از ادعای فعال شدن اینترنت ماهواره ای در ایران تا استقبال مشروط از استارلینک

از ادعای فعال شدن اینترنت ماهواره ای در ایران تا استقبال مشروط از استارلینک

به گزارش بی بی سرور، اخیرا اخباری در خصوص فعال شدن نزدیک ۱۰۰ ماهواره استارلینک در ایران انتشار یافته اما مسئولان حوزه ارتباطات کشور تاکید کرده اند عرضه خدمات اینترنت ماهواره ای باید برپایه ضوابط ایران باشد.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، در تعریف این نوع از اینترنت باید گفت امواج بوسیله ماهواره ارسال می شود و کاربر برای دریافت آن باید از تجهیزات مخصوص آن یعنی دیش و دریافت کننده امواج استفاده نماید. کارشناسان معتقدند اگر این نوع از اینترنت فراگیر شود، احتمال تولید تجهیزات آن با قیمت کمتر هم ممکن خواهد بود یا حتی سیمکارت هایی مانند آنچه در تلفن ماهواره ای استفاده می شود، تولید خواهد شد اما هنوز برای رسیدن به این مراحل زود است.

اما اینترنت ماهواره ای بیشتر در مواردی به کار می رود که دسترسی معمولی به اینترنت (کابلی، فیبرنوری، دایال-آپ و بی سیم) امکان پذیر نیست یا از کیفیت پایینی برخوردارست. ماهواره می تواند باتوجه به خصوصیت های ذاتی خود همچون پایداری، انعطاف پذیری، تأخیر کم و تأمین ظرفیت شایان توجه و ارزان قیمت، کمک شایانی در کاهش شکاف دیجیتال در کشور و سیگنال رسانی به مناطق محروم و دورافتاده داشته و به عنوان بخش مهمی در لایه زیرساخت و خدمات پایه معماری شبکه اینترنت نقش آفرین است. در این جهت شرکت فضایی اسپیس ایکس پروژه اینترنت ماهواره ای "استارلینک" را در سال ۲۰۱۵ با هدف فراهم کردن پوشش گسترده اینترنت شروع کرد.

این پروژه ایده اصلی ایلان ماسک، میلیاردر مشتاق فضاست که هدف آن فراهم کردن پوشش گسترده اینترنت با پرتاب هزاران ماهواره کوچک به مدار نزدیک زمین است؛ این پروژه می تواند انقلابی در دسترسی به اینترنت پرسرعت در سراسر جهان بوجود آورد و با اتمام آن خیلی از افراد جهان می توانند با کمترین تأخیر و به آسانی به اینترنت دسترسی پیدا کنند.

در ایران، مرکز ملی فضای مجازی در اسفندماه ۱۳۹۹، رویکرد خویش را در رابطه با منظومه های ماهواره ای اینطور بیان کرد که اپراتورهای ماهواره ای ملزم به فعالیت طبق معاهدات بین المللی در زمینه فضایی و اصول و مقررات سازمان ملل و اتحادیه های تخصصی مربوطه هستند و باید قوانین و مقررات ملی کشورها را برای حفظ استقلال و حاکمیت دولت ها در زمینه ارتباطات و صیانت از گذرگاه های رسمی تبادل اطلاعات را بمنظور جلوگیری از هرج و مرج و مقابله با جرایم سایبری رعایت نمایند.

اما بتازگی مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس اعلام نمود این شرکت حالا نزدیک به ۱۰۰ استارلینک فعال در ایران دارد. ایلان ماسک این خبر را سه ماه پس از توییتی که گفته بود سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک را در ایران فعال خواهد کرد، اعلام نموده است. این میلیاردر در سپتامبر گفته بود در امتداد تلاش مورد حمایت آمریکا برای پیشبرد آزادی اینترنت و جریان آزاد اطلاعات برای مردم، استارلینک را در ایران فعال خواهدنمود.
استارلینک توسط شرکت اسپیس ایکس اداره می شود و طبق اطلاعات مندرج برروی سایت رسمی این شرکت، حالا ۴۰ کشور را تحت پوشش خدمات خود قرار داده و راه اندازی سرویس تلفن همراه جهانی بعد از سال ۲۰۲۳ را هم هدف گذاری کرده است. در صفحه نقشه وبسایت استارلینک، مناطق تحت پوشش خدمات اینترنت ماهواره ای استارلینک در جهان با سه رنگ مختلف برای مناطق تحت پوشش، مناطقی که در فهرست انتظار هستند و مناطقی که به زودی به استارلینک دسترسی خواهند داشت، نشان داده می شود اما طبق این اطلاعات، چندین کشور همچون ایران و چین شامل مناطق تحت پوشش نیستند.
داخل سایت اسپیس ایکس و در صفحه مربوط به سفارش استارلینک، برای بخش خانگی، هنگامی که نام شهری مانند تهران وارد می نماییم، با این پیام روبرو می شویم که استارلینک هنوز در محدوده شما به سبب عدم دریافت تاییدیه رگولاتوری، موجود نیست و با دریافت مجوز رگولاتوری، محدوده مورد پوشش ما گسترش پیدا خواهد کرد، بدین سبب لطفا قابل دسترس بودن استارلینک در محدوده زندگی خویش را بعدا باردیگر بررسی کنید. همین پیام برای سفارش استارلینک برای کاربران تجاری هم تکرار می شود.

استقبال مشروط وزیر ارتباطات از فعالیت استارلینک در ایران

پس از این اظهارات، عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در رابطه با امکان فعالیت اپراتور استارلینک در ایران اظهار نمود که از فعال شدن اپراتورهایی که اینترنت ماهواره ای عرضه می دهند استقبال می کنند و همین حالا هم دو سه اپراتور هستند که اینترنت ماهواره ای در نقاط دورافتاده روستایی عرضه می کنند، اما طبق قواعد بین المللی هر اپراتور اینترنت ماهواره ای که بخواهد در قلمروی یک کشور سرویس عرضه کند، باید قواعد سرزمینی آن کشور را رعایت کند.
طبق گفته وی، این قواعد را به همه این اپراتورها همچون استارلینک ابلاغ کرده اند و اگر این قواعد را بپذیرند، از فعالیت آنها استقبال می کنند؛ ۳۰۰۰ روستا وجود دارد که هنوز به اینترنت متصل نیستند که با این اقدام می توان آنها را به اینترنت متصل کرد.
او قبل از این گفته بود هر اپراتور عرضه دهنده خدمات اینترنت ماهواره ای که قانون جمهوری اسلامی ایران را برپایه قواعدی که اتحادیه بین المللی مخابرات دارد و طی آن حقوق سرزمینی باید به رسمیت شناخته شود، فعالیت کند، ما دست او را می فشاریم.
با این اوصاف معین نیست که سرنوشت حدود ۱۰۰ عدد از دستگاه های اینترنت ماهواره ای استارلینک موجود در ایران که ایلان ماسک ادعای فعال شدن آنرا دارد، چیست؛ گفته می شود جهت استفاده از سرویس اینترنت ماهواره ای چند شرط وجود دارد که خریداری تجهیزات اتصال به استارلینک نخستین آن است.
کارشناسان معتقدند زمانی که این تجهیزات وارد شود، جهت استفاده از سرویس و دریافت کیفیت مطلوب اینترنت ماهواره ای، آنتن باید همزمان به سه ماهواره وصل شده باشد. پیش تر گفته شده بود این ماهواره ها هنوز در فضای ایران و اطراف کشور به اندازه ای نیست که آنتن ها به هر جهت بچرخد تا به سرویس وصل شود. بدین سبب اینترنت ماهواره ای در ایران، اولا از نظر قیمتی برای کاربر خانگی نمی صرفید، دوم این که تجهیزات آن بصورت قاچاق وارد می شود و دسترسی به آن دشوار است. اگر در کشوری مانند ایران این اجازه وجود نداشته باشد که از تجهیزات استفاده شود، واردات این تجهیزات قاچاق شمرده می شود که هم ممکنست جرمی برای خرید و فروش و استفاده آن در داخل ایران در نظر گرفته شود و هم تعرفه ی آن از ۵۰۰ دلار اولیه بالاتر رود.
مدتی پیش که وعده اینترنت ماهواره ای برای ایرانیها مطرح شد؛ تعدادی از کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرام هم آغاز به تبلیغ فروش تجهیزات استارلینک کردند و فروشندگان قیمت های مختلف بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار، معادل ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان را برای این تجهیزات مطرح می کردند؛ عده ای از فروشندگان می گویند در منزل مبلغ را دریافت خواهند کرد، اما برخی دیگر بیعانه حدود ۱۰ میلیون تومانی درخواست می کنند.
یکی از فروشندگان در پاسخ به این که آیا برای اتصال به اینترنت باید هزینه ماهانه پرداخت شود؟ می گوید: «نه، کل هزینه همین ابتدا پرداخت می شود. فعلاً اعلام شده استفاده از این اینترنت مجانی است و تا آن زمان که اعلام کنند شرایط همین است.» اما صحبت های فروشندگان متناقض است. برای مثال فروشنده دیگری می گوید که خریداران باید ماهانه ۱۰۰ دلار هزینه شارژ پرداخت کنند. با این وجود، بگفته خود فروشندگان، تجهیزات استارلینک بیش از شهر بانه وارد می شود؛ البته بنظر می رسد باتوجه به قاچاق بودن کالا و همینطور ناشناخته بودن آن، امکان سو استفاده های فراوانی دراین زمینه وجود دارد.

منبع:

1401/10/10
11:07:48
0.0 / 5
418
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد