بهبود کیفیت دیسک چند منظوره دیجیتالی با پوشش های نانویی

بهبود کیفیت دیسک چند منظوره دیجیتالی با پوشش های نانویی

به گزارش بی بی سرور یکی از شرکتهای فناور دیسک چند منظوره دیجیتالی (DVD۹) ۱۲۰ میلیمتری با ظرفیت ۹ گیگابایت دارای پوشش نانومتری تولید کرده که اعمال این پوشش باعث بهبود کارایی این محصول شده است.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، یکی از تجهیزات مورد استفاده در ذخیره سازی اطلاعات CD و DVD است که اطلاعات به وسیله لیزر و ایجاد حفره های کوچک در شیارهای حلزونی مارپیچی در سطح آن ذخیره می شود.
این اطلاعات به صورت ارقام صفر و یکی (باینری) بر روی دیسک، کد شده و با لیزری ضعیف تر و یک چشم الکتریکی (فوتوسل) در دیسک گردان های نوری خوانده می شوند. انواع مختلفی از این دیسک ها بر مبنای حجم ممکن برای ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد که در این بین میتوان به سی دی (CD)، دی وی دی (DVD) و دی وی دی ناین (DVD۹) اشاره نمود.
ابعاد این دیسک ها مشابه یکدیگر بوده و فرآیند تولید و نوع مواد مورد استفاده هم حدودا مشابه است. معمولاً یک DVD از چهار لایه ساخته شده و ضخامت ۱٫۲ میلی متر دارد. به منظور افزایش ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات روی DVD از روش های مختلفی استفاده می شود.
یکی از این روش ها تغییر تعداد لایه های DVD است. بر این اساس سه نوع DVD یک طرفه-تک لایه (۴٫۷ گیگابایت)، یک طرفه-دولایه (۸٫۵ گیگابایت)، دو طرفه-دو لایه (۱۷ گیگابایت) وجود دارد. DVD۹ از دو لایه اکتیو و دامی تشکیل شده است که لایه اکتیو حدودا ۱۵ نانومتر متالایز و لایه دامی ۴۲ نانومتر متالایز می شود. ظرفیت DVD۹ دو برابر ظرفیت سایر DVDها است و در هر دولایه اطلاعات دارد، بدین ترتیب که رایترها ابتدا با یک فرکانس اطلاعات لایه اکتیو را می خوانند و سپس با تغییر فرکانس اطلاعات لایه دامی را بازخوانی می کنند. روش دیگر برای افزایش ظرفیت DVD، اعمال پوشش نانومتری در سطح دیسک است که باعث بهبود خصوصیاتی همچون بازتابش نور و قابلیت خوانش می شود.
به نقل از ستاد نانو، DVD ساخته شده توسط یکی از شرکتهای فناور دارای پوشش با ضخامت کمتر از ۷۰ نانومتر بوده که از جنس پلی کربنات است. این دیسک ها از ظرفیت ۸٫۵ گیگابایت برخوردار می باشند.
CDهای ساخته شده توسط این شرکت دارای پوششی با ضخامت کمتر از ۱۰۰ نانومتر هستند که از ظرفیت ۷۰۰ مگابایتی برخوردار می باشند. اعمال پوشش نانومتری با استفاده از روش اسپاترینگ بر سطح سی دی، باعث بهبود کارایی این محصول بر مبنای نتایج حاصل از آزمونه ای داتاریوس، بازتاب و خوانش و رایت دیسک شده است. همینطور کاهش ضخامت پوشش اعمالی بر سطح دیسک، باعث کاهش قیمت آن هم شده است.
منبع:

1401/04/07
23:14:13
0.0 / 5
692
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد