رومینگ بین المللی چطور فعال می شود؟

رومینگ بین المللی چطور فعال می شود؟

به گزارش بی بی سرور امکان فعال سازی خدمات رومینگ در اپراتورهای همراه از راه شماره گیری کدهای دستوری فراهم است و تنها درصورت خروج از کشور و نه صرفاً با فعال بودن رومینگ اپراتورها، تعرفه های رومینگ برای مشترک محاسبه می گردد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، در سفر به کشورهای خارجی، با بهره گیری از سیمکارت کشور مقصد، از تعرفه های آن کشور برای تماس تلفنی، ارسال پیامک و دیتا استفاده می شود اما اگر مسافران بخواهند از سیمکارت های ایرانی استفاده کنند، تعرفه های رومینگ برایشان محاسبه می شود. در ایام گذشته، اخباری در رسانه های اجتماعی منتشر گردید در خصوص این که اپراتورها بدون اطلاع مشترکان، رومینگ تماس ها را فعال کرده اند و این مورد منجر می شود تعرفه های تماس ها به صورت بین المللی حساب شود که هزینه ای بسیار بالاتر از هزینه های معمول تماس دارد.
با توجه به این که جهت استفاده از خدمات رومینگ، لازم است این امکان از قبل روی سیمکارت آنها فعال باشد، اپراتور با فعال سازی استفاده از خدمات رومینگ برای همه مشترکان خود، این امکان را فراهم نموده است تا بعد از خروج مشترک از کشور و عدم دسترسی به اپراتور مبدأ، استفاده از خدمات رومینگ امکان پذیر باشد. اپراتور ایرانسل هم در اطلاعیه ای اعلام نمود امکان استفاده از خدمات رومینگ بین الملل به صورت پیش فرض، برای تمامی مشترکان فعال است تا در صورت خروج مشترک از کشور و حضور در مناطق زیر پوشش اپراتورهای طرف قرارداد، امکان بهره مندی از خدمات رومینگ و ارتباط با ایران میسر شود.
بر این اساس، در زمان حضور مشترک در خاک ایران، همواره تعرفه های عادی برای مشترک محاسبه می شود و تنها در صورت خروج مشترک از کشور و قرار گرفتن در مناطق زیر پوشش اپراتورهای طرف قرارداد، تعرفه های رومینگ محاسبه می شود. این امکان به صورت یک روال عادی، برای مشترکان اپراتورهای تلفن همراه فعال است و امکان غیرفعال سازی و یا فعال سازی مجدد خدمات رومینگ در اپراتور ایرانسل از راه شماره گیری کد دستوری #۱۱۱۱* و در اپراتور همراه اول از راه کد #۲۹*۱۰* فراهم است.
همینطور صرفا در نقاط مرزی، در صورتیکه به خاطر تخلف و همپوشانی اپراتورهای میزبان در کشورهای همسایه، مشترکی به شکل ناخواسته، زیر پوشش اپراتورهای خارجی قرار گیرد، به سرعت به وی پیامک اطلاع رسانی ارسال می شود و روش غیرفعال سازی و تعرفه های رومینگ بین الملل به او اطلاع رسانی می شود و تا آن زمان که مشترک تماس ورودی و خروجی نداشته باشد، هیچ هزینه ای بابت رومینگ به حساب وی منظور نمی گردد.
با فعال کردن سرویس رومینگ، اینترنت رومینگ و اینترنت گوشی همراه هنگام سفر میتوان از اینترنت همراه بهره برد و هر یک از سیمکارت های دائمی و اعتباری شرایط خاص خویش را جهت استفاده از سرویس رومینگ دارند. تعرفه رومینگ هر یک از اپراتورها در شرایط حضور در کشورهایی که قرارداد رومینگ با آنها بسته شده، متفاوت می باشد و در وبسایت اپراتورهای همراه قرار گرفته است.
از طرفی بمحض ورود به کشورهای دیگر، هزینه رومینگ برای سیمکارت محاسبه نمی گردد. رومینگ امکان استفاده از تلفن همراه برای برقراری تماس و ارسال پیامک و استفاده از دیتا در خارج از محدوده جغرافیایی زیر پوشش شبکه اپراتور را فراهم می کند؛ ازاین رو تنها زمانی که مشترکی از یکی از این سرویس ها استفاده نماید، هزینه رومینگ برای او محاسبه می گردد و این طور نیست که بمحض ورود به کشورهای دیگر، هزینه رومینگ برای سیمکارت افراد در نظر گرفته شود.
همینطور صرف نظر از مسافرت یا عدم مسافرت به خارج از مرزهای کشور، در صورت برقراری ارتباط از راه شبکه تلفن همراه کشورهای همسایه، هزینه های رومینگ بین الملل مطابق با تعرفه آن کشور محاسبه می گردد و در شهرها و نقاط مرزی به سبب پوشش آنتن شبکه های تلفن همراه کشورهای همسایه، همواره احتمال انجام مکالمه در داخل کشور از راه شبکه آنها وجود دارد که این مورد می تواند باعث استفاده ناخواسته از رومینگ و تحمیل هزینه به کاربران شود.1401/03/28
23:21:58
0.0 / 5
610
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد