رئیس سازمان فضایی خبر داد؛

پرتاب یک ماهواره ایرانی به فضا در پاییز

پرتاب یک ماهواره ایرانی به فضا در پاییز

رییس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: یک ماهواره آماده پرتاپ داریم و احتمالاً بتوانیم در سه ماهه پاییز این پرتاپ را انجام دهیم.به گزارش بی بی سرور به نقل از مهر، حسن سالاریه با حضور در برنامه «صف اول» با تکیه بر ضرورت حضور در فضا و استفاده از امکانات فضایی اضافه کرد: تقریباً بدون حضور در فضا حاکمیت کشورها زیر سوال است و حاکمیت کاملی نمی توانند داشته باشد.
وی افزود: روزگاری فضا جنبه اقتدار و رقابت بین کشورهای ابرقدرت و به صورتی یک زورآزمایی بود برای اینکه نشان دهند به لحاظ امکانات نظامی در چه سطحی هستند، قابلیت رسیدن به مدارات مختلف و ارتفاع های بالا را دارند و می توانند برنامه موشکی خودشان را توسعه دهند و حتی تهدیدهایی را از نظر فضایی بر کشورهای دیگری که در رقابت با آنها بسر می بردند اعمال کنند، اما این روزگار سپری شده و الان فضا جزو جدایی ناپذیر حاکمیت کشورها شده است.
سالاریه افزود: بطور مثال مدیریت حوزه بسیار مهم کشاورزی که با امنیت غذایی مردم در ارتباط می باشد امروزه بدون حضور در فضا خیلی گران تمام می شود و بسیار ناقص انجام می شود و فقط بوسیله حضور در فضاست که می توانیم اشراف بسیار کامل و با سرعت بالا در زمان کوتاه نسبت به سطح زیرکشت، آفت های مختلف کشاورزی، وضعیت خشکسالی و وضعیت لطمه هایی که به زمینهای کشاوزری در اثر حوادث مختلف به وجود آمده داشته باشیم.
رئیس سازمان فضایی ایران به کاربرد امکانات فضایی در زمینه های ترافیک و حمل و نقل اشاره و افزود: مدیریت ترافیک و لجستیک، ترابری بار و مانند آن بدون حضور در فضا و بدون اشراف اطلاعاتی از فضا روی جاده ها و خطوط ریلی شدنی نیست و از سامانه های ناوبری مبتنی بر فضا برای حمل و نقل زمینی، جاده ای و هوایی استفاده می شود.
سالاریه با اشاره به اینکه مسائل امنیتی و اشراف به مرزهای یک کشور بدون حضور در فضا به کندی و بسیار ناقص صورت می گیرد، اظهار داشت: برای مثال در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتر که خیلی از ماهواره های سنجشی ما قرار می گیرند و از آنها استفاده می نماییم در بازه زمانی بسیار کوتاه ۹۰ دقیقه تا ۱۰۰ دقیقه یک دفعه زمین را دور می زنیم و می توانیم بارها و بارها از مناطق مختلف کشور خودمان تصویربرداری نماییم و اگر تعداد این ماهواره هایمان بیشتر شود بازه زمانی که می توانیم این اشراف را داشته باشیم بمراتب کوتاه تر هم می شود.
وی ضمن اشاره به این که با ابزاری بجز امکانات فضایی نمی توان چنین کاری را انجام داد، تصریح کرد: برای ایجاد امنیت در مرزها حضور در فضا ضروری می باشد.
سالاریه ضمن اشاره به این که ماهواره ها در فضا از همه سطح زمین تصویربرداری می کنند، اضافه کرد: با استفاده از این امکانات خیلی از بلایای طبیعی قابل پیش بینی می شوند خصوصاً آن هایی که مربوط به مسائل جوی است؛ با حضور در فضا وضعیت هواشناسی، وضعیت انتقال ریزگردها، گرد و غبار و … به آسانی قابل رصد است.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه کشورهای پیشرو در دنیا از صنعت فضایی برای مدیریت اجرائی شأن در کشور استفاده می نمایند، اظهار داشت: رصد پدیده خشکسالی، کنترل سطح مخازن آبی ما در کشور به آسانی بوسیله فضا شدنی است و با فناوری های توسعه یافته فضایی با سرعت خیلی بالا این کار را می توان انجام و اطلاعات دقیق را در اختیار سیاست گذار و مجری برنامه های مختلف آبخیزداری و مدیریت منابع آبی قرار داد.
سالاریه اضافه کرد: چالش فرونشست زمین را که با عنایت به خشکسالی سالهای گذشته و بهره برداری بیش از حد از مخازن آب زیرزمینی در کشور ما به وجود آمده است می توان به کمک ماهواره ها مدیریت کرد.
وی، شناسایی ساخت و سازهای بدون مجوز در کوه ها و منابع جنگلی و کنترل گونه های زیستی را از دیگر کاربردهای استفاده از امکانات فضایی برشمرد و افزود: با عنایت به این علل مجبوریم در فضا بصورت جدی حضور داشته باشیم.
رئیس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به این که این موارد بخش بسیار کوچکی از صنعت فضایی است، اظهار داشت: در مدارهای بالاتر و در ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری، ماهواره های مخابراتی قرار می گیرند که خدمات تلویزیونی، رادیویی و اطلاعاتی می دهند و قابلیت ارائه خدمات ناوبری و موقعیت یابی دارند.
سالاریه اضافه کرد: هر کشوری برای پیشرفت در مسائل ارتباطاتی و مخابراتی و مسیریابی به این امکانات فضایی نیاز دارد و همین طور از آن می تواند برای درآمدزایی استفاده نماید بدین سبب حضور در فضا ضروری می باشد.
وی به کاربرد مدارهای مختلف فضایی اشاره و افزود: بطورمثال مزایای ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری این است که نه خیلی فاصله زیاد است که سنجنده هایی که به طور معمول بصورت اپتیکال استفاده می شود آن دقت لازم را نداشته باشند و نه این قدر پایین است که عمر ماهواره نسبتاً پایین باشد و به طور معمول مرسوم می باشد جهت استفاده از کارهای سنجش از دور و تصویربرداری های اپتیکی از این مدار استفاده می شود؛ البته فقط ۵۰۰ کیلومتر نیست و مدارهای ۳۰۰، ۴۰۰، ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ کیلومتر نیز برای این کار استفاده می شود، اما مرسوم می باشد ماهواره های سنجشی در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتر استفاده گردد.
سالاریه افزود: ارتفاعات بالاتر کاربری های دیگری همچون ناوبری پیدا می کنند و ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری برای کارهای مخابراتی خیلی پرکاربرد است؛ البته فقط به این مدارها اکتفا نمی نماییم و مدارها برمبنای تغییر زاویه، کاربری های دیگری پیدا می کنند.
رئیس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به این که اوضاع کشورمان در منطقه در زمینه فضا از نظر دانش و پژوهش خصوصاً دانش و پژوهش بومی خوب است، اظهار داشت: نقطه مثبت تحریم ها این است که خوداتکایی در کشور ما بالا رفته است.
سالاریه با تکیه بر این که در زمینه صنایع فضایی، نظامی، هسته ای و غیره با عنایت به شدت تحریم ها، خوداتکایی کشورمان بالا رفته است، اضافه کرد: مجبور بودیم از دانش و پژوهشگران بومی استفاده نماییم و لابراتوار های خودرا توسعه دهیم بدین سبب در منطقه به لحاظ دانش بومی و آن چیزی که خودمان می توانیم تولید نماییم جزو کشورهای اول هستیم.
وی افزود: اما به لحاظ اپراتوری ماهواره و اینکه ما از دانش ماهواره بهره برداری نماییم در منطقه اوضاعمان جزو آن شرایط اول و دوم نیست، وضعمان شاید خیلی تعریف نداشته باشد، دلیلش هم به خاطر این است که در زمینه های اپراتوری کشورهای منطقه، آن هایی که الآن پیشتازند به شدت به منابع مشاوره های بین المللی و ماهواره های بین المللی وابسته اند.
سالاریه افزود: یعنی بطورمثال فرض کنید در زمینه اپراتور مخابراتی، کشور امارات که وضعش در منطقه خیلی خوب است، ماهواره های مخابراتی زیادی دارد، ولی به این مفهوم نیست که این ماهواره های مخابراتی را خودش تولید کرده بلکه آنها را خریده است و استفاده می نماید.
وی افزود: یا در زمینه سنجشی در منطقه بعضی کشورها وضعشان به علل مختلف بهتر است بطورمثال وضعیت رژیم غاصب در منطقه به لحاظ ماهواره سنجشی خوب است، برای اینکه سیاست او استفاده از این ماهواره ها در مسیرهای بهره برداری اشراف اطلاعاتی است و طبیعتاً از منابع بین المللی زیادی هم استفاده می نماید.
سالاریه اضافه کرد: به همین علت به لحاظ اپراتوری یک مقدار وضعمان تعریف ندارد و شرایط ایده آل نداریم و باید خیلی روی این مساله کار کنیم؛ تعدادی از کشورهای منطقه اگر در زمینه اپراتوری جلو افتادند بیش از بابت مشارکت های خیلی خوبی است که می توانستند بگیرند و اینکه شرایط تحریمی ندارند.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه وضعمان در زمینه دانش و پژوهش پایه ای حوزه فضا خیلی خوب است، اظهار داشت: البته اخیراً کشورهایی مثل امارات و ترکیه به شدت با استفاده از مشارکت های بین المللی در اینباره خیز برداشتند، اما دست ما هم خالی نیست و به لحاظ نیروی انسانی وضعمان خیلی بهتر از کشورهای دیگر است.
سالاریه اضافه کرد: از دهه ۸۰، سیر صعودی خیلی عالی داشتیم و نیروهای انسانی بسیار زیادی در کشور تربیت شدند، اما در مقطعی از زمان افت طرح های فضایی کشور سبب شد تربیت نیروی انسانی مقداری به تأخیر بیفتد و تا حدی متوقف شود.
وی افزود: دهه ۸۰ دهه رو به صعودی بود، اما دهه ۹۰ تا حدی ابتدا در جا زدیم و یک مقدار افت داشتیم، اما باردیگر زمانی که فهمیدیم داریم کند می رویم شروع کردیم سرعت بخشیدن، ولی یک مقداری با زمان زیاد که شاید بگوییم نوش دارو پس از مرگ سهراب بوده است.
سالاریه افزود: حوزه تربیت نیروی انسانی ما در دهه ۹۰ افت پیدا کرد البته با پدیده دیگری در این دهه روبرو شدیم و آن هم این بود که ورودی دانشجویان فنی و مهندسی به دانشگاه ها کم شد که این مساله هم علل مختلفی دارد.
رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: متأسفانه در کنکور امسال شاهد بودیم که رشته های فنی و مهندسی به لحاظ شرکت کننده در جایگاه آخر قرار گرفتند و این کاهش ورودی سبب می شود در خروجی هم اثر بگذارد که چند سال دیگر خودرا نشان داده است.
سالاریه اضافه کرد: البته دستمان خالی نیست، برای اینکه وضع دانشگاه هایمان از نظر تعداد دانشجو خوب است، چون چند میلیون دانشجو داریم که تعداد زیادی از آنها فنی و مهندسی هستند.
وی افزود: در زمینه های فضایی هم تقریباً در همه رشته های فنی و مهندسی ظرفیت جذب وجود دارد بدین سبب دستمان خالی نیست، اما باید بجنبیم و عزم را جزم و با قدرت و شدت زیاد در این عرصه کار را شروع و تربیت نیروی انسانی را خیلی تقویت نماییم.
سالاریه اضافه کرد: باید از دانش آموختگان دهه ۸۰ در زمینه فضایی هم استفاده نماییم و تعدادی از آنها شرکت های دانش بنیان خوبی را تأسیس کردند که باید از این ظرفیت ها استفاده نماییم و سرعت دهیم.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه در کلاس ماهواره های سنجشی و ماهواره هایی که به طور معمول در ارتفاع پایین محموله و سنجنده های مختلف همچون اُپتیکی روی آنها قرار می گیرد، تعدادی ماهواره ساختیم، اظهار داشت: در راه مشخصی گام به در راه مشخصی گام به گام درحال پیشرفت هستیم و هر ماهواره که ایجاد می شود ماهواره بعدی بهتر و قوی تر است.
سالاریه ضمن اشاره به این که برنامه توسعه بومی داریم، اضافه کرد: به خاطر مسائل تحریمی، مقدار زیادی از برنامه فضایی کشور ما بومی است و مسیر خیلی مشخصی داریم و ماهواره هایی داریم که در صف پرتاب هستند و یک برنامه ده ساله پیش بینی شده که باید به آن برسیم.
وی افزود: در ماهواره های مخابراتی که به طور معمول در ارتفاع بالا استفاده می شوند مسیر توسعه ویژه ای داریم و ماهواره هایی در صف پرتاب هستند که قابلیت برقراری ارتباط در باندهای فرکانسی مختلف را دارند و تلاش می نماییم به ساخت ماهواره هایی برسیم که قابلیت قرار گرفتن در مدار ۳۶ هزار کیلومتر را داشته باشد.
رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: یک ماهواره آماده پرتاب است، اما با عنایت به این که عوامل زیادی همچون آماده بودن پرتابگر در پرتاب ماهواره نقش دارند، حالا نمی توانیم زمان دقیقی را برای پرتاب اعلام نماییم، ولی برنامه ریزی ها این است که بتوانیم در سه ماهه پاییز این کار را انجام دهیم.
سالاریه اضافه کرد: تلاش ما این است که زودتر این اتفاق بیفتد و پیش بینی ما این است ان شاء الله با تلاش مضاعف و خوبی که تیم پرتابگر انجام می دهد بتوانیم در نیمه دوم سال در سه ماهه پاییز، اولین پرتاب را داشته باشیم.

1401/05/02
10:00:32
0.0 / 5
653
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد