دولت آمریکا مقابل تیک تاک وارد عمل شد

دولت آمریکا مقابل تیک تاک وارد عمل شد

بی بی سرور: تیک تاک به رویترز اعلام نمود دولت بایدن خواسته است مالکان چینی تیک تاک، سهام خود در این اپلیکیشن ویدیویی محبوب را بفروشند یا با ممنوعیت احتمالی در آمریکا روبرو خواهند شد.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، این تهدید، چشمگیرترین اقدامی است که مقامات دولت و قانونگذاران آمریکایی که نگران افتادن اطلاعات کاربران آمریکایی به دست دولت چین هستند، ضد این شرکت انجام داده اند. تیک تاک متعلق به شرکت چینی بایت دنس است و بیشتر از ۱۰۰ میلیون کاربر در آمریکا دارد.

همچنین برای اولین بار است که تیک تاک در دولت دموکرات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، به ممنوعیت احتمالی تهدید می شود. دونالد ترامپ رئیس جمهور جمهوریخواه پیشین آمریکا کوشش کرد تیک تاک را در سال ۲۰۲۰ ممنوع کند اما در دادگاه های آمریکا شکست خورد.

بروک اوروتر، سخنگوی تیک تاک به رویترز اظهار داشت: این شرکت به تازگی از کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا که زیر نظر وزارت خزانه داری فعالیت دارد، شنیده است که از مالکان چینی این اپلیکیشن خواسته شده است سهام خویش را بفروشند در غیر این صورت، امکان دارد با ممنوعیت این اپلیکیشن ویدئویی در آمریکا روبرو شوند.

روزنامه وال استریت ژورنال اولین رسانه ای بود که این خبر را منتشر نمود.

بایت دنس تایید نمود که ۶۰ درصد از سهام این شرکت متعلق به سرمایه گذاران جهانی، ۲۰ درصد متعلق به کارمندان و ۲۰ درصد متعلق به موسسان این اپلیکیشن است.

کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا، نهاد امنیت ملی قدرتمندی است که در سال ۲۰۲۰ به اتفاق آرا سفارش کرد بایت دنس، تیک تاک را واگذار کند. تحت فشار دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، تیک تاک در اواخر سال ۲۰۲۰ بدون اینکه موفقیتی کسب کند، کوشیده بود توافقی را با شرکتهای والمارت و اوراکل برای انتقال دارایی های آمریکایی تیک تاک به یک نهاد جدید منعقد کند.

سخنگوی تیک تاک اظهار داشت: اگر هدف، پشتیبانی از امنیت ملی است، واگذاری سهام تیک تاک کمکی به حل مشکل نمی نماید. تغییر مالکیت هیچ گونه محدودیت جدیدی روی جریان داده یا دسترسی به آن ایجاد نخواهد کرد.

شو زی چو، مدیرعامل تیک تاک، مقرر است هفته آینده در مقابل کنگره آمریکا حاضر شود. مشخص نیست آیا دولت چین با واگذاری سهام تیک تاک، موافقت خواهد نمود. سفارت چین در واشنگتن در اینباره، اظهار نظری نکرده است.

کاخ سفید ماه گذشته، به آژانس های دولتی ۳۰ روز مهلت داد تا مطمئن شوند اپلیکیشن تیک تاک در دستگاه ها و سیستم های دولت فدرال حذف گردیده است. بیشتر از ۳۰ ایالت آمریکا هم استفاده از تیک تاک در دستگاههای متعلق به دولت ایالتی را ممنوع کرده اند. هرگونه ممنوعیت آمریکا با موانع حقوقی جدی و نتایج سیاسی احتمالی مواجه خواهد شد چونکه تیک تاک در بین میلیونها جوان آمریکایی محبوب است.

تیک تاک و کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا، بیشتر از دو سال از در رابطه با الزامات امنیت داده سرگرم مذاکره هستند. تیک تاک بیشتر از ۱.۵ میلیارد دلار برای اقدامات امنیتی در ارتباط با داده کاربران هزینه کرده و ادعاهای در ارتباط با جاسوسی از کاربران خویش را رد کرده است.

کاخ سفید هفته گذشته از قانونی پشتیبانی کرد که از جانب ده ها سناتور حمایت شده است تا به دولت، اختیارات جدید برای ممنوعیت تیک تاک و سایر فناوری های خارجی که تهدیدهایی برای امنیت ملی این کشور ایجاد می کنند، فراهم آورد. این قانون می تواند به دولت بایدن در صورت به چالش کشیده شدن این ممنوعیت در دادگاه، قدرت جدیدی فراهم آورد.

بر اساس گزارش رویترز، کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ماه میلادی جاری به لایحه ای رای داد که تیک تاک را هدف قرار داده و به قول دموکرات ها، دولت را ملزم می کند تیک تاک و سایر زیرمجموعه های بایت دنس را ممنوع کند.
1401/12/26
23:43:01
0.0 / 5
315
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد