پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به ۶۰ درصد رسید

پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به ۶۰ درصد رسید

به گزارش بی بی سرور، وزیر ارتباطات از طریق اندازی ۴۰۰ سایت نسل پنجم تلفن همراه در دهه فجر سال جاری و از رسیدن میزان پیشرفت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به ۶۰ درصد اطلاع داد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در نشست تخصصی شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی در جمع اساتید دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینکه راهبرد وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم استفاده از فناوری برای راحتتر کردن زندگی مردم و افزایش بهره وری است، اظهار داشت: یکی از جلوه های این راهبرد راه اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند است که اتفاق بزرگی بود و راه اندازی آن درگذشته به یک آرزو تبدیل گشته بود تا مردم با یک مرتبه احراز هویت بدون رجوع حضوری و بدون عرضه مدرک، خدمات را از دستگاههای اجرایی، عمومی و حاکمیتی دریافت نمایند.
وی ضمن اشاره به تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال در سال گذشته، اضافه کرد: کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال با حضور ۱۰ نفر از اعضای هیئت دولت و با اختیارات رئیس جمهوری و هیئت وزیران تشکیل شد تا موانع پیش روی اقتصاد دیجیتال را کنار بزنند.
زارع پور با اشاره به اینکه اقتصاد دیجیتال به زبان ساده کاربرد ارتباطات و فناوری اطلاعات در همه بخش هاست، خاطرنشان کرد: شبکه ملی اطلاعات، یک شبکه پرسرعت، با کیفیت و امن در گسترده جغرافیای جمهوری اسلامی ایران است که بر مبنای ارزیابی هایی که طبق شاخصهای مورد توافق با مرکز ملی فضای مجازی انجام شده، باوجود همه تلاشهای صورت گرفته در سالهای قبل، تا قبل استقرار دولت سیزدهم ۳۰ درصد پیشرفت داشت.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه با تلاش شبانه روزی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و همکاران ما در وزارت ارتباطات، شبکه ملی اطلاعات امروز نزدیک به ۶۰ درصد پیشرفت داشته است، اظهار داشت: برای تحقق شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات هفت کلان پروژه و ۲۰۰ پروژه ریز و درشت تعریف شده است.
وی ضمن اشاره به مصوبه شهریور سال ۱۳۹۹ شورایعالی فضای مجازی با عنوان طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، اضافه کرد: در این طرح کلان وظایف دستگاه ها به خصوص وزارت ارتباطات برای تحقق شبکه ملی اطلاعات مشخص شده است.
زارع پور با اشاره به اینکه در لایه زیرساخت ارتباطی کشور بزرگ پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها در دستور کار دولت قرار گرفته است، خاطرنشان کرد:: این پروژه یک پروژه راهبردی برای کشور بشمار می رود و حداقل تا سه دهه آینده، کشور را بیمه خواهد نمود و بدین منظور برای ایجاد پوشش ۲۰ میلیون فیبر نوری منازل و کسب و کارها برنامه ریزی کرده ایم.
وزیر ارتباطات ضمن اشاره به این که اوایل آغاز به کار این پروژه، عده ای تلاش می کردند آنرا زیر سؤال ببرند و به شکلی آنرا نشدنی جلوه دهند، اظهار داشت: با این وجود خوشبختانه مقدمات تحقق این وعده فراهم گشته است و به سرعت در سرتاسر کشور پروژه فیبر نوری درحال پیشرفت است و هم اکنون بیشتر از سه میلیون پوشش بوجود آمده است و تا پایان دولت این عدد به همان ۲۰ میلیون پوشش خواهد رسید. البته تحقق آن اساسا نیازمند یک نیازمند عزم ملی و همراهی همه دستگاههای اجرایی و دخیل در این پروژه است.
او همینطور با اشاره به اینکه در حوزه توسعه ارتباطات روستایی در ۱۴ ماه اخیر نزدیک به ۲۵۰۰ روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند، اضافه کرد: در حوزه افزایش سرعت اینترنت همراه هم اقدامات خوبی انجام شده است و علاوه بر واگذاری فرکانس های جدید به اپراتورها در دهه مبارک فجر ۴۰۰ سایت ۵G در سرتاسر کشور راه اندازی خواهد شد.
در ادامه این جلسه، وزیر ارتباطات به سوالات اساتید دانشگاه پاسخ داد و در مورد مسایل روز بحث و بررسی صورت گرفت. طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیش از این جلسه هم تفاهم نامه همکاری میان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه علم و صنعت به امضا رسید. بر طبق این تفاهم نامه دو طرف در موضوع هایی چون اجرای پروژه های پژوهشی و صنعتی، تاسیس و بهره برداری از انستیتوها و مراکز رشد و نوآوری در حوزه تکنولوژی های جدید ارتباطی و اطلاعاتی مانند هوش مصنوعی و همینطور طراحی و اجرای دوره ها و کارگاه های آموزشی، سمینارها، نشست ها و همایش های علمی مشترک با تکیه بر حوزه های اولویت دار کشور در قسمت فاوا، همکاری و مشارکت خواهند داشت.
منبع:

1401/10/19
11:03:16
0.0 / 5
363
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد