لوازم یدکی انواع خودرو چینی

لوازم یدکی انواع خودرو چینی

ترمز خودرو یکی از اصلی‌ترین سیستم‌ها در ماشین است که بدون شک وجود اختلال در قطعات آن می‌تواند منجر به حوادث مرگبار و جبران ناپذیری شود.


خودروهای چینی سهم عمده‌ای از بازار کشور را به خود اختصاص داده‌اند. به همین دلیل پیدا کردن فروشگاهی معتبر که بتوان با اطمینان از آن لوازم یدکی خودرو خرید، به یک دغدغه تبدیل شده است. حال وقتی صحبت از اعتماد به فروشگاه‌های آنلاین می‌شود، این موضوع اهمیت دوچندان پیدا می‌کند. چراکه کمتر می‌توان فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی معتبر و خوش‌نامی مانند یدک لوکس پیدا کرد که تمام لوازم یدکی برقی، فرمان، ترمز، انژکتور و حتی قطعات مربوط به بدنه خودروهای چینی مانند لیفان، جک، برلیانس، ام وی ام، چری، جیلی و چانگان را داشته باشد.

لوازم یدکی برقی خودرو چینی

در خودروهای چینی باطری، دینام، دلکو، شمع، کوئل و... قطعاتی هستند که در خودرو برق تولید می‌کنند. شمع و وایر شمع‌ها جز اصلی‌ترین لوازم یدکی برقی خودرو چینی محسوب می‌شوند. در واقع موتور ماشین برای احتراق به جرقه نیاز دارد که فراهم کردن این جرقه بر عهده شمع است تا با ایجاد جرقه و احتراق در موتور، پیستون‌ها را به حرکت در‌آورد. شمع گرم، شمع سرد، شمع نیکلی، شمع ایریدیومی، شمع پلاتینیومی، شمع‌ چند الکترودی و... از جمله مهم‌‌ترین شمع‌ها در خودروهای چینی هستند. وایر شمع نیز سیم‌های ولتاژ بالایی هستند که برق تولید شده در دینام و باطری ماشین را طی فرآیندی به شمع‌ها می‌رسانند. این قطعه یدکی دارای عایق پلاستیکی بوده و عملکرد آنها تنها زمانی دچار اختلال می‌شود که لایه عایق‌ها صدمه ببیند.

مدارهای سیستم برق خودرو در ماشین‌های چینی از سیستم‌های مختلفی تشکیل شده است که از جمله آن می‌توان به سیستم جرقه‌زنی، سیستم دینام و استارت، سیستم خنک کننده، سیستم چراغ‌های جلو و عقب، سیستم چراغ‌های راهنما، سیستم قفل مرکزی و دزدگیر و... اشاره کرد. باید توجه داشت که هر کدام از این سیستم‌ها نیز دارای قطعات یدکی متعددی هستند که وجود هر کدام از آنها در عملکرد بهتر ماشین تاثیر دارد.

لوازم یدکی بدنه خودرو چینی

قطعات بدنه خودرو از آن جهت که ظاهری‌ترین بخش خودرو بوده اهمیت بسیاری دارند. در ادامه این مقاله با مهم‌ترین لوازم یدکی بدنه خودرو چینی آشنا خواهیم شد.

وظیفه برف ‌پاک‌کن ماشین، تمیز کردن شیشه جلو و گاهی پشت اتومبیل است. موتور، رابط، تیغه و آب‌پاش برف‌پاک‌‌کن از بخش‌های این قطعه یدکی است. آینه بغل نیز یکی دیگر از قطعات بدنه ماشین بوده که میدان دید راننده را افزایش می‌دهد.  سپر و درب‌های خودرو هم جزو قطعات بیرونی اتومبیل محسوب می‌شوند. از اجزای اصلی سپر می‌توان به پوسته، تیر عرضی و ضربه‌گیر اشاره کرد.

از دیگر لوازم یدکی بدنه ماشین چینی می‌توان به جلو پنجره اشاره کرد. محل نصب این قطعه بالای سپر بوده و وظیفه آن انتقال هوا به رادیاتور و خنک کردن آب رادیاتور و قطعات موتور است. چراغ‌ها نیز یکی دیگر از قطعات بدنه خودرو محسوب می‌شوند. بر روی هر خودرو چندین چراغ مانند چراغ‌های جلو، عقب، راهنما، ترمز و… وجود دارد. وظیفه این قطعه یدکی روشن کردن مسیر، اعلام خطر به دیگر رانندگان و نشان دادن وضعیت راننده جلو است.

سینی زیر موتور نیز یکی دیگر از قطعات مربوط به بدنه خودرو است که از موتور و اجزای داخل کاپوت محافظت می‌کند. سینی زیر موتور مانع ورود گل‌ولای، آب، سرمای زیاد و... به داخل موتور خودرو شده و از سایش اجزای داخل آن جلوگیری می‌کند.

لوازم یدکی ترمز خودرو چینی

ترمز خودرو یکی از اصلی‌ترین سیستم‌ها در ماشین است که بدون شک وجود اختلال در قطعات آن می‌تواند منجر به حوادث مرگبار و جبران ناپذیری شود. از همین رو سیستم ترمز و قطعات یدکی به کار برده شده در آن از اهمیت بالایی برخوردار هستند. سیستم ترمز از دو بخش سیلندر اصلی و مکانیسم‌های مربوط به ترمز دیسکی یا کاسه‌ای در چرخ‌ها تشکیل شده است.

پدال ترمز، بوستر ترمز، سیلندر اصلی ترمز و پیستون درون آن، میله فشاری پشت پیستون، مخزن، لوله‌ها و شلنگ‌های رابط، سیلندر چرخ، لنت ترمز، دیسک، تشتکی‌های عقب و جلو، کاسه چرخ در ترمزهای کاسه‌ای، کابل ترمز دستی، کلید چراغ ترمز، چراغ اخطار ترمز، شیر اندازه‌گیر، کفشک‌های ترمز برای مدل کاسه‌ای، فنر نگهدارنده کفشک، پین نگهدارنده کفشک، پیچ سیلندر ترمز کوتاه، پیچ سیلندر ترمز بلند، پیچ هواگیری سیلندر ترمز چرخ عقب، پیچ هواگیری سیلندر ترمز چرخ جلو، پیچ دیسک چرخ جلو، پیچ هواگیری شیلنگ ترمز چرخ جلو، پبچ ریگلاژ هیدرولیک، پیچ سیلدر ترمز عقب، فنر پدال کلاچ، لاستیک زیر مخزن روغن ترمز، مخزن روغن ترمز، لاستیک پدال کلاج ترمز، شیلنگ بوستر ترمز انرژکتور، شیلنگ بوستر ترمز ABS و... بخشی از لوازم یدکی ترمز خودرو چینی هستند.

لوازم یدکی فرمان خودرو چینی

وظیفه سیستم فرمان انتقال چرخش دست راننده به چرخ‌ها است. این سیستم در خودروهای چینی از بخش‌های مختلفی مانند غربیلک فرمان، میل یا ستونی فرمان، جعبه فرمان، بازوی پیتمن، میل درگ شغال دست، سگ دست، میل فرمان وسط، جک هیدرولیک فرمان، سیبک مفصل فرمان، پمپ هیدرولیک فرمان و... تشکیل شده است.

غربیلک فرمان قطعه‌ای پلاستیکی با اسکلت فلزی و دایره‌ای شکل بوده که وظیفه آن انتفال نیروی دست راننده به اهرم‌بندی فرمان است. میل فرمان نیز میله‌ای متصل به غربیلک فرمان است و گردش غربیلک فرمان را به جعبه فرمان منتقل می‌کند. جعبه فرمان قدرت نیروی گشتاور را اضافه کرده و گشتاور پایین دست راننده را به گشتاور بالا تبدیل می‌کند.

میله درگ اهرمی است که وظیفه ایجاد ارتباط بین بازوی پیتمن و شغال دست را بر عهده دارد. شغال دست اهرمی خمیده شکل است که نیروی موجود را به سگ دست منتقل می‌کند. سگ دست نیز قطعه‌ای به شکل U است. اگر مکانیزم فرمان باعث به حرکت درآمدن شغال دست شود، سگ دست نیز می‌چرخد و از این طریق چرخ‌های ماشین تغییر جهت می‌دهند.

لوازم یدکی انژکتور خودرو چینی

انژکتور در خودروهای پاششی چینی استفاده می‌شود. این قطعه الکتریکی_مکانیکی در ورودی سیلندر قرار گرفته و عمل تزریق سوخت را اط طریق پاشش سوخت به درون محفظه‌ احتراق انجام می‌دهد. سیستم انژکتور در خودروهای چینی دارای بخش‌های مختلفی است. یکی از مهمترین قطعات در این سیستم سنسورها هستند که در ادامه به اختصار انواع آن ذکر شده است.

اولین مورد، سنسور دریچه گاز است که مقدار دقیق سوخت مورد نیاز موتور در شرایط مختلف را نشان می‌دهد. اندازه‌گیری میزان دمایی که در شرایط مختلف موثر است نیز توسط سنسور دمای هوا انجام می‌شود. سنسور فشار هوا هم وظیفه دارد میزان هوایی که در شرایط مختلف به موتور وارد می‌شود را بررسی و اندازه‌گیری کند.

سنسور دور موتور از دیگر سنسورهای موجود در انژکتور است که عملکرد آن به صورت میدان مغناطیسی است. این سنسور دور موتور را اندازه‌گیری کرده و زمان دقیق برای جرقه‌زنی شمع‌ها را محاسبه می‌کند. سنسور ضربه نیز درباره ضربه‌های وارد شده و احتراق اشتباه به راننده هشار می‌دهد.

وظیفه به‌دست آوردن دمای آب موتور بر عهده سنسور دمای آب است. اگر دمای آب به‌دست آمده بالاتر از حد مجاز باشد سیستم خنک کننده روشن و اگر دما سرد باشد سیستم ساسات روشن می‌شود. وظیفه دیگر سنسور دمای آب مشخص کردن میزان و زمان پاشش سوخت در زمان بالا رفتن دمای آب است. سنسور اکسیژن نیز وظیفه دارد میزان اکسیژن درون گازهای خارج شده از موتور را اندازه‌گیری کند. براساس نتیجه این اندازه‌گیری می‌توان از رقیق بودن سوخت و میزان دقیق سوخت مصرفی موتور آگاهی پیدا کرد.

کویل دوبل، دلکو، پمپ، فیلتر سوخت، واحد کنترل ایکتریکی، لوله‌های سوخت‌رسان، ریل‌ها، مینفولد هوا و بدنه، رگلاتور فشارشکن، سوئیچ اینرسی و دریچه گاز نیز از جمله  لوازم یدکی انژکتور خودرو چینی هستند.

برای تعویض بسیاری از قطعات نام‌ برده شده در این مقاله نیاز به حضور مکانیک و متخصص نیست و اگر از محل نصب و نحوه تعویض طقعات درون خودرو آگاهی دارید، می‌توانید بعد از خریدن قطعه مورد نظر از فروشگاه‌های معتبر مانند یدک لوکس، قطعه جدید خریداری شده را جایگزین قطعه خراب و یا سوخته شده کنید.

1401/10/03
13:58:39
0.0 / 5
449
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد