دبیر شورای عالی فضای مجازی:

باید برپایه مدلهای بومی فضای مجازی را حکمرانی کنیم

باید برپایه مدلهای بومی فضای مجازی را حکمرانی کنیم

به گزارش بی بی سرور، دبیر شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: ما باید برپایه مدلهای بومی خود فضا را حکمرانی نماییم.به گزارش بی بی سرور به نقل از مهر، محمدامین آقامیری رئیس جدید مرکز ملی و دبیر شورایعالی فضای مجازی در مراسم معارفه خود که امروز با حضور وزیر ارتباطات و رئیس دفتر رئیس جمهور در وزارت ارتباطات برگزار شد، به تاریخچه فضای مجازی اشاره نمود و اظهار داشت: پیش از این اینترنت یک فضای تزئینی بود و پس از مدتی کنار فضای سنتی قرار گرفت و پس از مدتی امتداد، فضای واقعی شد.
دبیر شورایعالی فضای مجازی افزود: فرصت بزرگ و افق بلندمدتی پیش رو است و ما به فضای مجازی بعنوان یک فرصت نگاه می نماییم و فضای مجازی را فرصتی برای پیش برد اهداف می دانیم. در حال حاضر فضای مجازی به محل زیست تبدیل گشته است و همین مبحث سبب می شود مراعات این فضا را نماییم.
آقامیری ضمن اشاره به تفاوت مدلهای حکمرانی در جهان اظهار داشت: ما باید برپایه مدلهای بومی خود فضا را حکمرانی نماییم تا همه بتوانند به کار خود ادامه دهند. در دوره ای مدیریت فضا کدخدامنشی بود، اما هم اکنون میتوان حکمرانی را به تک تک آحاد جامعه بسط داد و از آنها کمک گرفت.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی افزود: در حکمرانی فضای سنتی شرط لازمِ قدرت، داشتن زیرساخت ها بود و حالا شرط لازم و کافی نیست و در حکمرانی فضای مجازی، داده ها و قدرت نرم شرط لازم و کافی برای قدرتمند شدن آن هاست.
آقامیری در ادامه با بیان این مطلب که هم اکنون معنی و مفهوم امنیت تغییر کرده است و اگر به فضای جدید توجه نکنیم گرفتار ناکارآمدی خواهیم شد، تصریح کرد: نباید با سیستم و ساختار قبل با شرایط مواجه گردید.
وی افزود: هم اکنون سرعت تکنولوژی بسیار بالاست و این تغییر سریع به همان اندازه که مفید می باشد، برای برخی دشوار می باشد و حکومت ها اگر درست پیش نروند، این تغییر منجر به مقاومت و مانع خدمت رسانی درست خواهد شد.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی ضمن اشاره به این که در فضای حقیقی محتوا تفکیک شده و محدود است، اظهار داشت: باید بدانیم در فضای مجازی هر قالب روی سایر زیست بوم ها هم مؤثر بوده و این اثر پروانه ای تصمیم گیری را سخت کرده است.
دبیر شورایعالی فضای مجازی ضمن اشاره به این که زیست بوم های فضای مجازی تاریخ انقضا دارند، اظهار داشت: این زیست بوم ها باید بروزرسانی شوند و اگر نشوند، گرفتار مشکل خواهیم شد.
وی در ادامه به تصمیم رهبری در رابطه با شورایعالی فضای مجازی اشاره نمود و اضافه کرد: وقتی این فضا یکپارچه دیده نشود، گرفتار مشکل خواهیم شد؛ بنابرین باید مرکز یکپارچه و واحد به عملکرد خود ادامه دهد.

1401/12/13
09:11:27
0.0 / 5
264
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد