رمزگشایی یک ساعته سکه جدید استرالیا توسط یک نوجوان ۱۴ساله تاسمانیایی!

رمزگشایی یک ساعته سکه جدید استرالیا توسط یک نوجوان ۱۴ساله تاسمانیایی!

بی بی سرور: سکه یادبود و نمادین 50 سنتی که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس اداره سیگنال های استرالیا ضرب و وعده داده شده بود که هر کس موفق به رمزگشایی چهار سطح از رمزهای پشت سکه شود، به استخدام دولت درمی آید، ازطریق یک نوجوان 14 ساله اهل تاسمانی تنها یک ساعت بعد از انتشار، رمزگشایی شد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، سکه ۵۰ سنتی که به عنوان یادبود ۷۵ سالگی تاسیس اداره سیگنال های استرالیا تنها در تیراژ ۵۰ هزار عدد ضرب شده است، دارای چهار لایه رمزگذاری منحصر به فرد است که حاوی پیام های ویژه ای در مورد آژانس امنیت سایبری اطلاعات خارجی استرالیا است.
قرار بود این سکه حاوی یک پیام مخفی باشد که رمزگشایی آن سخت باشد. با این وجود، تنها یک ساعت بعد از انتشار در روز گذشته، یک پسر ۱۴ ساله از تاسمانی نخستین کسی بود که به درستی این کد را که تلفیقی از کدگذاری هزاران سال قبل و کدهای باینری مدرن تر را نشان می دهد، شکست.
اداره سیگنال های استرالیا گفته بود که حل این چهار لایه رمزگذاری مختلف سکه به تدریج مشکل تر می شود و سرنخ هایی در هر دو طرف سکه یافت می شود.


"ریچل نوبل" مدیر کل اداره سیگنال های استرالیا (ASD) طی یک پرسش و پاسخ اذعان کرد که این پیام بسیار سریع تر از آنچه آنها انتظار داشته اند، رمزگشایی شده است و به شوخی اظهار داشت که امیدوارند این نوجوان را به خدمت بگیرند.
وی در توضیح این اتفاق اظهار داشت: ساعت ۸: ۴۵ بامداد ما تالار گفتگوی اینترنتی خودرا باز کردیم و گفتیم هر کس فکر می کند به پاسخ ها رسیده است، فرم مخصوص را پر کند. باور کنید یا نه، یک پسر ۱۴ ساله در تاسمانی نخستین کسی بود که در کمتر از یک ساعت هر چهار سطح رمزنگاری را رمزگشایی کرد. این باور نکردنی است.
وی در ادامه اظهار داشت: امیدواریم به زودی با این نوجوان ملاقات نماییم.
این اظهار نظر او ضمن این که خنده حضار را به همراه داشت، همین طور این تصور را که این نوجوان می تواند عضو بعدی سازمان جاسوسی استرالیا شود، ایجاد کرد.
خانم "نوبل" روز گذشته گفته بود که این سکه کار اعضای آژانس و روند تکامل رمزشکنی را جشن می گیرد و کسانی که این کدها را می شکنند، می توانند یک جایگاه شغلی خوب در اداره سیگنال های استرالیا دریافت نمایند.
وی اظهار داشت: ما فکر می کردیم که این یک راه واقعاً سرگرم کننده برای مشارکت دادن مردم در شکستن کد است، با این امید که اگر آنها از هر چهار سطح کدنویسی روی سکه عبور کنند، شاید برای شغلی در اداره سیگنال های استرالیا درخواست دهند.


"نوبل" می گوید در صورتیکه هیچ پیام محرمانه و طبقه بندی شده ای روی این سکه وجود ندارد، کسانی که این کدها را شکسته اند می توانند پیام های اعجاب انگیز و نشاط آوری را کشف کنند.
گفته شده است که مانند کد شکن های اولیه در ASD، می توان تعدادی از لایه های این رمزنگاری را فقط با یک مداد و کاغذ رمزگشایی کرد، اما در اختتام ممکنست برای حل آخرین سطح به کامپیوتر نیاز داشته باشید.
نکته جالب توجه اینکه خانم "نوبل" روز گذشته فاش کرد که یک سطح پنجم رمزگذاری نیز در سکه وجود دارد که هنوز کسی آنرا نشکسته است، به این معنا که یک پیام دیگر برای رمزگشایی به دست نوجوان تاسمانیایی باقی مانده است.
اداره سیگنال های استرالیا مسئول اطلاعات سیگنال ها، جنگ سایبری و امنیت سایبری است. این سازمان به عنوان واحد اصلی رمزشکن استرالیا عمل می کند و بدنبال رهگیری پیام های ارسال شده توسط دشمنان و رمزگشایی آنها است.

منبع:

1401/06/13
10:40:50
0.0 / 5
754
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد