از حوزه ارتباطات چه خبر؟

از حوزه ارتباطات چه خبر؟

به گزارش بی بی سرور، آئین نامه پشتیبانی از فریلنسرها چه می گوید؟، بازتاب یک پیروزی و تزریق شادی ملی، خودکفایی ایران در زمینه فناوری تعمیر کابل فیبرنوری در اعماق دریا و ثبت رکورد جدید ۶ ترابیت بر ثانیه ترافیک تولید و مصرف عناوین مهم ترین اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته ای که گذشت بود.به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، آئین نامه پشتیبانی از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور را تصویب کردند.

این آئین نامه از ۱۰ ماده تشکیل شده است و سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور طبق یکی از همین مواد موظف شده با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به منظور ایجاد بستر حمایتی و ارتقای مهارت های فعالان حوزه آزادکاری در سه ماه از تاریخ ابلاغ این آئین نامه نسبت به ایجاد پایگاه ثبت اطلاعات آزادکاران اقدام نموده و مجری اعتبارسنجی افراد پایگاه طبق دستورالعمل مبحث تبصره ۱ این ماده است.

وزارت ارتباطات طبق ماده هشتم آئین نامه پشتیبانی از فرینلسرها، موظف است زیرساخت های دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب افراد اعتبارسنجی شده در پایگاه را فراهم آورد. طبق آئین نامه پشتیبانی از فریلنسرهای فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال، تسهیلات ویژه ای برای آنها مانند ایجاد پایگاه برای اعتبار سنجی فریلنسرها، بیمه آنها و تسهیلات دیگر درنظر گرفته شده است.

اتصال بیشتر از ۱۵۰۰ روستای دیگر به شبکه ملی اطلاعات

ایرج روحی - مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه ارتباطات روستایی و مجری طرح خدمات عمومی الزامی معروف به USO - ضمن اشاره به این که در ابتدای دولت سیزدهم باید برآورد دقیق تری از وضع موجود توسعه ارتباطات در روستاها به دست می آوردیم، اظهار داشت: با انجام این بررسی ها بیشتر از ۷۵۰۰ روستا که احتیاج به توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت، شناسایی شد.

مشاور وزیر در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق روستایی ضمن اشاره به این که ۲۰۰۰ روستا از آغاز دولت سیزدهم تابحال به اینترنت دسترسی پیدا کرده اند، خاطرنشان کرد: گزارش پیشرفت کار به صورت دو ماهه تهیه و آمارها به تفکیک و با شفافیت کامل با نام روستا و میزان پیشرفت کار مشخص شده است.

وی تشریح کرد: تکلیف ما در برنامه ششم توسعه، رسیدن به پوشش ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار بود که تابحال این رقم به ۸۸ درصد رسیده است و برابر برنامه ریزی صورت گرفته تا آخر سال جاری هیچ استان زیر ۸۰ درصد ارتباطات روستایی نخواهیم داشت.

بازتاب یک پیروزی و تزریق شادی ملی

تیم ملی فوتبال ایران که قبل از بازی با تیم انگلیس تحت فشار قرار داشت و برخی نسبت به بازی آنها در جام جهانی و بی توجهی به اعتراضات خیابانی اعتراض داشتند، بعد از پیروزی مقابل تیم ولز با واکنش های متفاوت رسانه های داخلی و حتی خارجی همراه شد. شبکه های اجتماعی هم پس از این برد تیم ایران تحت تأثیر این اتفاق قرار گرفته و کاربران واکنش های بسیاری نسبت به این مورد داشتند. بازی قابل قبول و برد تیم ملی فوتبال، پس از اتفاقات ناگواری که در کشور افتاد، طبق برخی تحلیل ها توانست قدری شادی را به جامعه تزریق کند. در این میان برخی موسسات وضعیت تولید محتوا در فضای مجازی را تحلیل کرده و با ارائه آمار و ارقام به نتایجی رسیده اند که در این گزارش به بررسی بخشی از آن پرداخته شده است.

طبق آمار انتشار یافته، درصد نگاههای منفی در بازی ایران و انگلیس و همینطور تخریب نظام جمهوری اسلامی بخصوص در توییتر بالا بوده و این در شرایطی است که این مورد در بازی با ولز بشدت کاهش داشته و خیلی از کاربران همسو با نظام را هم مجبور به فعالیت و انتشار پست کرده است. تغییر رویکرد کاربران در بازی با ولز نسبت به بازی با انگلیس بسیار محسوس بوده است؛ با این که بعضی از کاربران تلاش در القای یک حسی از دوگانگی از برد این بازی داشتند اما پست های برتر بازی با ولز اغلب پیرامون شادی و حضور تماشاگران بود.

خودکفایی ایران در زمینه فناوری تعمیر کابل فیبرنوری در اعماق دریا

در پی صدمه دیدن کابل فیبرنوری دریایی (GBI) در بستر دریای خلیج فارس که اوایل سالجاری رخ داد و منجر به اختلال و کاهش ظرفیت ارتباطات بین الملل در کشور شد، یک شرکت ایرانی با حمایت های شرکت ارتباطات زیرساخت؛ برای اولین بار موفق شد کابل های فیبر نوری صدمه دیده در اعماق دریا را ابتدا مکان یابی و سپس قسمت صدمه دیده را که طول آن به چهار کیلومتر می رسید را در عملیات دشوار و پیچیده ترمیم و مرمت کند. تعمیر کابل فیبر نوری دریایی همچون فناوری پیشرفته به حساب می آید که جمهوری اسلامی ایران پنجمین کشور در جهان است که توانسته است با تعمیر کابل های فیبر نوری در اعماق دریا، به خود کفایی برسد.

در همین رابطه، مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت اظهار داشت: با تعمیر این ناحیه از کابل فیبر نوری عملا ۷۲۰ گیگ به ظرفیت اینترنت کشور افزوده شد. از داخل این فیبر ولتاژ عبور می کند و برای تعمیر آن باید ابتدا نقطه صدمه دیده شناسایی شود که ۴ نقطه بدین منظور شناسایی شد و کابل در کف دریا از راه ربات، برش خورد و به بالا کشیده شد و از راه دستگاههای خاص، تخلیه بار الکتریکی انجام شد تا عمل تعمیر صورت گیرد.

لاجوردی اظهار داشت: این فناوری که در حوزه کابل کشی و تعمیر انجام شد سالانه ۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور خواهد داشت و می توانیم به کشورهای منطقه هم خدمت دهیم که به شکلی درآمدزایی برای کشور خواهد داشت.

ثبت رکورد جدید ۶ ترابیت بر ثانیه ترافیک تولید و مصرف

عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار نمود که یکی از تکالیفی که بر عهده وزارت ارتباطات قرار داده شده است اصلاح سیستم مهندسی ترافیک شبکه کشور است. بیشتر از ۹۵ درصد ترافیک در تهران است و مثلا کسی که می خواهد در سیستان و بلوچستان فیلمی را ببیند بسته های ترافیک باید تا تهران بیایند و برگردد.

وی اضافه کرد: در همین ارتباط با ما کاری را از سال قبل شروع کردیم که در هشت نقطه دیتا و سرویسهای پر مخاطب از راه شبکه های محلی در اختیار مردم قرار داده شود. برای بازی های جام جهانی برای نخستین بار چهار استان مشهد، اهواز، تبریز و شیراز زیر بار این ترافیک رفتند و ما توانستیم بیشتر از ۱۵ درصد ترافیک مورد نیاز مردم را از راه این چهار استان و در همین نواحی تقدیم مردم نماییم. سه شنبه شب رکورد جدیدی در کشور ثبت و حدود ۶ ترابیت در ثانیه ترافیک در کشور تولید و مصرف شد که بخش عمده آن در ارتباط با پخش زنده مسابقه ایران و آمریکا از راه پلت فرم هایی همچون تلوبیون بود.

حال کسب وکارهای اینترنتی رو به بهبود است

محمود لیائی- معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ملی پست ایران- ضمن اشاره به مهاجرت کسب و کارها از پلت فرم های خارجی به پلت فرم های بومی، اظهار نمود: بر مبنای قراردادهایی که پست با پلت فرم های داخلی برای جابجایی مرسولات آنان دارد، به صورت متوسط بیشتر از ۳۰ درصد افزایش ترافیک داشته اند.

مدیر عامل شرکت ملی پست، ضمن اشاره به این که بخشی زیادی از لجستیک و جابجایی کالاهای فروخته شده توسط کسب و کارهای اینترنتی از راه پست صورت می گیرد، وضعیت ترافیک و درآمد پست را شاخص مناسبی برای نشان دادن وضعیت کسب و کارهای اینترنتی دانست و اظهار داشت: افزایش ترافیک مرسولات و همینطور درآمد شرکت پست در یک ماه گذشته نشان داده است که حال کسب و کارهای اینترنتی رو به بهبود است.
1401/09/11
13:39:59
0.0 / 5
711
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد