رئیس هیات تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه:

افتتاح سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه سرآغاز خوبی برای احیاء است

افتتاح سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه سرآغاز خوبی برای احیاء است

به گزارش بی بی سرور، رئیس هیات تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت که سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه سرآغاز کمکی برای احیای این دریاچه است، اما باید سایر پروژه های تعریف شده هم به پایان برسد.


روح الله متفکر آزاد در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به افتتاح سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه توسط رئیس جمهور اظهار نمود: ما در حوزه تحقیق و تفحص از ستاد دریاچه ارومیه به وظایف نمایندگی مان عمل کرده و توانستیم نمودی از مطالبه گری دقیق، درست و غیر سیاه نمایانه در مبحث دریاچه ارومیه را نشان دهیم. ما پیگیر اتمام و اجرای همه پروژه ها همچون پروژه های سازه ای دریاچه ارومیه بوده ایم.
وی افزود: پروژه انتقال سامانه انتقال از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه یکی از مهم ترین پروژه ها در منطقه غرب آسیا و بزرگترین پروژه زیست محیطی که کار آن در دولت قبل آغاز شد اما بخشی از آن به اتمام نرسیده و ناقص مانده بود این مورد را در دولت قبل و دولت فعلی پیگیری کردیم بنابرگفته دبیر ستاد دریاچه ارومیه یعنی استاندار آذربایجان در طول یک سال قبل بیشتر از ۱۰۰۰ میلیارد تومان ورود مالی به این پروژه صورت گرفته و به دنبال آن فاز اول یعنی فاز اصلی آن که تونل انتقال آب است، به اتمام رسیده است.
نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: روز گذشته پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه با حضور رئیس جمهور راه اندازی شد این قدم رو به جلوی خوبی بود اما برای احیای دریاچه ارومیه کافی نیست؛ وقتی دریاچه ارومیه احیا می شود که کشاورزی مدرن شده و سیستم آبیاری پیشرفته و با فناوری بالا وجود داشته باشد؛ همینطور از اتلاف منابع آب در حوزه کشاورزی جلوگیری شود و مدیریت حوزه باغی آبیاری و دین انجام شود؛ علاوه بر این حق آبه زیستی دریاچه هم به رسمیت شناخته شده و تحقق پیدا کند. اگر این سهم عمومی در دولتمردان، مردم و کنشگران به وجود آید میتوان شاهد احیای دریاچه ارومیه باشیم.
وی افزود: بعنوان نماینده مردم مطالبه خودم در اتمام سایر پروژه های سازه ای برای احیای دریاچه ارومیه را پیگیری می کنم دولت باید پروژه تصفیه خانه فاضلاب را تمام کند و همینطور پروژه های کشاورزی و اصلاح کشت و آبیاری را به سرانجام برساند.
متفکر آزاد بهره برداری و افتتاح سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه را گام مثبتی برای احیای دریاچه ارومیه دانست و در عین حال اظهار داشت: این کار سرآغاز خوبی جهت کمک به احیای دریاچه ارومیه است منتهی نمی توان توقع داشت که با تنها یک پروژه دریاچه احیاء شود انتظار می رود علاوه بر اجرای پروژه های دیگر شاهد تغییر نگاه به حوزه آبریز دریاچه ارومیه باشیم.
رئیس هیات تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه باردیگر اظهار داشت: دولت باید پروژه های سازه ای دیگر مثل تصفیه خانه فاضلاب تبریز، ارومیه، آذرشهر، عجب شیر و شهرهای دیگر را انجام دهند که بشدت پیگیر آن هستیم؛ چون نتیجه آن کمک به وضعیت فاضلاب شهری و احیای دریاچه ارومیه است. باید اجرای پروژه های برخی سدهای ناقص و انتقال آب های ناقص را هم دولت به اتمام برساند انتظار می رود دولت هرچه سریع تر اعتبارات مالی را تزریق کند.
وی در جمع بندی اظهار نمود: پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه یکی از ۲۶ پروژه ای است که برای احیای دریاچه ارومیه تعریف شده است انتظار می رود که دولت برای احیای دریاچه به سایر پروژه های دیگر را هم به اتمام برساند چون وظیفه دولت توجه به حوزه زیست محیطی است.
متفکر آزاد در انتها بیان نمود: ما از توجه رئیس جمهور سپاسگزاریم و این اقدام هم امیدی به منطقه داد و حرکت جهادی محکمی بود اما باید در کنار اتمام سایر پروژه های سازه ای توجه لازمی به حوزه مدیریت منابع آبی بخصوص در قسمت کشاورزی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه صورت گیرد.
منبع:

1401/12/07
12:45:36
0.0 / 5
312
تگها: سیستم , فناوری
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد