با حضور در مجلس

زارع پور: وزارت ارتباطات نمی تواند در امور داخلی شرکت مخابرات مداخله کند

زارع پور: وزارت ارتباطات نمی تواند در امور داخلی شرکت مخابرات مداخله کند

به گزارش بی بی سرور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت که در شرکتهای تابعه این وزارت خانه تابحال حدود ۲۳۷۳ نفر که مشمول قانون تبدیل وضعیت ایثارگران می شدند تبدیل وضعیت شده اما در مورد شرکت مخابرات قانون دست وزارت خانه را بسته است.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور با حضور در جلسه علنی امروز (سه شنبه)مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به سوال عباس مقتدایی در رابطه با علت عدم اجرای قوانین در مورد تبدیل وضعیت ایثارگران شاغل در شرکت مخابرات ایران بیان نمود: ما در وزارت ارتباطات بعد از تصویب قوانین برای تبدیل وضعیت ایثارگران اقدامات گسترده ای را شروع کردیم و در قسمت های مختلف این وزارت خانه تبدیل وضعیت صورت گرفته است، در ۹ دستگاه تابعه وزارت خانه تا به امروز بالغ بر ۲۳۷۳ نفر مشمول قانون شده و تبدیل وضعیت صورت گرفته است.
وی افزود: در وزارت ارتباطات ۹۰ نفر، در شرکت ارتباطات زیرساخت ۷۸۸ نفر، در شرکت ملی پست ۷۳۰ نفر، در سازمان فضایی ۴۱ نفر، در پژوهشگاه فضایی ۹۵ نفر، در پست بانک ۳۷۴ نفر و در شرکت پیام ۳۶ نفر که در مجموع حدود ۲۳۰۰ نفر تبدیل وضعیت شدند.
وزیر ارتباطات در ادامه اظهار نمود: اما در مورد شرکت مخابرات ایران، مسئله به گونه دیگری است؛ شرکت مخابرات ایران در سال ۱۳۸۸ به بخش خصوصی واگذار شده و دیگر سهامدار عمده آن دولت نیست. مطابق قانون تجارت حالا شرکت مخابرات یک شرکت خصوصی است و بنده بعنوان وزیر ارتباطات دو نقش در مقابل این شرکت دارم یکی تنظیم گری همه اپراتورها و دیگری پاسخگویی در مقابل کوتاهی این شرکت در عرضه تلفن یا اینترنت. اما در امور داخلی شرکت مخابرات ایران و عزل و نصب در این شرکت و به کارگیری نیروی انسانی در آن دولت نقشی ندارد.
زارع پور خاطرنشان کرد: در ترکیب هیات مدیره این شرکت تنها یک عضو از سوی دولت وجود دارد که ۲۰ درصد سهام آن در دست دولت می باشد. تصمیمات کلان در این شرکت با نظر سهامدار عمده صورت می گیرد و مطابق قانون تجارت شرکت مخابرات یک شرکت خصوصی است.
وی در ادامه تصریح کرد: بنده در آنجاییکه قانون تاکید کرده و ابزار و اختیار داشتم به وظیفه خود عمل کرده و تابحال بیشتر از ۲۰۰۰ نفر تبدیل وضعیت شدند اما همانطور که گفتم در مورد شرکت مخابرات ایران از پنج عضو هیات مدیره آن تنها یک عضو آنرا دولت تعیین می کند و ۲۰ درصد سهام دولت در این شرکت مدیریتی نیست. علیرغم اینکه بنده از نظر قانونی در شرکت مخابرات نمی توانم دخالت کنم اما بی تفاوت نبوده و این مورد را با برگزاری جلسات با هیات مدیره مخابرات دنبال کردم.
زارع پور اظهار داشت: اما نکته مهم اینست که مجلس شورای اسلامی منابعی را در بودجه سالجاری و بودجه سال قبل برای تبدیل وضعیت ایثارگران در دستگاههای دولتی تعیین کرده است اما آیا ما این منابع را برای بخش خصوصی پیشبینی کرده ایم که امروز از آنها انتظار داریم تبدیل وضعیت را انجام دهند؟
وزیر ارتباطات افزود: ما نمی توانیم بخش خصوصی را مجبور به انجام تبدیل وضعیت کرده و بار مالی به آن تحمیل نماییم بدون آنکه یک ریال به آن پرداخت نماییم. حالا بیشتر از ۶۰۰۰ نفر در شرکت مخابرات مشمول قانون تبدیل وضعیت شدند که اجرای این قانون سالانه ۱۰۰۰ میلیارد تومان بار مالی برای این شرکت خواهد داشت، شرکتی که حالا با هزاران مشکل دست و پنجه نرم می کند، چطور هزینه تبدیل را تأمین کند.
وی افزود: بنده در حوزه تلفن و اینترنت باید پاسخگو باشم اما مبحث تبدیل وضعیت را پیگیری کردم و این شرکت هم علیرغم مشکلات مالی فراوان این مورد را پذیرفته و فرایند تبدیل وضعیت را آغاز کردم، در ۱۱ دیماه هم به استان ها ابلاغ گردیده تا فهرست افراد مشمول این قانون استخراج شود اما در نامه ای که مدیرعامل شرکت مخابرات به بنده عرضه کرده و بنده یک نسخه آنرا به آقای مقتدایی داده و نسخه دیگری حالا تقدیم هیات رئیسه می کنم تاکید شده که فرایند تبدیل وضعیت را شروع می کنند و در سال ۱۴۰۱، ۱۰۰۰ نفر و در ظرف ماه های بعدی سایر افراد مشمول تبدیل وضعیت در شرکت مخابرات خواهند شد اما باید فکری برای منابع آن صورت گیرد چون که ما نمی توانیم به بخش خصوصی تاکید نماییم که این کار را انجام دهد اما منابع مالی آنرا پیشبینی نکنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در انتها بیان نمود: ما از شرکت مخابرات انتظار داریم به سمت توسعه تلفن ثابت و اینترنت و فیبر نوری برود نه اینکه منابع محدودی که در اختیار دارد را در جای دیگری خرج کند و سپس بنده باید پاسخگوی نمایندگان در رابطه با عدم توسعه تلفن و اینترنت باشم. ما قدردان همه ایثارگران بوده چون که امنیت و آرامش امروز کشور را مدیون آنها هستیم اما برای اجرای تبدیل وضعیت ایثارگران باید مقدمات قانونی آن فراهم گردد.
منبع:

1401/11/04
15:16:16
0.0 / 5
356
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد