سرانجام جاسوس توییتری

سرانجام جاسوس توییتری

به گزارش بی بی سرور، با وجود این که شبکه اجتماعی توییتر از محبوبیت بسیاری در جهان برخوردار بوده اما مدتی است به خاطر اخباری که از افترا جاسوسی کارمندانش برای برخی کشورها منتشر می شود، مورد توجه قرار گرفته است.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، توییتر یک شبکهٔ اجتماعی و یک سرویس ارائه دهندهٔ میکروبلاگ است و این روزها و بعد از ماجراجویی های مالک جدیدش بیش از پیش در خبرها مورد توجه قرار گرفت، اما این دفعه با موضوعی که مستقیما با حریم خصوصی کاربرانش سروکار دارد، بر سر زبانها افتاده است.

خبرگزاری رویترز در گذشته خبری منتشر نموده بود که طبق آن، بر طبق یک شکایت نامه علی الزبارة" و "أحمد أبو عمو" که سابقا در توییتر کار می کردند و "احمد المطیری" که سابقا در دربار سلطنتی آل سعود مشغول به کار بوده، با بهتان هایی همچون همکاری با پادشاهی سعودی، بدون ثبت به عنوان عامل خارجی، روبرو هستند. ثبت این شکایت، اقدامی غیر معمول در گرفتن انگشت بهتان به سمت عربستانی است که به عنوان یکی از متحدان آمریکا، روابط گرمی با دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا دارد. خیلی از جمهوری خواهان و دموکرات ها عمیقا منتقد عملکرد آل سعود در جنگ یمن هستند و همچنان قتل جمال خاشقجی در سال ۲۰۱۸ را لکه ننگی بر پیشانی این رژیم می دانند.

این اتهامات همین طور بار دیگر توجهات را به سمت شرکت های مستقر در سیلیکون ولی جلب کرد؛ این که آنها چطور از اطلاعات خصوصی کاربران حفاظت می کنند. بر طبق این شکواییه، أحمد أبو عمو در اوایل ۲۰۱۵ مرتبا به حساب توییتری یک منتقد سرشناس خاندان سعودی دسترسی داشت. در یک مورد، او به ایمیل و تلفن تماس در رابطه با این حساب کاربری دسترسی پیدا کرد؛ او همین طور به حساب کاربری یک منتقد سعودی دیگر دسترسی یافت.

توییتر در اواخر ۲۰۱۵ متوجه دسترسی بدون مجوز علی الزبارة به اطلاعات خصوصی کاربران این شبکه اجتماعی شد و او را اخراج کرد. این فرد اما تا آن زمان توانسته بود به اطلاعات بیش از ۶۰۰۰ کاربر همچون ۳۳ کاربری که مقام های سعودی پیش تر با ارائه درخواست از توییتر سوابقشان را می خواستند، دسترسی پیدا کند. احمد المطیری هم نقش رابط میان کارکنان توییتر و دولت سعودی را ایفا می کند.

براساس اعلام وزارت دادگستری آمریکا، أحمد أبو عمو شهروند آمریکاست که در سیاتل بازداشت شد و گمان می رود دو متهم دیگر در عربستان سعودی باشند. دو کارمند سابق توییتر در ازای تحویل اطلاعات، پول و هدایای گرانقیمت دریافت می کردند. بعد از این مبادرت به نقل از بلومبرگ، یک مقام عربستانی که خواست نامش فاش نشود به بهتان زنی وزارت دادگستری آمریکا مقابل دو کارمند سابق توییتر در خصوص جاسوسی به نفع ریاض واکنش نشان داد. این مقام سعودی اظهار داشت که دولت عربستان از همه شهروندانش می خواهد به قوانین کشورهایی که در آن جا هستند پایبند باشند. وی همین طور به روابط "محکم" میان عربستان و آمریکا اشاره و اصرار کرد که دو کشور اهداف مشترک در منطقه خلیج فارس دارند.

آزادی به قید ضمانت یکی از متهمان عربستانی

در حالی که دو عربستانی متهم در پرونده جاسوسی توییتری برای عربستان در این کشور آزاد بودند، قاضی آمریکایی متهم دیگر این پرونده را که از کارمندان سابق توییتر است، به قید ضمانت آزاد کرد. بولا مکاندلیس، قاضی آمریکایی اعلام نمود که تصمیمش برای آزادی احمد ابو عمو، شهروند آمریکایی متهم به جاسوسی برای عربستان، در صورتیکه دادستان های فدرال اعتراضی به این حکم نداشته باشند، ساعت چهار و نیم عصر اجرا خواهد شد.

کریس بلاک، وکیل مدافع ابوعمو اظهار کرده بود: اگر دادستان ها به این حکم قاضی اعتراض بزنند، ابوعمو باید تا آن زمان که قاضی در دادگاه منطقه درباره ی او حکم بدهد، در حبس بماند. همین طور دیوید اندرسون، دادستان آمریکایی معتقد بود قوانین آمریکا از شرکت های این کشور در مقابل چنین نفوذ خارجی غیرقانونی حمایت می کند و هیچ گاه اجازه نخواهیم داد از شرکت های آمریکایی و یا تکنولوژی سوءاستفاده شود.

طبق این گزارش، شخص سومی به نام احمد المطیری، شهروند ۳۰ ساله عربستانی نیز متهم به این است که فرستاده ریاض برای کارمندان سابق توییتر است و گمان می رود او به آل زباره برای فرار از آمریکا در اواخر ۲۰۱۵ که آن هنگام، مدیریت توییتر برای نخستین بار او را مورد بازخواست قرار داده بود، کمک کرده است.

طبق بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، این سه نفر در صورت تایید اتهاماتشان به ۱۰ سال حبس و پرداخت جریمه نقدی ۲۵۰ هزار دلار محکوم می شوند، برای ابوعمو علاوه بر اینها یک حکم حبس ۲۰ ساله و جریمه نقدی ۲۵۰ هزار دلار به بهتان از بین بردن مدارک و یا تغییر دادن و جعل آنها نیز صادر می شود. میدل ایست آی در گزارشی فاش کرد که جک دورسی، موسس و مدیرعامل سابق توییتر شش ماه پس از آن که رسانه های اجتماعی از فرد نفوذی مقامات عربستان در توییتر پرده برداشتند، با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور دیدار نمود.

در این گزارش گفته شده زمانی که بن سلمان در سال ۲۰۱۷ رهبر دوفاکتوی عربستان شد، کمپینی را برای سرکوب فعالان در حوزه حقوق بشر و مخالفانش خصوصاً فعالان رسانه های اجتماعی راه اندازی نمود. این وب سایت به نقل از وکیل یکی از مخالفان نظام سعودی که توسط مقامات این کشور هدف قرار گرفته است، نوشت: دیدار دورسی و بن سلمان سوالاتی را درباره ی میزان اطلاع مدیرعامل توییتر از تخلفات نظام عربستان در این شرکت مطرح می کند، خصوصاً این که توییتر طی سالهای اخیر شاهد سرمایه گذاری عظیم این کشور بوده است.

گفت وگوی بن سلمان و دورسی در نیویورک با تصاویری ثبت گردید که توسط بدر العساکر، رییس دفتر ولیعهد عربستان در رسانه های اجتماعی منتشر شدند؛ شخصی که گفته می شود بر روند جمع آوری اطلاعات از توییتر نظارت داشته است. در همین راستا، "مارک اوین جونز"، کارشناس فناوری اطلاعات و حساب های جعلی و استادیار دانشگاه حمد بن خلیفه قطر اظهار داشته بود: بعید است که دورسی از هشدارهای سازمان سیا به شرکت وی درباره ی نفوذ افراد تحت حمایت نظام عربستان به شرکتش باخبر نبوده باشد. در حقیقت، اگر دورسی از این مساله آگاه نبوده است، باید به قابلیت توییتر به عنوان یک شرکت فناوری تردید کرد.

به نوشته روزنامه گاردین، یک هیئت منصفه دادگاه فدرال در کالیفرنیا، «احمد ابوعمو»، کارمند آمریکایی-لبنانی سابق توییتر را در جرم جاسوسی از مخالفان سعودی گناهکار شناخت. گفته می شود که العساکر در ازای این کار یک ساعت ۲۰ هزار دلاری به ابوعمو داده و بیش از ۳۰۰ هزار دلار به یک حساب بانکی لبنانی به اسم پدر ابوعمو واریز شده است.

به گفته این هیئت منصفه، دولت عربستان سعودی ابتدا در ماه مه ۲۰۱۴ با ابوعمو تماس گرفت و از او خواست تا برای تعدادی از کارآفرینان سعودی، بازدیدی از دفتر توییتر در سانفرانسیسکو ترتیب دهد. العساکر سپس از ابوعمو خواست تا حساب توییتری ولیعهد را تایید کند و به این حساب کاربری "تیک آبی" بدهد. در نوامبر ۲۰۱۴، «احمد المطیری» متهم دیگر این پرونده و مشاور بازاریابی رسانه های اجتماعی سعودی که برای خاندان سلطنتی همچون بن سلمان کار می کرد، با ابوعمو تماس گرفت.

براساس گزارش این هیئت منصفه، المطیری – فردی که به جرم واسطه برای العساکر متهم شناخته می شود– خواهان یک جلسه فوری در نزدیکی دفتر توییتر در سانفرانسیسکو شد تا درباب منافع مشترک خودشان گفت و گو کنند. در ماه دسامبر، ابوعمو به لندن رفت تا العساکر – فردی که گفته می شود یک ساعت لوکس و حداقل ۲۰ هزار دلار پول نقد به او داده است – را ملاقات کند. چند روز بعد از این دیدار، ابوعمو بطور غیرقانونی به اطلاعات شخصی کاربری که منتقد رژیم سعودی بود، دسترسی پیدا کرد و سپس در فوریه ۲۰۱۵ به جزییات شخصی یک منتقد دیگر دست یافت.

به گفته این هیئت منصفه آمریکایی، در همان ماه، نخستین پرداخت به ارزش ۱۰۰ هزار دلار به حساب لبنانی که به نام پدر ابوعمو تولید شده بود، پرداخت شد؛ حسابی که خود ابوعمو نیز به آن دسترسی داشت. علاوه بر آن، هنگامی که ابوعمو در ماه مه ۲۰۱۵ از توییتر استعفا کرد، ۲۰۰ هزار دلار دیگر به این حساب واریز شد. ابوعمو قبل از ترک توییتر، علی الزباره متهم سوم این پرونده را به المطیری معرفی نمود. الزباره نیز به جاسوسی مقابل مخالفان سعودی متهم شده است اما هیئت منصفه آمریکایی، ابوعمو را مسئول کارهای الزباره ندانست.

الزباره در ماه مه ۲۰۱۵، طی سفر بن سلمان به آمریکا، المطیری را در اقامتگاه یک دیپلمات سعودی در فرفکس ویرجینیا ملاقات کرد. وی در سال ۲۰۱۵ بعد از اقداماتش در توییتر از آمریکا گریخت و به عربستان سعودی رفت. هنگامی که وی به عربستان سعودی رسید، در بنیاد "میسک" (Misk) یک موسسه خیریه که توسط بن سلمان تاسیس شد و توسط العساکر اداره می شود، مشغول به کار شد. احتمال می رود که المطیری نیز در عربستان سعودی باشد اما به هر حال، حکم دستگیری هر دو نفر صادر گردیده است.

ابوعمو هنگامی که برای نخستین بار در اکتبر ۲۰۱۸ با ماموران اف بی آی روبه رو شد، به خاطر دروغی که گفت، گناهکار شناخته شد. وی ادعا کرد ساعتی که العساکر به او داده بود تنها ۵۰۰۰ دلار ارزش داشت و یک سند جعلی تنظیم کرد که نشان می داد یکی از پرداخت های ۱۰۰ هزار دلاری به او قانونی بوده و آنرا در ازای کار مشاوره به العساکر دریافت کرده بود. قاضی این پرونده درخواست دادستانی در خصوص بازداشت ابوعمو تا جلسه استماع را رد کرد. وکیل مدافع او استدلال کرد از آنجا که ابوعمو دارای یک همسر و سه فرزند کوچک در کالیفرنیا است، خطر ترک کشور را ندارد.

گفتنی است روش مذکور پرداخت به افرادی در توییتر جهت جاسوسی یکی از راه هایی است که رژیم سعودی برای جاسوسی مقابل منتقدانش از آن استفاده می نماید. دوستان و همکاران جمال خاشقجی، ستون نویس واشنگتن پست و منتقد سعودی نیز بوسیله نرم افزارهای جاسوسی پگاسوس متعلق به یک شرکت اسرائیلی هک شده بودند.
سر انجام خبری به نقل از المیادین منتشر گردید که نمایندگان دادستانی آمریکا اعلام نمودند «احمد ابوعمو» به سبب جاسوسی برای عربستان سعودی و پس از آن که طی سال ها اطلاعات کاربران را به اشتراک گذاشته و آنها را در معرض محاکمه احتمالی قرار داده بود، به سه سال و نیم زندان محکوم شده است.
نمایندگان دادستانی آمریکا خواهان حبس ۷ ساله ابوعمو شده و گفته اند که آنها می خواهند حکم به اندازه کافی قوی باشد تا مانع دیگران در بخش فناوری و رسانه های اجتماعی از فروش داده های کاربران تهدید شده شود. وکلای احمد ابوعمو از قاضی دادگاه خواستند که او را در خانه اش در سیاتل تحت بازداشت قرار دهد و در زندان نباشد، چونکه ابوعمو از مشکلات جسمی و خانوادگی رنج می برد که در حد فاصل بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ و زمانی که در توئیتر فعالیت می کرد، به آن گرفتار شده است.

همچنین بتازگی تحقیقاتی که برمبنای اسناد داخلی توییتر انجام شده است، نشان میدهد توییتر به تقویت پروپاگاندای ارتش آمریکا در خاورمیانه همچون تبلیغات ضد ایران، کمک کرده است. توییتر مخفیانه لیست سفید ویژه ای از حسابهایی که توسط فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) اداره می گردند، ایجاد کرد و اجازه داد این حسابها از شناسایی شدن به عنوان هرزنامه و حساب جعلی، مستثنی شوند و امکان مشاهده بیشتر آنها در این پلت فرم را فراهم نمود.

بر اساس تحقیقات خبرنگار اینترسپت، پس از آن که مقامات ارتش آمریکا از توییتر خواستند امکان مشاهده بیشتر ۵۲ حساب عرب زبان برای نشر گسترده پیامهای خاص را فراهم آورد، توییتر بی سر و صدا این توانایی را در سال ۲۰۱۷ معرفی نمود. حسابهای اولویت دار سنتکام، اطلاعاتی در پشتیبانی از روایتهای ارتش آمریکا همچون انتقاد از ایران، پشتیبانی از جنگ مورد حمایت آمریکا و عربستان در یمن و ادعاهایی درباره ی دقت فوق العاده حملات پهپادی آمریکا منتشر نمودند. سنتکام متعاقبا در مواردی با بهره گیری از تصاویر پروفایل و بیوهای جعلی برای نشان دادن اینکه حسابهای کاربری مذکور توسط افراد عادی در خاورمیانه اداره می گردند، مالکیت خود بر این حسابها را پنهان کرد.

این افشاگری، تازه ترین مورد از مجموعه گزارش های انتشار یافته از اسناد داخلی توییتر است که توسط ایلان ماسک در اختیار خبرنگاران و نشریات گوناگون قرار گرفته است.

منبع:

1401/10/06
14:03:02
0.0 / 5
396
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد