بررسی های مركز پژوهش ها نشان داد؛

پیشبینی افزایش ۲۲ درصدی درآمدهای حوزه فناوری اطلاعات

پیشبینی افزایش ۲۲ درصدی درآمدهای حوزه فناوری اطلاعات

به گزارش بی بی سرور، بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) نشان می دهد، درآمدهای حوزه فاوا نسبت به قانون بودجه سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۲۲ درصد افزایش خواهد یافت.


به گزارش بی بی سرور به نقل از مهر، لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور ماده واحده و منابع بودجه در قسمت فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن (گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات) مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بررسی شده است. بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) نشان می دهد، درآمدهای حوزه فاوا نسبت به قانون بودجه سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۲۲ درصد افزایش خواهد یافت. سهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از این درآمدها حدوداً ۷۳ درصد خواهد بود. با عنایت به ردیف های درآمدی لایحه بودجه، حدود ۹۳ درصد از درآمدهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط سازمان تنظیم مقررات رادیویی کسب می شود. عرضه خدمات دستگاههای اجرایی در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند برای دومین سال پی در پی از مهم ترین احکام فاوا در لایحه بودجه به حساب می آید. اعتبارات قابل توجهی هم برای توسعه شبکه ملی اطلاعات پیشبینی شده و در بند «م» تبصره ۷ لایحه مقرر شده یک صندوق جدید هم تحت عنوان «صندوق توسعه شبکه ملّی اطلاعات» ایجاد شود. این صندوق با هدف شتاب بخشی به توسعه شبکه ملّی اطلاعات، ارتقا و نوسازی زیرساخت های ارتباطی و توسعه فیبر نوری منازل و کسب و کارها پیشنهاد شده است. سایر موضوعات مانند امنیت سایبری، سلامت الکترونیکی و نظایر آن هم در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ مورد توجه بوده است. جایگاه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در منابع لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نمای کلی درآمدهای بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات بودجه سال های ۱۳۹۵-۱۴۰۲ در نمودار ۱ نشان داده شده است. در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ درآمد حاصل از فعالیتهای در رابطه با همه بخش های فناوری اطلاعات و ارتباطات، قریب ۲۳۰ هزار میلیاردریال پیشبینی شده که رشدی حدود ۲۲ درصد نسبت به قانون بودجه سال ۱۴۰۱ دارد.
طبق ردیف های درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ دستگاههای زیادی از فعالیت در رابطه با فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) خود درآمد کسب خواهند کرد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دستگاههای تابعه آن با درآمدی بیشتر از ۱۷۱ هزار میلیاردریال، سهم ۷۴ درصدی از درآمدهای فاوای لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ دارند. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اجرای طرح کاداستر، صدور الکترونیکی انواع گواهی ها و پاسخ الکترونیک به استعلامات بیشتر از ۳۲ هزار میلیاردریال درآمد در رابطه با ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد داشت. سهم دستگاههای مختلف از درآمدهای فاوای لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در نمودار ۲ نشان داده شده است.
درآمد بیشتر از ۱۷۱ هزار میلیاردریالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ از راه دستگاههای تابعه آن حاصل خواهد شد که ۹۲ درصد آن از راه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواهد بود. درآمد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سال ۱۴۰۲ بیشتر از ۱۵۷ هزار میلیاردریال پیشبینی شده است. همانطور که در نمودار ۳ نشان داده شده سود سهام ابرازی (۵۰ درصد سود ویژه) شرکت سهامی ارتباطات زیرساخت حدود ۵ درصد از درآمدهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و میزان آن حدود ۹ هزار و ۱۳۶ میلیاردریال خواهد بود.
درآمد حدود ۱۵۸ هزار میلیاردریالی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ از محل ۵ ردیف اصلی بودجه حاصل خواهد شد. ردیف درآمدی با عنوان «درآمد حاصل از مالکیت دولت در قسمت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حق امتیاز شبکه و جریمه عدم انجام تعهدات» با مبلغ بیشتر از ۱۴۷ هزار میلیاردریال سهم ۹۳ درصدی از درآمدهای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواهد داشت. سهم ردیف های مختلف از درآمدهای سازمان مذکور در نمودار ۴ نشان داده شده است.
احکام حوزه فاوا در لایحه بودجه ۱۴۰۲ از حیث کاربرد، متنوع هستند. برخی از احکام به ایجاد سامانه های جدید حوزه دولت الکترونیک در دستگاههای اجرایی کشور می پردازند، برخی از آنها به تکمیل سامانه های موجود کشور می پردازند. عرضه خدمات دستگاههای اجرایی در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند برای دومین سال پی در پی از مهم ترین احکام فاوا در لایحه بودجه به حساب می آید. اعتبارات قابل توجهی هم برای توسعه شبکه ملی اطلاعات پیشبینی شده و در بند «م» تبصره ۷ لایحه مقرر شده یک صندوق جدید هم تحت عنوان «صندوق توسعه شبکه ملّی اطلاعات» ایجاد شود. این صندوق با هدف شتاب بخشی به توسعه شبکه ملّی اطلاعات، ارتقا و نوسازی زیرساختهای ارتباطی و توسعه فیبر نوری منازل و کسبوکارها پیشنهاد شده است. سایر موضوعات مانند امنیت سایبری، سلامت الکترونیکی و نظایر آن هم در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ مورد توجه بوده است.


منبع:

1401/11/14
15:58:00
0.0 / 5
436
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد