آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات در کشور

آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات در کشور

به گزارش بی بی سرور، به علت اهمیت شبکه ملی اطلاعات و تاکید رئیس جمهور در خصوص تسریع راه اندازی آن، مقرر است سال آینده صندوق توسعه شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام گردید. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات» آمده که شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه های کشور است. این شبکه متشکل از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی، شبکه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است.

در سالهای پس از ۱۳۸۴ عملا اجرای این طرح با کندی انجام می شد تا اینکه در دولت یازدهم، اجرای این طرح پیگیری و درنهایت در اواخر همان دولت اعلام گردید که فازهای اول، دوم و سوم آن افتتاح و رونمایی شده است؛ اما این شتاب بخشی به روند اجرای این پروژه در دولت سیزدهم از مهم ترین اقدمات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است؛ ازاین رو طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات، از مهرماه سال قبل شروع شده و هم اکنون هم در مرحله اجرا قرار دارد.

بیش از ۶۰۰ روستا و آبادی در استان یزد به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند

چندی پیش محمدرضا پاکدل _ مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد در اینباره اظهار داشت: در قانون برنامه ششم توسعه تاکید شده که ۳۳۰ روستای بالای بیست خانوار زیر پوشش شبکه ملی اطلاعات قرار گیرد که حالا در استان یزد بیشتر از ۶۰۰ روستا و آبادی به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت متصل هستند که دو برابر بیشتر از برنامه است.

وی با اشاره به اینکه در فاز اول طرح توسعه ارتباطات روستایی هم ۱۳۰ کیلومتر فیبرنوری در روستاها اجرا شده است، اضافه کرد: با تعامل و همکاری شهرداری یزد، توسعه پهن باند و فیبرنوری در شهر یزد ایجاد دسترسی به اینترنت پر سرعت مبتنی به فیبر نوری به کسب و کار ها و منازل زودتر از موعد شروع شده است و در هفته دولت ۳۰ هزار پورت FTTH توسط پیشگامان توسعه ارتباطات با اجرای ۳۰ کیلومتر فیبر در بستر کانال های شهرداری و بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری، راه اندازی شد.

پیشرفت ۶۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات

آنطور که عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست تخصصی شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی در جمع اساتید دانشگاه علم و صنعت در رابطه با شبکه شبکه ملی اطلاعات گفت، این شبکه یک شبکه پرسرعت، با کیفیت و امن در گسترده جغرافیای جمهوری اسلامی ایران است که بر مبنای ارزیابی هایی که طبق شاخصهای مورد توافق با مرکز ملی فضای مجازی انجام شده، باوجود همه تلاشهای صورت گرفته در سالهای قبل، تا قبل استقرار دولت سیزدهم ۳۰ درصد پیشرفت داشت.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه با تلاش شبانه روزی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و همکاران ما در وزارت ارتباطات، شبکه ملی اطلاعات امروز نزدیک به ۶۰ درصد پیشرفت داشته است، اظهار داشت: برای تحقق شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات هفت کلان پروژه و ۲۰۰ پروژه ریز و درشت تعریف شده است. او همینطور تاکید کرد که در ۱۴ ماه اخیر نزدیک به ۲۵۰۰ روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند.

ایجاد صندوق توسعه شبکه ملی اطلاعات

طبق این گزارش به علت اهمیت شبکه ملی اطلاعات و تاکید رئیس جمهور در خصوص راه اندازی هرچه زودتر این طرح بعنوان یکی از اولویت های فضای مجازی، مقرر است برای سال آینده صندوق توسعه شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود. در رابطه با جزئیات این اقدام میتوان گفت برپایه لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ که چهارشنبه هفته گذشته توسط رئیس جمهور به مجلس تقدیم شد، در تبصره ۷ این لایحه گفته شده به دولت اجازه داده می شود به منظور شتاب بخشی به توسعه شبکه ملی اطلاعات، ارتقاء و نوسازی زیرساخت های ارتباطی و توسعه فیبرنوری منازل و کسب و کارها، صندوقی تحت عنوان «صندوق توسعه شبکه ملی اطلاعات»، در سقف پست های سازمانی و اعتبارات مصوب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد نماید.

همچنین اساسنامه و منابع این صندوق به پیشنهاد مشترک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی تدوین و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

همچنین اخیرا وزیر ارتباطات انتشار پستی در فضای مجازی در اینباره اظهار داشت: روز دوشنبه در ادامه دیدارهای هفتگی با نمایندگان مردم با آقای محمد سرگزی، نماینده محترم مردم زابل و زهک؛ آقای مجید ناصری نژاد، نماینده محترم مردم شادگان و خانم فاطمه مقصودی نماینده محترم مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی به صورت مجزا دیدار و گفتگو کردم و به اتفاق وضعیت شبکه ارتباطی حوزه های انتخابیه آنها را به صورت کامل بررسی کردیم.

در این دیدارها ضمن تشریح آخرین وضعیت توسعه ارتباطات روستایی حوزه های انتخابیه این نمایندگان محترم، تلاش کردم تا با برقراری تماسهای تصادفی با روستاییان عزیز، به صورت مستقیم از وضعیت ارتباطی آنها گزارشی دریافت کنم در یکی از این دیدارها متوجه شدم تلفن ثابت در بعضی از نقاط شهر زابل چند سال است که قطع شده است و از آنجاکه در شرایط حاضر دیگر عدم دسترسی به تلفن ثابت غیرقابل توجیه است به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و نماینده وزیر در هیات مدیره شرکت مخابرات دستور دادم تا با قید فوریت مبحث را پیگیری و مشکلات این شهر را حل کنند. البته الحمدلله ۹۸ درصد روستاهای بالای بیست خانوار زابل زیر پوشش شبکه ارتباطی پایدار و با کیفیت قرار گرفته اند و تا پایان هفته دولت سال آینده دیگر هیچ روستای بدون ارتباطی در این منطقه نخواهیم داشت. خوشبختانه در شادگان هم ۱۳۱ روستای بالای بیست خانوار وجود دارد که ۱۳۰ روستای آن به شبکه متصل هستند و در گزارش نماینده محترم این شهر و بررسی های تلفنی خودم از اهالی محترم این روستاها متوجه شدم بعضی از آنها از کیفیت رضایت ندارند که قرار شد تیمی جهت بررسی به این شهر اعزام شود.

۸۱ درصد روستاهای بالای بیست خانوار بروجرد هم به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و طبق برنامه همه آنها تا شهریور سال آینده به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند. با تکمیل طرح توسعه ارتباطات روستایی در شهریور سال آینده، در فاز بعد افزایش و ارتقا کیفیت در دستور کار قرار می گیرد.
1401/10/24
15:05:11
0.0 / 5
340
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد