در گزارش بی بی سرور اعلام شد؛

تایید مجرمانه بودن رفتار اینستاگرام و واتساپ

تایید مجرمانه بودن رفتار اینستاگرام و واتساپ

بی بی سرور: عضو کارگروه تعیین محتوای مجرمانه کامپیوتری با تأکید بر رفتار مغایر با قانون اینستاگرام و واتساپ اصرار کرد در اجرای قانون تعارفی وجود ندارد.


مهدی باقری، ناظر کارگروه تعیین محتوای مجرمانه کامپیوتری در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد تداوم فیلترینگ دو پلت فرم خارجی اینستاگرام و واتس اپ با طرح این سوال که آیا کسی در این مورد که محیط این دو پلت فرم فضایی مناسب برای ایجاد اغتشاش و ناامنی در کشور است، تردید دارد، اظهار نمود: بر کسی پوشیده نیست که دشمن از فضای دو پلت فرم خارجی اینستاگرام و واتس اپ برای سازماندهی نیروهای خود همچون منافقین، کومله و دموکرات برای واردات سلاح جنگی به ایران به منظور کشتار مردم استفاده می نماید.
باقری افزود: کدام حاکمیتی در دنیا وجود دارد که به این مسائل بی توجه باشد اما خویش را وطن دوست معرفی کند؟ حتما یا فرد خائنی است که نه به صورت مستقیم بلکه با سکوت خود در مقابل ورود تسلیحات به کشور، بستر لازم را برای این پیام رسان ها به منظور سازماندهی و شبکه سازی فراهم می آورد یا بدون شک با آنها همدست است که در تاریخ میتوان نمونه های آنرا مشاهده کرد.
اینستاگرام و واتس اپ رسماً ابزار کشتار مردم بودند
وی با تکیه بر این که اینستاگرام و واتس اپ عملاً ابزار سازماندهی و شبکه سازی دشمن برای جرایمی مانند قاچاق اسلحه، شکل دهی اغتشاشات و کشتار مردم بودند، بیان نمود: با عنایت به آمار قابل توجه نیروی انتظامی در مورد کشف تسلیحات مختلف از آشوبگران در ایران، در اینجا این سوال مطرح می شود که چرا چنین چیزهایی در کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا یا انگلیس کشف نمی شود؟ چرا در مرزهای کشورهایی مانند آلمان این اتفاقات رخ نمی دهد؟ چرا واتس اپ و اینستاگرام تنها در ایران چنین خدماتی را مهیا می کنند؟ در اینجا واکنش ما چه باید باشد؟ آیا باید از فرصت سازی این پلت فرم ها در کشتار جوانان خود تشکر و تقدیر کنیم؟
این ناظر کارگروه تعیین محتوای مجرمانه خاطرنشان کرد: اگر هر عامل انسانی و غیرانسانی بخواهد هر نوع ارتباطی با ایران، مردم و اقتصادش داشته باشد، مادامی که تعهدی در برابر جان و مال مردم نداشته باشد، اجازه فعالیت در این کشور را نخواهد داشت. این تنها در مورد ایران نیست، بلکه در همه جای دنیا چنین است؛ آیا کشورهای اروپایی در صورت نقض قوانین به شرکتهای ایرانی اجازه ادامه فعالیت در کشورشان را خواهند داد؟ اساسا نه، شدیدترین برخوردها را خواهند داشت. بارها مشاهده شده که در برخورد با افراد ایرانی به بهانه این که احتمال داده اند شاید در آینده تخلفی انجام دهند، آنها را دستگیر و بازداشت کرده اند.
وظیفه کارگروه فیلترینگ در برابر محتوای مجرمانه
باقری در ادامه با اشاره به اینکه وظیفه کارگروه تعیین محتوای مجرمانه کامپیوتری از نظر حقوقی تعیین مصادیق دارای محتوای مجرمانه ای است که در فضای کامپیوتری فعالیت می کند، اظهار نمود: در مورد فعالیت پلت فرم های خارجی شورایعالی فضای مجازی، سیاست گذاری می کند، این که فعالیت آنها طبق چه برنامه و بر مبنای چه آیین نامه ای باشد. در مورد ارتباطات حقوقی با شرکتهای خارجی هم تصمیم گیرنده وزارت ارتباطات است. در اینجا نقش کارگروه اینست که در صورت بروز جرمی در فضای مجازی که تکلیف آن برای دستگاه قضایی مشخص نباشد که آیا این مصداق محتوای مجرمانه است یا خیر، مبحث را بررسی کند. در واقع وظیفه کارگروه پیشگیری از سوءاستفاده برخی افراد از خلاءهای قانونی می باشد.
وی افزود: در مورد اینستاگرام و واتس اپ دیگر شکی وجود ندارد که این دو پلت فرم خارجی قوانین جمهوری اسلامی را نقض کرده اند؛ اینستاگرام و واتس اپ مشارکت و معاونت بسیاری در قاچاق اسلحه و توزیع و استفاده آن در جریان اغتشاشات داشتند و تبدیل به یک بازوی اجرایی در شکل دهی یک جنگ ترکیبی بودند؛ دیگر نه از وطن فروشان که از تمام کارشناسان دنیا در این عرصه باید پرسید که آیا اتفاقات اخیر در کشور ماحصل یک رفتار اجتماعی است یا نتیجه یک اقدام برنامه ریزی شده برای بردن کشور به سمت یک پرتگاه است؟ تمام کارشناسان دنیا یعنی آن هایی که خصومتی با جمهوری اسلامی ندارند، در اینباره اذعان دارند که این اتفاقات یک جنگ ترکیبی بود که تمام مباحث اخلاقی، نظامی، سیاسی و اقتصادی را شامل می شد.
تأیید مجرمانه بودن رفتار اینستاگرام و واتس اپ
ناظر کارگروه تعیین محتوای مجرمانه کامپیوتری در ادامه با تکیه بر این که همه این اتفاقات در پلت فرم های اینستاگرام و واتس اپ صورت گرفته است، بیان نمود: شکی نیست که رفتار این دو پلت فرم مجرمانه بوده است ازاین رو طبیعی است که هم دستگاههای امنیتی و قضایی و هم دستگاههای تصمیم گیرنده نظام با آنها برخورد می کردند. هنگامی که صحبت از تعهد این پلت فرم ها می شود در واقع به مطالبه مردم عمل می شود، البته خواست بعضی از مردم اینست که این پلت فرم ها همچنان به فعالیت خود ادامه دهند، ما مشکلی با خود پلت فرم ها نداریم، نحوه ی استفاده از این پلت فرم هاست که نباید مجرمانه و مغایر قانون باشد.
باقری تصریح کرد: اگر این سکوها حاضر به تعهد باشند به این معنا که این پلت فرم ها نباید فضایی برای سوءاستفاده های مالی، تحریک و تهییج کاربران برای ایجاد ناامنی و اغتشاش باشد؛ می توانند به فعالیت خود در ایران ادامه دهند.
وی با تأیید جرم دو پلت فرم اینستاگرام و واتس اپ، در مورد بررسی تداوم فیلترینگ آنها در کارگروه تعیین محتوای مجرمانه کامپیوتری خاطرنشان کرد: ما بعنوان نماینده مجلس موظفیم اجرای قوانین را پیگیری نماییم، از طرفی هم پیگیر قانون مداری در کشور هم هستیم، ما انتظار نداریم شهروندان ما حتی قوانین راهنمایی و رانندگی را حذف نمایند چه برسد به این که دشمن بخواهد آزادانه هر اقدامی ضد کشور ما انجام دهد و تنها نظاره گر باشیم.
در اجرای قانون کوتاهی و سستی را نمی پذیریم
عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اظهار داشت: اساسا فارغ از این که عضو کارگروه هستم، انتظارم اینست که تمامی مجرمان مخصوصاً آن هایی که دشمن صریح مردم ایران هستند، مورد برخورد جدی و مقتدرانه قرار بگیرند. کوچک ترین کم کاری در اینباره قابل قبول نیست. تعلل در اقدام ولو در حد چند دقیقه که منجر به مرگ یک نفر شود، بدون شک قابل توجیه نیست چون که در اینجا مساله جان افراد است و نباید به آن بی توجه بود
وی اضافه کرد: ما در اجرای قانون اهمال، سستی و تعارف را به هیچ وجه نمی پذیریم. این که آنها بخواهند با جوسازی و فضاسازی ضد ما از اجرای قانون و دفاع از حق مردم کوتاه بیاییم، قابل قبول ما نیست.
به گزارش بی بی سرور به نقل از مهر، به دنبال ایجاد ناامنی و اغتشاش از جانب شبکه های معاند با استفاده از فضای اینستاگرام و واتس اپ بعد از فوت مهسا امینی در چند ماه اخیر در کشور، به تصمیم شورایعالی امنیت ملی، این دو پلت فرم خارجی مسدود شدند که این محدودیت دسترسی تا به امروز ادامه داشته است. تابحال اخبار گوناگونی در مورد رفع یا تداوم فیلترینگ این دو پلت فرم خارجی از جانب دستگاههای مختلف اجرایی انتشار یافته اما سرنوشت ادامه فعالیت آنها در ایران همچنان شفاف نبوده و در دست بررسی دستگاههای تصمیم گیرنده است.
از سوی دیگر در نامه ای که از جانب شورایعالی فضای مجازی به صاحب شرکت متا ارسال شد، جمهوری اسلامی تداوم فعالیت اینستاگرام و واتس اپ را منوط به تعهد این شرکت به قوانین جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده است که با عنایت به این مهلت تعیین شده از جانب ایران برای پاسخگویی متا، تابحال هیچ واکنشی از جانب آن به نامه ایران داده نشده که این امر گمانه زنی ها را در مورد تداوم فیلترینگ را تقویت می کند.
در کنار شورایعالی امنیت ملی و شورایعالی فضای مجازی، یکی از عوامل تاثیر گذار درروند بررسی و تصمیم گیری در اینباره کارگروه تعیین محتوای مجرمانه کامپیوتری است. در واقع تشخیص و تأیید مجرمانه بودن رفتار اینستاگرام و واتس اپ در این زمان از وظایف این کارگروه است.


منبع:

1401/10/02
19:19:59
0.0 / 5
456
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد