رئیس سازمان فضایی خبرداد:

افت سرمایه گذاری در حوزه پرتاب ماهواره در چندسال اخیر

افت سرمایه گذاری در حوزه پرتاب ماهواره در چندسال اخیر

به گزارش بی بی سرور رئیس سازمان فضایی اظهار داشت: در چند سال قبل مقداری فرآیند پرتاب ماهواره با افت سرمایه گذاری دولتی مواجه بوده و یک عقب افتادگی در این حوزه داریم.به گزارش بی بی سرور به نقل از مهر، حسن سالاریه امروز در حاشیه نخستین همایش سراسری کیوبست و گردهمایی تیم های شرکت کننده در مسابقات ماهواره مکعبی در پاسخ به سوالی درباره برنامه سازمان فضایی در افق ۱۴۰۴ توضیح داد و اظهار داشت: سازمان فضایی در ۴ سالی که پیش رو دارد چند مدل برنامه را پیگیری می کند؛ یکی بحث اتمام پروژه هایی است که از سالهای قبل ناتمام باقی مانده و باید هرچه سریع تکمیل شود.
سالاریه اضافه کرد: هم اکنون حدود ۶ ماهواره در سطح پرتاب داریم که شامل ماهواره های سنجشی و مخابراتی با دقت های مختلف می شود و ان شاءالله ظرف سال جاری و سال آینده تکمیل و یا پرتاب می شوند.
رئیس سازمان فضایی ضمن اشاره به این که یکی از مهم ترین برنامه هایی که دنبال می نماییم، بحث تقویت بخش خصوصی است، افزود: برنامه فضایی کشور در افق ۱۴۰۱ تا ۱۴۱۰ تقریباً نهایی و برنامه جدیدی تدوین شده و برنامه های گذشته هم مورد بازبینی قرار گرفته است؛ سهم عمده ای را در این برنامه ها برای حضور بخش خصوصی در حوزه ساخت انواع ماهواره و عرضه سرویس ها و خدماتی که از راه ماهواره های سنجشی صورت می گیرد، در نظر گرفته ایم.
وی در پاسخ به سوال دیگر در خصوص این که حضور شرکتهای دانش بنیان و مراکز رشد دانشگاهی در عرصه فضایی در چند سال قبل را چطور ارزیابی می کنید، اظهار داشت: در حوزه بهره وری و بهره برداری از ماهواره و تصاویری که ماهواره های سنجشی در اختیار قرار می دهند، یک رشد آرامی داشتیم و به هر حال شرکت هایی شکل گرفتند و آرام آرام حاکمیت و تا حدی بخش های تجاری به اهمیت این قضیه پی می برند.
سالاریه ضمن اشاره به این که این رشد روند کندی دارد و باید سرعت رشد را افزایش دهیم، خاطرنشان کرد: به هر حال حضور شتاب دهنده ها، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری دانشگاه ها در این مورد خیلی می تواند کمک کند؛ چون که ریسک سرمایه گذاری در این عرصه ها پایین بوده و بیشتر دانش محور است اما در زمینه طراحی ساخت ماهواره و تجهیزات و المان های ماهواره ای احتیاج به سرمایه گذاری بیشتری داریم.
وی ضمن اشاره به افت سرمایه گذاری در زمینه پرتاب ماهواره در چند سال قبل اظهار داشت: در چند سال قبل مقداری فرآیند پرتاب ماهواره با افت سرمایه گذاری دولتی مواجه بوده و یک عقب افتادگی در این حوزه داریم که کاملاً حس می شود که باید جبران کرد. تمام تلاش ما این است که در چند سال آینده و در افق ۱۴۰۴ در حوزه فناوری های سخت، ساخت ماهواره و ساخت المان های در رابطه با ماهواره، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری دانشگاه ها هرچه سریع تر فعال شوند.


منبع:

1401/04/22
09:02:46
0.0 / 5
625
تگها: خدمات , فناوری
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد