رییس سازمان فضایی ایران در گزارش بی بی سرور

قدمهای سازمان فضایی برای ایجاد منظومه ماهواره ها

قدمهای سازمان فضایی برای ایجاد منظومه ماهواره ها

به گزارش بی بی سرور، رئیس سازمان فضایی ایران از جزییات برنامه های این سازمان در حوزه منظومه ماهواره ای آگاهی داد و اظهار داشت: اجرای این طرح با همکاری شرکت های دانش بنیان خواهد بود.


دکتر حسن سالاریه در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه اجرای طرح منظومه ماهواره ها یکی از برنامه های در دستور کار سازمان فضایی است، اضافه کرد: سازمان فضایی ایران درباب ساخت منظومه های ماهواره ای برنامه مشخصی را دنبال می کند. باتوجه به تعداد بالای مورد نیاز در منظومه ماهواره ای یکی از با اهمیت ترین پیش نیازها توانمندسازی بخش خصوصی و شکل گیری و فعال سازی شرکت های دانش بنیان فعال در این عرصه و افزایش سرمایه گذاری روی آنها است. به همین دلیل سازمان فضایی بوسیله اجرای مناقصات و فراخوان هایی برای طراحی و ساخت ماهواره و یا ارائه تصاویر فضا پایه حاصل از ماهواره های بومی و یا خدمات اینترنت اشیاء، شرکت های خصوصی فعال در بخش طراحی و ساخت ماهواره خصوصاً میکرو و نانو ماهواره ها را شناسایی و فعال می کند. این شرکتها به مرور بزرگ می شوند و قابلیت خواهند داشت که بصورت فردی یا کنسرسیوم در پروژه های بزرگی نظیر منظومه های پهن باند خدمات اینترنت، حضور داشته باشند.

وی افزود: برای این منظور به زودی برای رسیدن به یک منظومه ماهواره ای با قابلیت ارائه خدمات اینترنت اشیاء (IOT) از جانب سازمان، مناقصه ای برای ورود بخش خصوصی به این عرصه برگزار می شود.

سالاریه اظهار داشت: گام بعدی ماهواره های باند پهن است که حتما در این بخش به همکاریهای بین المللی نیاز داریم. اجرای این طرح منجر به ارائه اینترنت خواهد شد. اکنون درحال تکمیل مطالعات تعریف ماموریت و شناسایی گلوگاه های تکنولوژی مربوطه هستیم. همین طور درحال پیگیری مذاکراتی با کشورهای مشتاق همکاری هستیم. طبیعتاً با رشد شرکت های دانش بنیان حوزه فضایی ایران و پیشرفت مطالعات و مذاکرات مذکور در این عرصه نیز می توانیم با قدرت، حرکت و نقش آفرینی نماییم.

رئیس سازمان فضایی ایران اشاره کرد: مشارکت بین المللی در حوزه طراحی و ساخت منظومه های پهن باند از سه جنبه مهم می باشد، اول این که به لحاظ اقتصادی ارائه سرویس پهن باند خصوصاً در ارتفاع پایین به مشتریان بین المللی نیاز دارد، برای اینکه این سرویس بصورت محلی فقط قابلیت ارائه ندارد یا به بیان دقیق تر اقتصادی نیست، دوم این که به لحاظ تعداد زیاد ماهواره مورد نیاز و ظرفیت محدود حال حاضر کشور در ساخت ماهواره، نیاز است که از مشارکت و همکاری کشورهای توانمند در این عرصه بهره ببریم. سوم به لحاظ تعداد بالای پرتاب و مدارگذاری و توانمندی حال حاضر کشور از نظر تعداد پرتاب در یک سال لازم است باز هم از مشارکت بین المللی بهره مند شویم.

منبع:

1401/09/04
13:30:37
0.0 / 5
381
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد