صدمه پذیری بحرانی در بزرگ ترین فضای ذخیره سازی ابری

صدمه پذیری بحرانی در بزرگ ترین فضای ذخیره سازی ابری

به گزارش بی بی سرور کارشناسان یکی از دانشگاه های اروپا، یک صدمه پذیری در فضای ذخیره سازی ابری مگا را گزارش کردند که به مهاجم اجازه می دهد اطلاعات کاربر را رمزگشایی کند.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، فضای ابری MEGA یک سرویس ذخیره سازی ابری و میزبانی فایل است که توسط MEGA Limited، یک شرکت مستقر در اوکلند، نیوزلند و از راه برنامه های مبتنی بر وب عرضه می شود. برنامه های موبایل مگا برای اندروید و آی اواس هم موجود است. این شرکت به علت عرضه بزرگترین فضای ذخیره سازی ابری با امکانات کامل و تخصیص فضای ذخیره سازی ۲۰ گیگابایتی رایگان، در جهان شناخته شده است.
کارشناسان یکی از دانشگاه های برجسته اروپا، ETH Zurich سوئیس، یک صدمه پذیری مهم در فضای ذخیره سازی ابری مگا را گزارش کردند که به مهاجم اجازه می دهد اطلاعات کاربر را رمزگشایی کند.
محققان اعتقاد دارند که یک مهاجم، کنترل قلب زیرساخت سرور مگا را به دست می گیرد و به یک حمله موفق مرد میانی (man-in-the-middle) و اتصال TLS کاربر به مگا دست می یابد. زمانی که یک حساب کاربری مورد هدف، موفق به ورود به سیستم شد، فولدرهای مشترک ورودی، فایل های MEGAdrop و چت ها می توانند رمزگشایی شوند. فایل های موجود در درایو ابری امکان دارد در خلال ورودهای بعدی رمزگشایی شوند. علاوه براین امکان دارد فایل هایی در حساب کاربری قرار داده شوند که به نظر می آید توسط خود کاربر بارگزاری شده است.
مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای کامپیوتر ای) اعلام نموده که تیمی از محققان گروه Applied Cryptography در دپارتمان علوم کامپیوتر، مجموعا پنج صدمه پذیری را در معماری رمزنگاری مگا گزارش دادند. صدمه پذیری های شناسایی شده بدینترتیب است که هر بار که یک کاربر مگا وارد سیستم می شود، به تدریج بعضی از اطلاعات جمع آوری می شود؛ بعد از حداقل ۵۱۲ ورود، اطلاعات جمع آوری شده به مهاجم این امکان را می دهد تا بخش هایی از حساب کاربری را رمزگشایی کنند و همینطور از ورودهای بیشتر برای رمزگشایی سایر بخش های باقی مانده استفاده کند؛ حریم خصوصی و یکپارچگی همه داده ها و چت های ذخیره شده به نابودی کشیده می شود؛ حساب های کاربری وارد می شوند؛ مکانیزم تبادل کلید چت قدیمی مختل می شود.
محققان خاطرنشان کردند که حتی اگر سرورهای API عرضه دهنده، توسط فرد دیگری کنترل شود، اطلاعات رمزگذاری شده کاربر نباید هیچگاه توسط مهاجم قابل خواندن باشد (حتی بعد از ۵۱۲ بار ورود). سرویس ذخیره سازی ابری مگا در تمام پلت فرم ها (ویندوز، اندروید و آی اواس) تحت تأثیر این صدمه پذیری قرار دارند. فضای ابری مگا بروزرسانی های نرم افزاری را جهت رفع صدمه پذیری مذکور منتشر نموده است. به تمامی کاربران سفارش می شود نرم افزار خویش را در تمام دستگاه ها ارتقا دهند و سپس حساب کاربری خویش را به فرمتی جدید تبدیل کنند.
منبع:

1401/04/06
12:20:55
0.0 / 5
676
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد