در نشست مشورتی اجرای سند استراتژیک فضای مجازی کشور چه گذشت؟

در نشست مشورتی اجرای سند استراتژیک فضای مجازی کشور چه گذشت؟

به گزارش بی بی سرور، نشست مشورتی اجرای سند استراتژیک فضای مجازی کشور به تازگی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور مشاوران و مدیران پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، سند استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی مصوب جلسه هشتاد و چهارم شورایعالی فضای مجازی بود که شهریورماه جاری، بعد از استحضار مقام معظم رهبری، برای اجرا به دستگاههای مربوطه ابلاغ گردید. این سند در افق ۱۴۱۰ در چهار بخش ارزش ها، چشم انداز، اهداف و اقدامات کلان تنظیم شده است که پیش تر دو بخش ارزش ها و چشم انداز آن ابلاغ گردیده بود.
بعد از ابلاغ این سند، این دومین نشست مشورتی اجرای سند استراتژیک فضای مجازی کشور بود که با حضور مشاور رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون پژوهش و توسعه ارتباطات علمی پژوهشگاه، روسا و مدیران پژوهشکده ها و مراکز پژوهشگاه برگزار شد.
در ابتدای جلسه، صادق زاده، رئیس دفتر اسناد و منابع علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بر مبنای تقسیم کار انجام شده توسط وزارت ارتباطات و شیوه نامه تدوین برنامه اقدام ابلاغی مرکز ملی فضای مجازی توضیحاتی عرضه کرد و اضافه کرد: سند استراتژیک فضای مجازی کشور مشتمل بر چشم انداز، اهداف توسعه فضای مجازی در افق ۱۴۱۰ و مجموعه ۳۹ اقدام کلان توسط شورایعالی فضای مجازی تدوین و ابلاغ گردیده است.
در این سند، اقدامات کلان و نوع همکاری تمامی دستگاه ها در موضوعات محوری فضای مجازی همچون شبکه ملی اطلاعات، اقتصاد، نیروی انسانی، آموزش و... تعیین شده است که مطابق با آن دستگاههای متولی باید با همکاری سایر نهادهای مربوطه برپایه دستورالعلمل اجرایی نسبت به تدوین برنامه عملیاتی اقدام نمایند.
در ادامه جلسه فسنقری، معاون پژوهش و توسعه ارتباطات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برپایه نقش پژوهشگاه در اجرای این سند و دستورالعمل اجرایی، نسبت به اهمیت ایجاد سریع کارگروه های مربوطه و انجام تعاملات لازم با سازمان ها و نهادهای ذیربط، نکاتی را خاطر نشان و در ادامه تاکید کرد: با توجه به نقش پژوهشگاه بعنوان بازوی فکری وزارت ارتباطات و هم گستره فعالیتهای انجام شده در پژوهشگاه طی سال های اخیر، پژوهشگاه جهت همکاری در حوزه های مختلف ارتباطی، خدمات، محتوا، آموزش، تنظیم گری و اقتصاد فضای مجازی، آمادگی خویش را به دستگاه ها و بخش های مربوطه اعلام می کند.
همینطور با عنایت به موضوعات مطرح شده توسط افراد حاضر در این جلسه درمورد اقدامات کلان محول شده به وزارت و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و ساختار اجرایی مورد نیاز، نکات و پیشنهاداتی توسط آسوشه، بعنوان مشاور رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در جهت تسریع و تسهیل فعالیت ها، پیشبینی نیازمندی ها، اولویت بندی اقدامات، برنامه و روش اجرا بیان و مطابق با آن اقدامات اجرایی هر یک از بخش ها برای جلسات آتی تعیین و نهایی شد.
طبق اعلام پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مقرر شده که نشست های مشورتی اجرای سند استراتژیک فضای مجازی در پژوهشگاه به صورت منظم و هفتگی جهت بررسی روند اجرا و ارزیابی دستاوردها برگزار گردد.
بر طبق این سند، اقدامات کلان تمامی دستگاه ها و مراکز کشور در افق ۱۴۱۰ در حوزه فضای مجازی تبیین و تقسیم کار ملی در این عرصه صورت گرفته است؛ همینطور تحکیم و تقویت حکمرانی، اعمال حاکمیت و اقتدار ملی بر تمامی ابعاد و لایه های فضای مجازی کشور، ترویج گفتمان انقلاب اسلامی، گسترش عمق راهبردی نظام و تحقق تمدن نوین اسلامی در فضای مجازی، دستیابی به قدرت فضای مجازی سایبری در تراز جهانی، تأمین حقوق، امنیت و منافع ملی در فضای مجازی و تحقق چندجانبه گرایی دولتها در حکمرانی اینترنت، ارتقای سطح هوشمندی در نظامات ملی، تأمین امنیت همه جانبه فضای مجازی کشور در بالاترین سطح، تکمیل و روزآمدی شبکه ملی اطلاعات مطابق با تحولات فناوری های فضای مجازی و تحقق زیست بوم فضای مجازی سالم، مفید، ایمن، در دسترس و استطاعت پذیر همچون اهداف این سند در نظر گرفته شده است که علاقه مندان می توانند از راه لینک به متن کامل سند دسترسی یابند.
منبع:

1401/07/14
13:02:54
0.0 / 5
391
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد