وزیر ارتباطات:

برنامه ای برای فیلترینگ اینستاگرام نداشتیم

برنامه ای برای فیلترینگ اینستاگرام نداشتیم

به گزارش بی بی سرور، وزیر ارتباطات با تأکید بر این که برنامه ای برای فیلترینگ اینستاگرام نداشتیم، اظهار داشت: برای جبران خسارت به کسب وکارها تعاملاتی با وزارت اقتصاد داریم.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا عیسی زارع پور در حاشیه مراسم افتتاح مرکز کنترل و عملیات ماهواره های سنجشی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امروز شاهد افتتاح نخستین مرکز کنترل و عملیات ماهواره های سنجشی کشور هستیم، اضافه کرد: این مرکز این امکان را برای ما فراهم می آورد که بتوانیم تصاویر با کیفیتی که از ماهواره خیام در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد، دریافت نماییم و در اختیار بخش های مختلف کشور قرار دهیم.
وی افزود: نخستین ماهواره ای که امروز تصاویر آن دریافت می شود، ماهواره خیام است که حدودا ۲ ماه قبل از راه پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان پرتاب شد و از این مرکز تصاویر باکیفیت آن دریافت شد و از این پس سرمایه ای برای بخش های مختلف کشور خواهد بود.
زارع پور، کاربرد داده های این ماهواره را در بخش های کشاورزی، مدیریت شهری و سایر بخش ها دانست و افزود: از امروز بهره برداری عملیاتی از از تصاویر خیام از راه این مرکز فراهم گشته است و از راه سازو کاری که سازمان فضایی فراهم نموده در اختیار بخش های دولتی و شرکت ها قرار خواهد گرفت.
فیلترینگ
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تهیه و تدوین بسته حمایتی برای کسب و کارهایی که به پلت فرم های داخلی مهاجرت کنند، اطلاع داد و اظهار داشت: برنامه ای برای فیلترینگ اینستاگرام نداشتیم.
وی در مورد جبران خسارت وارد شده به کسب و کارها، اظهار نمود: تعامل خوبی با وزارت امور اقتصادی و دارایی در این خصوص بوجود آمده است و در این خصوص ما یک برنامه برای کسب و کارهایی که به پلت فرم های داخلی مهاجرت کنند، در نظر گرفته ایم و با کمک وزارت اقتصاد یک بسته حمایتی مانند معافیت مالیاتی و اعطای تسهیلات، برای آنها پیشبینی شده است.
وزیر ارتباطات همینطور در مورد فیلترینگ اینستاگرام، اعلام نمود: در شرایط عادی فیلترینگ نداشتیم، ولی با عنایت به این که به قواعد پایبند نبودند، در سیاست ها تجدید نظر شده است.
زارع پور در مورد تحریم وی اظهار داشت: شخصا از این امر خوشحال هستم و اقداماتی که آمریکا در خلال ۴۳ سال قبل با ایران انجام داده، راه به جایی نبرده و این اقدامات بطور قطع راه به جایی نخواهد برد.
وی افزود: این امر برای من عجیب بود که بهانه ای که برای آن اعلام کردند، از جانب کسانی هست که خودشان با ادعای امنیت ملی حتی اکانت رئیس جمهور خویش را مسدود می کنند و مدعی شده اند که حقوق بشر را رعایت می کنند.
ماهواره های دانشگاهی
وزیر ارتباطات یکی از موضوعات جدی در دستور کار این وزارت خانه را پشتیبانی از فعالیتهای بخش های مختلف در حوزه ساخت ماهواره دانست و اظهار داشت: همه فعالیتهای حوزه های ماهواره سازی باید در جهت برنامه فضایی کشور باشد که این برنامه را تدوین کرده ایم.
وی با تکیه بر این که بزودی این برنامه در شورایعالی فضایی مطرح و مصوب خواهد شد، اظهار نمود: در این برنامه نیاز کشور در حوزه های سنجشی و مخابراتی و سایر ماهواره ها مشخص شده است و بر مبنای آن هر مجموعه ای که بخواهد در این عرصه فعالیت کند، به منظور پیشگیری از موازی کاری و تمرکز منابع مالی در جهت نیاز واقعی کشور، باید در جهت برنامه و نقشه راه فضایی ۱۰ ساله کشور باشد.
زارع پور افزود: ازاین رو هر مجموعه ای که ظرفیتی برای ساخت ماهواره دارد، می تواند به سازمان فضایی ایران رجوع و از خدمات این سازمان بهره مند شود.
وزیر ارتباطات با تکیه بر این که این گفته به معنای توقف پروژه های ساخت ماهواره ها در دانشگاه ها نیست، اضافه کرد: ما از ساخت ماهواره و هر گونه فعالیت فضایی حمایت می نماییم، ولی به این صورت نباید باشد که ۱۰ دانشگاه بر روی ساخت ماهواره سنجشی متمرکز شوند و از ساخت ماهواره مخابراتی غافل شوند. بنابراین است که برنامه کاملی برای ۱۰ سال آینده با کمک بخش های متعدد کشور تهیه شده است که بزودی مصوب خواهد شد.
منبع:

1401/07/17
14:56:01
0.0 / 5
337
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد