گزارش بی بی سرور؛

تحولات توئیتر و چالش های حاکمیتی برای کشورها

تحولات توئیتر و چالش های حاکمیتی برای کشورها

به گزارش بی بی سرور، مدیریت ایلان ماسک بر توئیتر، طی روزهای اخیر، سبب بروز مشکلاتی تازه، افزون بر چالش های پیشین این شرکت شده است. مشکلاتی که سبب افزایش چالش دولت ها و کاربران با این شبکه اجتماعی شده است.به گزارش بی بی سرور به نقل از مهر، با پیشرفت ارتباطات و شکل گیری زیست مجازی بشر و بدنبال آن به وجود آمدن پلت فرم های اجتماعی، دولت ها با حواشی بسیاری روبه رو شدند و به دنبال از دست دادن قسمتی از انحصار حاکمیت خود، به دنبال قانونمند کردن این پلت فرم ها بر آمدند. تابحال از اتحادیه اروپا گرفته تا دولت های آسیای شرقی و حتی خود آمریکا مقررات بسیاری وضع کرده و بعضاً مبادرت به مسدود سازی برخی پلت فرم ها در کشور خود کرده اند. سال ۲۰۲۲ از این نظر سال بسیار پرحاشیه ای برای شبکه های اجتماعی بخصوص توییتر بود.
۴۳ هزار درخواست دولتهای جهان از توئیتر برای حذف محتوا
۲۵ ژانویه ۲۰۲۲ بر مبنای داده هایی که خود شرکت توئیتر منتشر نموده است، دولت های جهان بین ژانویه تا ژوئن سال ۲۰۲۱ درخواست هایی بی سابقه ای برای حذف محتوا از حساب های کاربری مختلف داده اند که تعداد این درخواست ها در این دوره شش ماهه چیزی حدود ۴۳۳۸۷ تقاضای قانونی برای حذف محتوا از ۱۹۶۸۷۸ حساب بوده است.
رسانه های اجتماعی شرکتهای غول فناوری با گذشت زمان و به دلیل عملکرد نه چندان موفقشان با تلاش دولت ها برای قاعده مند کردن آنها و تعدیل محتواهایشان مواجه گشتند و توئیتر که یکی از اثرگذار ترین پلت فرم های از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی می باشد، چالش های بسیار زیادی در این حوزه داشته است. طبق این آمار ۹۵ درصد درخواست های حذف و تعدیل محتوا در ارتباط با کشورهای ژاپن، روسیه، ترکیه، هند و کره جنوبی بوده است.
توئیتر همینطور اعلام نمود که به ۵۴ درصد این درخواست های قانونی با ابزارهایی مانند حذف محتوا یا مسدودیت کاربران رسیدگی کرده و از افزایش روز افزون این درخواست ها توسط دولت ها ابراز نگرانی کرده است.
در آوریل سال ۲۰۲۲ که خبری تحت این عنوان که ایلان ماسک به بزرگترین سهامدار توییتر تبدیل گشته پخش گردید، کمتر کسی فکر می کرد که هدف نهایی وی خرید کل شرکت باشد. اوایل پاییز سال ۲۰۲۲ میلادی، خبر خریده شدن توئیتر بعد از کشمکش های بسیار، توسط ایلان ماسک، میلیاردر مشهور غیر قابل پیشبینی منتشر گردید و همه چشم هارا بسمت توئیتر و تغییرات احتمالی آینده این پلت فرم برگرداند.
همانطور که بنظر می رسید ماسک دست به اصلاحاتی جدی در توییتر زد که به اختصار به آنها اشاره می نماییم.
* کاهش نظارت و تعدیل محتوا؛ جولان اخبار جعلی و اطلاعات نادرست
ماسک اخیراً اظهاراتی در خصوص باز کردن قفل آزادی بیان در توئیتر و آزاد کردن حساب هایی که به صورت دائمی مسدود شده بودند داشته و به دنبال این اظهارات محدودیت خیلی از حساب ها همچون حساب دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا را برداشته است. از ۲۳ نوامبر هم توئیتر برچسب گذاری و حذف اطلاعات گمراه کننده و شایعات در ارتباط با کووید ۱۹ را متوقف کرد. باوجود تلاشهای بسیار در سالهای اخیر برای غربالگری محتوا در توئیتر ابزارهای این شرکت اثرگذاری مورد انتظار را نداشته و با اتخاذ سیاست های کاهش تعدیل محتوا، توئیتر به جولانگاه اخبار جعلی و اطلاعات نادرست و گمراه کننده و همینطور بستری برای نفرت پراکنی تبدیل خواهد شد.
*قابلیت نامحدود ویرایش پست ها؛ کاهش مسئولیت پذیری کاربران
این قابلیت می تواند به کاربران این امکان را دهد که توئیت های مجاز خویش را بعد از هزاران بار ریتوئیت و مورد پسند واقع شدن ویرایش کند و به این وسیله مطالب غیر مجاز حاوی نفرت پراکنی، ترویج خشونت و… را منتشر کنند. از طرفی بعضی از کاربران هم می توانند برای سرباز زدن از مسئولیت پیام های سابقا انتشار یافته خود آنها را ویرایش کنند.
*کسب درآمد از تیک آبی؛ بی اعتباری توئیتر
ایلان ماسک با قرار دادن حق عضویت برای تیک آبی که نشان دهنده احراز هویت است و عموماً افراد سرشناس شایستگی نشان داده شدن آنرا در حساب کاربری خود دارند، سبب بی مفهوم شدن این نماد شد چونکه خیلی از اکانت هایی که سازنده آنها هویت معتبر و مشخصی ندارد از زمان این تغییر توانسته اند تیک آبی بگیرند و عملاً فعالیت ارگانیک اکانت هایی که پس از مدت ها فعالیت و کوشش برای راستی آزمایی اکانت خود تیک آبی گرفتند نادیده گرفته و جانشین آن حق عضویت شد و اعتبار به یک ابزار فروشی بی ارزش تبدیل شد. یکی از این اکانت های عجیب با نام عیسی مسیح که اخیراً به دنبال این تغییر توئیتر موفق به گرفتن تیک آبی شده مثال بارز این ادعاست.
*اخراج کارمندان
یکی دیگر از اقدامات جنجالی ماسک این بود که بعد از خرید توئیتر تعداد زیادی از کارمندان قدیمی توئیتر را اخراج کرد. وی علت این اقدام را برگرداندن توئیتر به مسیر اصلی خود قلمداد کرد. هر چند این اقدام تاثیر مستقیم و قابل رویتی روی توئیتر نگذاشته اما تغییر کارمندان در بسیاری از موارد به معنای تغییر استراتژی ها و رویه ها سابق است که به مرور زمان می تواند باعث تغییرات اساسی این رسانه ی اجتماعی شود.
توئیتر در گذشته خود با برخی کشورها به مشکل خورده و اخیراً این مشکلات بیشتر شده و از سوی دیگر احتمالات و گمانه زنی هایی در خصوص تبعات اقدامات توئیتر و تناقض آن با قوانین تنظیم گری کشورهای بزرگی که بازارهای اصلی این پلت فرم هستند وجود دارد. در ادامه به بعضی از این تناقض ها و نگرانی های کشورهای مختلف می پردازیم.
نگرانی های اتحادیه اروپا و مکرون
تیری برتون، کمیسر اتحادیه اروپا، خطاب به مدیریت جدید توئیتر گفته است: «توئیتر برای منطبق کردن خود با مقررات اتحادیه اروپا مسیری طولانی در پیش دارد.» هنوز کارهای بزرگی باید انجام گیرد، توئیتر باید سیاست های شفافیت کاربر را اجرا، سیاست تعدیل محتوا را تا حد زیادی تقویت کرده و از آزادی بیان محافظت، با اطلاعات نادرست و اخبار جعلی مبارزه و تبلیغات هدفمند را محدود کند.»
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه هم بعد از گفتگوی اخیرش با مدیر جدید توئیتر که به قول وی به دنبال اعلام نگرانی ها پیرامون سیاست های تعدیل محتوای توئیتر صورت گرفته، در توئیتی نوشته است: «اتخاذ سیاست های روشن و شفاف، بهبود وضعیت تعدیل محتوا و در عین حال صیانت از آزادی بیان باید در راس تلاشهای توئیتر قرار گیرد تا بتواند خویش را با سیاست های اتحادیه اروپا همسو کند.» پیش تر هم امانوئل مکرون در تاریخ اول دسامبر سال ۲۰۲۲ طی سفری به ایالات متحده ی آمریکا در مصاحبه ای اظهار داشت که به لزوم محدودیت هایی برای آزادی بیان و مسئولیت پذیری در مقابل آن معتقد می باشد.
تلاش ایالات متحده آمریکا برای تعدیل محتوای توئیتر
ماسک اخیراً در یکی از توئیت های خود اظهار کرده که فایل های توئیتر در رابطه با سرکوب آزادی بیان در کشورها را فاش می کند و او همینطور اظهار کرده است که حتی مقابل از بین رفتن آزادی بیان در آمریکا هم ایستادگی می کند. این امر موید اینست که ایالات متحده آمریکا مانند خیلی از کشورها بدنبال تعدیل محتوا برای پیشگیری از ایجاد هرج و مرج و بعضاً برای دستیابی به بعضی از منافع دولت می باشد. ایلان ماسک در ادامه اظهارات خود فایل هایی را منتشر نمود که مشخص می کرد مدیریت سابق در اقدامی عجیب محتواهای در ارتباط با لپ تاپ رها شده پسر جو بایدن را در خصوص معرفی کردن یک تاجر اوکراینی به پدرش مسدود کرده و به مردم اجازه صحبت در رابطه با این مساله را نداده است. سال ۲۰۲۰ نیویورک تایمز طی گزارشی اظهار نمود که در زمانی که بایدن معاون باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا بوده، پسرش تاجری اوکراینی را به وی معرفی کرده. این مطلب جنجال برانگیز به حاشیه رفت و برجسته نشد که یکی از دلایلش فیلتر و سانسور این جریان از جانب توئیتر بود. این پلت فرم مدعی است که بعد از افشای ایمیل دموکرات ها در سال ۲۰۱۶ توئیتر یا در واقع دولت آمریکا سیاستی در خصوص عدم توزیع اطلاعات بدست آمده از هک اتخاذ نموده و سانسور گسترده این شبکه ی اجتماعی هم ناشی از همین سیاست است.

جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده ی آمریکا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ در اجلاس Dealbook نیویورک تایمز روی ضرورت رعایت چارچوب های خاص تعدیل محتوا توسط توئیتر تصریح کرد و در ادامه اظهار نمود که شرکتهای شبکه های اجتماعی هم مانند سایر پخش کننده ها مانند رادیو و تلویزیون باید مشمول چنین قوانینی باشند و فرقی میان آنها نیست.
هند و تشدید مشکلات قدیمی با توئیتر
فعالان و روزنامه نگاران هندی این روزها درگیر این سوال اند که آیا هرج و مرجی که پیرامون توئیتر بعد واگذاری آن به ماسک بوجود آمده می تواند منجر به تغییرات اساسی در توئیتر هند، سومین بازار بزرگ این پلتفرم، بعد از ایالات متحده و ژاپن شود یا خیر؟ این در حالیست که یکی از نخستین تصمیمات ایلان ماسک در خصوص اخراج پنجاه درصد کارمندانش باعث اخراج نود درصد از ۲۰۰ کارگرش در هند شد که در نهایت به مستهلک شدن مهندسی و مدیریت محتوای توئیتر در هند منجر گردید چونکه توئیتر سابقا از کارمندان هندی خود برای نظارت بر پست ها و مسدود کردن حساب ها در صورت نقض شرایط قانونی هند استفاده می کرد.
موضوع دیگری که سبب تضاد منافع بین ماسک و هند می شود اختلاف طولانی مدت بین این پلت فرم با حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) و نخست وزیر هند نارندرا دامورداس مودی، یکی از رهبران این حزب است. به قول توئیتر دولت هند از توئیتر درخواست داشته که بعضی از محتواها را که حزب حاکم را مورد تهاجم قرار می دهند، تعدیل و یا مسدود کند و مدیران این شرکت در دادگاه در ماه ژوئن استدلال کردند که درخواست دولت برای مسدود کردن حساب ها شفاف نیست و هدف قرار دادن محتوای سیاسی و روزنامه نگاری جایگاه این پلت فرم را بعنوان فضای امن برای آزادی بیان تهدید می کند.
دولت هند با استفاده از قانون فناوری اطلاعات تلاش می کند شبکه های اجتماعی را به سمت مسیری که منافع دولت را تأمین می کند هدایت کرده و با این کار حق حاکمیت دولت خویش را حفظ کند.
این در حالی است که ماسک بارها خویش را بعنوان یک فرد معتقد به آزادی بیان مطلق و مخالف محدود کردن بیان از راه مسدود کردن حساب ها معرفی کرده ولی بسیاری معتقدند که پس از به دست آوردن مدیریت، بیشتر تمرکز خویش را بر روی افزایش درآمد توئیتر گذاشته است. بعضی از فعالان و اعضای جامعه تجاری معتقدند که ایجاد تعادل بین این دو هدف متناقض غیر امکان دارد.
با تمام این تفاسیر دولت هند همچنان بر روی مواضع خود پافشاری می کند و راجیو چاندر اسخار، وزیر فناوری اطلاعات هند در ماه اکتبر در این خصوص اظهار داشت: «قوانین ما برای پلت فرم ها بدون توجه به مالکیت آنها یکسان است و انتظار رعایت قوانین و مقررات هند همچنان باقی است.»
مودی با حدود ۸۵ میلیون دنبال کننده، یکی از پر فالوئرترین سیاستمداران در جهان است. با این وجود منتقدان نخست وزیر را متهم می کنند که از شبکه های اجتماعی برای ترویج ناسیونالیسم هندو و حمله به مسلمانان و منتقدان استفاده می نماید.
چالش های اخراج کارمندان توئیتر در ژاپن
ژاپن، دومین کشور پر جمعیت توئیتر است. طبق آمار ۴۰ درصد ژاپنی ها یعنی چیزی حدود پنجاه میلیون نفر از توئیتر استفاده می نمایند. بیشتر جمعیت کاربران ژاپنی توئیتر را جوانان حدود ۲۰ سال و سپس نوجوانان و سپس افراد بالای سی سال می سازند. به دنبال تغییرات اخیر توئیتر و اخراج خیلی از کارمندان غیر همسو با مدیریت جدید دولت چشم انتظار تغییرات عملکرد این پلت فرم است. شایان ذکر است که ماسک طی تماسی با کارمندان اظهار داشت که به دنبال استخدام یک تیم مهندسی مرکزی در ژاپن است و محبوبیت وی بین ژاپنی ها برای وی حائز اهمیت می باشد.
در پی اخبار در ارتباط با توئیتر مصاحبه ای با الیزابت بیتی، خبرنگار ژاپنی ژاپن تایمز، متخصص حوزه ی شرق آسیا، در مورد نحوه ی تأثیرگذاری اصلاحات اخیر ایلان ماسک روی ژاپن انجام شد. وی اعتقاد دارد که وضعیت دفاتر توئیتر در ژاپن به دنبال اخراج بیشتر از نیمی از کارمندان به علت سیاست های تعدیل نیروی ایلان ماسک بسیار آشفته است و تغییرات با سرعت در حال انجام می باشد و این در حالیست که ژاپن قوانین استخدامی سرسخت و ساماندهی شده دارد و برخی از کارمندان اخراج شده معتقد به نقض این قوانین و به دنبال احقاق حقوق خود هستند.
آینده ابهام آلود توئیتر در تندباد تحولات
با توجه به عقاید افراطی و در عین حال متناقض ایلان ماسک، باید دید در آینده کشورها چه پاسخی به رعایت نشدن قوانینشان که پیش تر توئیتر پذیرفته بوده نشان می دهند. با عنایت به ماجراهای انتخابات ریاست جمهوری سابق ایالات متحده آمریکا و ادعای ترامپ در خصوص تقلب در انتخابات و تهییج مردم و طرفدارانش به آمدن به خیابان ها، حالا که حساب توئیتر ترامپ از حالت تعلیق درآمده این فرد و افراد دیگر قادرند برای کشورها بحران زایی کنند و از طرفی، اتحادیه اروپا و دولت ایالات متحده آمریکا هم تاکید خویش را روی ضرورت افزایش تعدیل محتوا در توئیتر و تنظیم گری شبکه های اجتماعی به صورت کلی، بخصوص توئیتر بیشتر کرده اند.
باید دید واکنش توئیتر به این قبیل مسائل چه خواهد بود؟ آیا دولت های کشورهایی مانند آمریکا، ژاپن، هند و اتحادیه اروپا به توئیتر این اجازه را می دهند که امنیت و ثبات را قربانی آزادی بیانی که منجر به افزایش اخبار جعلی، نفرت پراکنی، ایجاد هرج و مرج و برهم خوردن ثبات و امنیت می شود، کند یا آزادی بیان تنها ادعا و شعاری بیش نیست تا در سایه آن اهداف منفعت طلبانه توئیتر دنبال شود.


منبع:

1401/09/24
13:55:56
0.0 / 5
479
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد