتی است که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت وگوی اختصاصی با ایسنا به آنها پاسخ داد.عیسی زارع پور در رابطه با آخرین اطلاعات از نتیجه نامه دفتر رئیس جمهوری در خصوص رفع فیلتر پلت فرم های خارجی، اظهار نمود: ایجاد محدودیت و رفع محدودیت نه از جانب وزارت ارتباطات و نه کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال بوده است. آقای توانگر، نماینده محترم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه ای به دفتر رئیس جمهوری نوشته و درخواستی را مطرح کرده بودند، دفتر ریاست جمهوری هم نامه را از جنبه کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال به ما ارجاع دادند که بررسی نماییم.

وی ادامه داد: کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال مرجع تصمیم گیری برای فیلتر و رفع فیلتر نیست، در این خصوص ما جلسه این کارگروه را ایجاد کرده و وضعیت کسب و کارها را در شش ماه گذشته و پس از ایجاد محدودیت برای دو پلت فرم آمریکایی، ارزیابی کردیم؛ آمارهای بانک مرکزی و شرکت ملی پست هم بررسی و جمع بندی دوستان این شد که با وجود صدمه و بروز مشکل برای کسب و کارها در ماه های اول، حالا روند طبیعی کسب و کارهای اینترنتی در جریان است؛ به طوریکه آمار ترافیک شرکت ملی پست از نظر جابجایی تعداد مرسوله ها، نسبت به شهریورماه افزوده شده است. این آمار در ماه های مهر و آبان کمی افت داشت اما حالا هم درآمد شرکت ملی پست و هم تعداد مرسوله ای که جابه جا می کند، افزوده شده است.

کسب و کارهای اینترنتی مسیرشان را پیدا کردند

زارع پور با اشاره به اینکه چرا آمار شرکت ملی پست در اینباره مهم می باشد، خاطرنشان کرد: بیشتر کسب و کارهای اینترنتی، کالا محوراند و بخش قابل توجهی از محصولات آنها توسط پست جابه جا می شود. برخی از پلت فرم های بزرگ در تهران و کلان شهرها خودشان شبکه توزیع دارند اما عمدتا و به خصوص کسب و کارهایی که در پلت فرم های خارجی بودند و الان در پلت فرم های داخلی فعالیت می نمایند، بسته های خویش را به شرکت ملی پست می دهند، ازاین رو این که حجم تجارت الکترونیکی، درآمد و تعداد مرسوله های پست افزوده شده، نشان داده است که کسب و کارهای اینترنتی مسیر خویش را پیدا کرده اند. جدا از این که امکان دارد به اشکال مختلف در پلت فرم های خارجی هم فعال باشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: نکته مهم دیگری که در کارگروه مذکور بررسی گردید، بررسی اجرای آئین نامه سکوها و کسب و کارهای اینترنتی مصوب آبان ماه توسط دولت جهت کمک به آنها، بود. در این آئین نامه به دستگاههای مختلف مأموریت داده شده و در جلسه اخیر میزان پیشرفت این آئین نامه بررسی و مشخص شد متأسفانه با وجود این که برخی از دستگاه ها کارشان را به خوبی انجام دادند مانند بحث معافیت های مالیاتی اما بخش هایی از آئین نامه هنوز اجرا نشده است.

بیشتر بخوانید:

صفر تا صد پشتیبانی از سکوها و پلتفرم های ایرانی

وی افزود: در این راستا، کارگروهی تشکیل دادیم که هر هفته این مورد را رصد می کند و قرار شد دستگاه هایی که کم کاری کرده اند، به ریاست محترم جمهوری اعلام گردد تا تذکرات لازم را دریافت نمایند و درنتیجه با اجرای کامل آئین نامه پشتیبانی از کسب و کارهای اینترنتی بتوانیم مسیر رشد و توسعه را فراهم و اگر صدمه ای دیده اند، جبران نماییم. بر این اساس، حتی اگر برای یک کسب و کار هم مساله ای به وجود آمده باشد، برای دولت مهم است؛ هرچند وزارت ارتباطات متولی کسب و کارها نیست اما به علت این که این مورد برای من مهم بود، شخصا این آئین نامه را پیگیری کردم.

طبق گفته وی، در اجرای آئین نامه مذکور خدماتی باید توسط بانک مرکزی و برای کسب و کارها فراهم می شد، بخش هایی مانند ایجاد حساب امانی، خرید اعتباری و کیف پول اما اینها هنوز اجرایی نشده است. بانک مرکزی پنج کار برعهده داشته اما حدود سه مورد آن درحال اجرا و بقیه اجرا نشده است و درحال فراهم کردن مقدمات آن هستند. همینطور سازمان صدا و سیما قرار بود اقداماتی انجام دهد که بخش هایی از آن انجام شده و اقدامات لازم در زمینه برنامه سازی برای معرفی در دست اقدام قرار دارد. مثال دیگر بحث وام است که متأسفانه هنوز تخصیص لازم داده نشده و امیدواریم از محل بودجه سال ۱۴۰۱ بتوانیم بخشی را دریافت نماییم تا بتوانیم به کسب و کارها عرضه دهیم.بازنگری در محدودیت های بوجود آمده برای پلت فرم ها

زارع پور در ادامه در رابطه با رفع فیلتر برخی پلت فرم ها مانند گوگل پلی و پلت فرم های مشابه آن اظهار نمود: مرجع تصمیم گیری در رابطه با فیلتر و رفع فیلتر در شرایط عادی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است که دبیرخانه آن در دادستانی کل کشور واقع شده و ۱۳ عضو دارد که در این ترکیب وزارت ارتباطات یک رای دارد و دولت هم شش عضو دارد؛ ما اعتقاد داریم که باید در بعضی از محدودیت هایی که در سالهای گذشته به وجود آمد، بازبینی هایی صورت گیرد و آقای رئیس جمهور هم در یکی از بندهای حکمی که برای دبیر جدید شورایعالی فضای مجازی صادر کردند، به بازبینی در سیاست و مصادیق فیلترینگ اشاره داشتند که طبیعتا باید با تعامل در این کارگروه صورت گیرد.

مرجع تصمیم گیری فیلتر و رفع فیلتر در شرایط عادی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است و ما اعتقاد داریم که باید در بعضی از محدودیت هایی که در سالهای گذشته به وجود آمد، بازبینی صورت گیرد و رئیس جمهوری در حکم دبیر جدید شورایعالی فضای مجاز، به بازبینی در سیاست و مصادیق فیلترینگ اشاره داشتند. وی با اشاره به اینکه پیشنهاداتی را به کارگروه مذکور اعلام کردیم که درحال بررسی است، افزود: بخش هایی اعمال شده و بخش هایی مانند گوگل پلی و کلاب هاوس درحال بررسی و نیازمند اجماع و موافقت تمام اعضاست و تلاش می نماییم تا سکوها، سایت ها و پلت فرم های مورد نیاز که نمونه مشابه ندارند و می شود با ملاحظاتی با آنها کنار آمد، برای مردم باز و بدون محدودیت شوند اما مرجع تصمیم گیری وزارت ارتباطات نبوده و در شرایط فوق العاده امنیتی هم مراجع امنیتی تصمیم گیرند. محدودیت های اخیر هم با تصمیمات آنها اعمال شد و شروطی برای ادامه فعالیت دو پلت فرم خارجی داشتند که از راه نامه مرکز ملی فضای مجازی به شرکت متا اعلام گردید تا درصورتیکه قواعد کشور را بپذیرند اجازه فعالیت قانونی در کشور داشته باشند؛ این مورد مختص به دو پلت فرم خارجی نبوده و حتی در رابطه با استارلینک هم اعلام گردید که اگر قواعد لندینگ رایت ما را بپذیرند، اجازه خواهند داشت.

طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در هر صورت در تلاشند تا محدودیت بعضی از پلت فرم های مشابه گفته شده برداشته شود چونکه فلسفه و شرایط آنها در طول سال ها تغییر کرده است و دولت از هر پلتفرمی که قواعد جمهوری اسلامی را بپذیرد استقبال می کند.

بیشتر بخوانید:
رفع فیلتر برخی سرویسهای محدود شده طی روزهای آینده

زارع پور همینطور در رابطه با توافقات انجام شده در مسافرت اخیر رئیس جمهوری به چین، در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار داشت: تفاهمنامه ای با وزیر همتای خود در چین توسط وزیر محترم امور خارجه به نمایندگی از بنده به امضا رسید. ما در حوزه های متعدد مانند فضایی و ساخت ماهواره های مشترک و بحث ساخت گوشی، توسعه شبکه، به دنبال توسعه همکاری هستیم. همینطور در حوزه توسعه ارتباطات نسل پنجم تنها سه کشور سازنده تجهیزات با کیفیت وجود دارد که یکی از آنها چین است. علاوه بر موارد ذکر شده در حوزه تعاملات ارتباطات و انجام کارهای تحقیق و توسعه مشترک در موضوعات متعدد هم تفاهمنامه امضا شده است اما نیازمند پیگیری است.

وی تصریح کرد: ما به دنبال توسعه همکاری با همه کشورهایی هستیم که ظرفیت هایی داشته باشد و یا ما ظرفیت خویش را در اختیارشان قرار می دهیم؛ در این خصوص یکی از برنامه هایی که دنبال می نماییم، توسعه روابط بین المللی است. همینطور در ارتباط با پیام رسان ها هم صحبت های کلی انجام شده است اما تصمیم خاصی گرفته نشده است.

تحقق وعده بسته های ۶۰ گیگابایتی اینترنت در سال جدید

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در قسمت دیگری از صحبت هایش در رابطه با حذف بسته های اینترنتی بلندمدت اپراتورها در ابتدای سال و عرضه بسته های ۶۰ گیگابایتی که شهریورماه وعده داده اما عرضه نشد، خاطرنشان کرد: این وعده باید جدی تر پیگیری می شد اما پس از مدت زمان گفته شده، برای عرضه بسته های ۶۰ گیگابایتی با محدودیت های رخ داده رو به رو شدیم و درآمدهای اپراتورها در ابتدا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد. هرچند هم اکنون این کاهش جبران شده و برخی اپراتورها درآمد ۱۰ ماهه اولشان به درآمد سال ۱۴۰۰ رسید اما به علت مواجهه با محدودیت های مذکور درخواست داشتند که این مورد عقب بیافتد اما پیگیری می نماییم که حتما این مساله در سال ۱۴۰۲ رخ دهد.
وی ادامه داد: ما در وزارت ارتباطات وظیفه داریم در عین حال که مراقب حقوق مردم باشیم، مطمئن شویم که اپراتورها هم سرویس خوب عرضه می دهند و لازمه عرضه سرویس خوب هم فراهم شدن منابع لازم است. به صورت مثال در حوزه فیبر نوری خود دولت بخش قابل توجهی از منابع را فراهم نموده و باری بر دوش مردم نینداخته است. هرجا امکانش برای ما فراهم باشد که از محل منابع دولتی کمک نماییم، به خصوص در جایی که انگیزه کمتری وجود داشته باشند، انجام می دهیم.

وظیفه مان اینست که بهترین ها را فراهم کنیم؛ هیچ کس در وزارت ارتباطات به دنبال ایجاد اختلال در اینترنت نیست و هرگونه اختلالی باید به سرعت برطرف، ریشه های آن مشخص و از تکرار آن جلوگیری شود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور در رابطه با میزان تحقق پروژه فیبر نوری اظهار نمود: این پروژه در حال حاضر در ۱۱ مرکز استان و ۴۶ شهر شروع شده است و هم اکنون دو و نیم میلیون پورت فیبر نوری محقق شده است. اما ما اعدادی مانند چهار و پنج میلیون را درنظر داشتیم که بنا به علل متعدد این اتفاق رخ نداد. پیش از این شرکت مخابرات به صورت انحصاری ارتباطات ثابت را عرضه می کرد اما به جهت اینکه هم رقابت ایجاد شود و هم این انحصار شکسته شود، در تمام استان ها غیر از مخابرات یک اپراتور دوم هم معرفی کردیم و در این ۱۱ استان اپراتور دوم ارتباطات ثابت هم راه افتاده و دیگر به شرکت مخابرات وابسته نیستند و زیرساخت های خویش را از شرکت ارتباطات زیرساخت دریافت می کند. همینطور اپراتور دوم تلفن همراه (ایرانسل) به جرگه عرضه دهندگان ارتباطات ثابت اضافه شده تا بتوانیم با سرعت به قولی که به مردم داده ایم که زیرساخت پرسرعت ظرف سه سال آینده برای ۸۰ درصد مردم فراهم نماییم، عمل نماییم.

طبق گفته زارع پور بعضی از استان ها در زمینه فیبر نوری پوشش ۱۰۰ درصدی دارند و کاملا همه استان زیر پوشش قرار گرفتند. تعریفی که از پوشش کرده ایم اینست که باید تا فاصله ۳۰۰ کیلومتری خانه های مردم بروند و اگر کسی از آنها درخواست سرویس کرد، باید ظرف یک ماه براشان فراهم گردد. بخشی از یارانه ای که دولت در نظر گرفته برای این پوشش است؛ ۵۰۰ هزار تومان در مراکز استان غیر از هشت کلان شهر و در شهرستان ها یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و اگر مردم درخواست نمودند و وصل شد، دو میلیون تومان هم هزینه کانکشن عرضه می شود؛ با این کار عملا هزینه فیبرکشی و مودم توسط دولت عرضه می شود.

به گفته او کار در استانهای مختلف در حال شروع شدن است و امیدواریم در سال ۱۴۰۲ در همه شهرها این طرح آغاز شود. کار بسیار سختی بوده و نیازمند هماهنگی بسیاری میان سازمان های متعدد است که اگر اتفاق بیافتد، حداقل تا سه الی چهار دهه آینده زیرساخت ارتباطی کشور را تضمین می نماید.

وی در رابطه با نحوه پیشرفت این طرح در استان تهران اظهار داشت: در کلان شهرها هر اپراتوری می تواند در این حوزه فعالیت کند، بگونه ای که مقرر است در قسمت هایی از تهران، مخابرات، ایرانسل و دیگر اپراتورها کار کنند و سال آینده هم ان شاءالله در تهران این طرح به صورت جدی دنبال خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور در رابطه با اختلال هایی که در چند ماه اخیر در اینترنت کشور رخ داد تشریح کرد: در وزارت ارتباطات در تلاشیم بهترین سرویس را برای مردم عزیز فراهم نماییم البته همانگونه که می دانید بخشی از شبکه در اختیار ماست. بخشی که در اختیار ما قرار دارد شرکت ارتباطات زیرساخت است و بخش قابل توجهی از شبکه در اختیار مخابرات، اپراتورهای همراه و ثابت هستند که ما وظیفه نظارت و تنظیم گری آنها را داریم. هدف ما اینست که بهترین ها را فراهم نماییم، در لایه زیرساخت پارسال ۷۰ درصد به ظرفیت شبکه در مخابرات کشور و بین استانی اضافه کردیم، در تأمین پهنای باند اینترنت مورد نیاز کشور هم حدودا بیشتر از سه برابر پهنای باند داریم و در یک سال گذشته از منابع مختلف اینترنت را تأمین کردیم. همینطور تنوع بخشی به منابع تأمین اینترنت کشور یکی از هدف گذاری هایی بوده که به شرکت ارتباطات زیرساخت ابلاغ و اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده است.اینترنت از مسیر آذربایجان، ترکیه و ارمنستان به یک باره قطع شد

زارع پور افزود: در رابطه با اختلالی که روز چهارشنبه ۲۴ اسفند رخ داد، میتوان گفت تمام اینترنت ما از مسیر آذربایجان، ترکیه و ارمنستان به یک باره قطع شد چون از منابع دیگری هم از جانب غرب و هم از جانب جنوب تأمین کرده بودیم، اختلال در کمتر از ۱۰ دقیقه برطرف شد. نکته مهم اینست که به هیچ وجه کل ترافیک قطع نشد و ۱۰ دقیقه ذکر شده به علت حادثه ای که در گرجستان اتفاق بود، برای سه کشور و همچون ما پیش آمد اما با عنایت به تمهیداتی که از قبل ما درنظر گرفته بودیم اولا هیچ ترافیکی قطع نشد و دوما کمتر از ۱۰ الی ۱۲ دقیقه مشکل برطرف شد.

وی تاکید کرد: گاهی اوقات اتفاقاتی خارج از اراده ما می افتد اما مهم اینست که بتوان به سرعت آنرا برطرف نماییم و تدبیری شود که دیگر این حوادث اتفاق رخ ندهد. یا امکان دارد اختلالاتی پیش آید که بخشی از آن طبیعت کار فنی و قابل پیشبینی هم نیست اما وظیفه وزارت ارتباطات اینست که حوادث را به حداقل ممکن برساند و اگر اتفاقی افتاد به سرعت بتوانیم آنرا به حالت اول بازگردانیم.

بیشتر بخوانید:
اختلال در اینترنت کشور برطرف شد/علت بروز مشکل در زیرساخت یک اپراتور

نظر وزیر ارتباطات در رابطه با کندی سرعت اینترنت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور در رابطه با سرعت اینترنت توضیحاتی عرضه کرد و اظهار داشت: بارها اعلام کردم که تند و کند بودن اینترنت باید معیار داشته باشد، سایت اسپیدست یکی از معیارهاست که هر ماه سرعت اینترنت کشورها را مقایسه می کند؛ سال قبل رتبه ایران ۸۰ بوده و در حال حاضر رتبه ما ۶۱ است که حدود ۲۰ پله ارتقاء پیدا کرده است. سرعت اینترنت حدود ۶۰ درصد نسبت به اسفند سال ۱۳۹۹ گذشته افزوده شده است. در ابتدای دولت سیزدهم هم این سرعت ۲۱ بود اما هم اکنون در مقایسه با ماه های گذشته روند افزایشی بوده است. البته در حوزه ارتباطات ثابت وضعمان خوب نیست اما در این یک سال وضع بهتر شده باآنکه این سرعت شایسته مردم ما نیست و در حوزه اینترنت ثابت خیلی فاصله داریم.

هیچ کس دنبال اختلال در اینترنت نیست

اوتصریح کرد: وظیفه مان اینست که بهترین ها را فراهم نماییم و به دنبال سرعت های دیگر هستیم چون زندگی مردم به این ابزار وابسته شده است. اما هیچ کس در وزارت ارتباطات به دنبال ایجاد اختلال در اینترنت نیست و هرگونه اختلالی باید به سرعت برطرف، ریشه های آن مشخص و از تکرار آن جلوگیری شود و این کاری است که ما در وزارت ارتباطات در حال پیگیری آن هستیم.

وی در رابطه با آخرین وضعیت فعالیت اینترنت ماهواره ای در کشور اظهار نمود: ما قواعد سرزمینمان لندیگ رایت را سال قبل تصویب و به اپراتورها ابلاغ کردیم و چند ماه اخیر هم نامه ای به استارلینک و همه اپراتورهای عرضه دهنده اینترنت ماهواره ای ارسال کردیم و از راه اتحادیه بین المللی ارتباطات ITU هم پیگیری می نماییم که مذاکراتی شکل بگیرد و آنها بتوانند به صورت قانونی فعالیت کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: علیرغم این که در یک سال گذشته بیشتر از ۳۲۰۰ روستای جدید به اینترنت متصل شدند و درصد روستاهای متصل از ۸۰ به ۹۰ رسیده است. اما هنوز ۳۰۰۰ هزار روستا داریم که ارتباطشان برقرار نیست و جزو روستاهای صعب العبور، کوهستانی و دورافتاده هستند. البته ما قول دادیم که باوجود همه این سختی ها در نیمه اول سال ۱۴۰۲ یا حداکثر نیمه دوم سال تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به اینترنت متصل نماییم. اما از امکان اینترنت ماهواره ای می توانیم برای روستاها استفاده نماییم البته مشروط بر این که مانند همه جای دنیا قواعد سرزمینی ما را بپذیرند.
1402/01/15
16:11:13
0.0 / 5
301
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد