اسپیس ایکس سنگین ترین ماهواره تاریخ را به فضا می برد

اسپیس ایکس سنگین ترین ماهواره تاریخ را به فضا می برد

بی بی سرور: موشک ˮفالکون هویˮ(Falcon Heavy) که توسط شرکت ˮاسپیس ایکسˮ(SpaceX) درحال توسعه است، اوایل سال آینده میلادی احیانا سنگین ترین ماهواره تاریخ را با وزن 9.2 تن به فضا خواهد برد.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس" اوایل سال آینده میلادی سنگین ترین ماهواره تجاری زمین ایستا را با موشک "فالکون هوی" به مدار زمین خواهد فرستاد.
شرکت "اکو استار"(EchoStar) که سفارش دهنده این پرتاب به "اسپیس ایکس" است، اوایل این ماه اعلام نمود که شرکت سازنده ماهواره به نام "مکسار تکنولوجیز"(Maxar Technologies) تحویل این ماهواره سنگین موسوم به "ژوپیتر-۳"(Jupiter-3) را که قرار بود اواخر سال جاری به فضا پرتاب شود، به تعویق انداخته است و باعث شده تا پرتاب آن به تعویق بیفتد.
از آن زمان اطلاعات جدیدی به دست آمده است که تخمین وزن خشک و اولیه "ژوپیتر-۳" را افزایش داده است، به این معنا که این ماهواره احیانا یک ماهواره رکوردشکن خواهد بود.
"ژوپیتر-۳" اوایل سال ۲۰۲۳ پرتاب می شود
شرکت "اکو استار" در ماه مارس اعلام نمود که سیستم "هیوز نتورک"(Hughes Network) در یک کنفرانس صنعتی، شرکت "اسپیس ایکس" را برای پرتاب ماهواره ارتباطی زمین ایستای "ژوپیتر-۳" ساخت شرکت "مکسار" انتخاب نموده است. این شرکت در آن اعلامیه اعلام نمود که این ماهواره در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ پرتاب خواهد شد.
حالا به سبب ایجاد تاخیر در فضاپیماهای گوناگون شرکت "مکسار"، ماهواره "ژوپیتر-۳" زودتر از اوایل سال ۲۰۲۳ به فضا پرتاب نخواهد شد.
شرکت "مکسار" در زمان اعلام تاخیر در پرتاب "ژوپیتر-۳" که با نام "اکو استار ۲۴"(Echostar 24) نیز شناخته می شود، اعلام نمود که انتظار می رود وزن آن تقریباً ۹.۲ تن و بیشتر از تخمین های قبلی در خصوص وزن ۵۸۱۷ کیلوگرمی آن باشد.
شرکت "اسپیس ایکس" در ژوئیه ۲۰۱۸ به نقطه عطف جدیدی رسید و رکورد سنگین ترین پرتاب ماهواره های تجاری زمین ایستا در تاریخ را زمانی که ماهواره ۷۰۷۶ کیلوگرمی "Telstar 19V" را به مدار زمین ایستا برد، شکست.
مدار زمین ایستا یا مدار زمین ثابت که بدان "کمربند کلارک" نیز گفته می شود، یکی از مدارهای زمین آهنگ است. این مدار در ارتفاع ۳۵ هزار و ۷۸۶ کیلومتر بالاتر از سطح دریا و دقیقاً بر فراز خط استوای زمین قرار دارد.
اسپیس ایکس ۱۰ ماموریت برای "فالکون هوی" برنامه ریزی کرده است
هم اکنون "ژوپیتر-۳" با وزن ۹.۲ تن می تواند بزرگترین فضاپیمایی باشد که تا حالا به مدار زمین ثابت پرتاب شده است، برای اینکه موشک ها یا پرتابگرهای سنگین تر به طور معمول پیش از رسیدن به آن نقطه در ارتفاع ۳۵ هزار و ۷۸۵ کیلومتری بالاتر از سطح زمین به مراحل جداگانه تقسیم می شوند.
با این وجود، شایان ذکر است که موشک "آریان ۵" ساخت شرکت "آریان اسپیس" بعد از پرتاب دو ماهواره ارتباطی با وزن ۱۰.۲۷ تن، رکورد تحویل سنگین ترین وزن کلی یک محموله به مدار زمین ایستا را در اختیار دارد.
"اسپیس ایکس" نیز با پرتاب "ژوپیتر-۳" رکورد خودرا که همانطور که اشاره شد با پرتاب ماهواره " Telstar 19V " و استفاده از موشک "فالکون ۹" بدست آورده است، خواهد شکست. این شرکت فضایی خصوصی حالا به سبب افزایش ظرفیت بارگیری در موشک "فالکون هوی" به دنبال شکستن رکورد خود است.
"ژوپیتر-۳" یک ماهواره ارتباطی با قابلیت ارائه حداکثر پهنای باند ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه است و آمریکای شمالی و جنوبی، کانادا و مکزیک را تحت پوشش قرار می دهد. این ماهواره در ابتدا قرار بود در اوایل سال ۲۰۲۱ در مدار زمین مستقر شود، بااینکه پرتاب آن به سبب مشکلات زنجیره تامین ناشی از همه گیری کرونا به تعویق افتاد.
حالا مقرر است بدون ایجاد هر گونه تاخیر دیگری، در اوایل سال ۲۰۲۳ به فضا پرتاب شود و یکی از ۱۰ ماموریتی است که از اکنون تا سال ۲۰۲۵ برای موشک "فالکون هوی" برنامه ریزی شده است.
منبع:

1401/02/28
22:30:56
0.0 / 5
708
تگها: سیستم
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد