وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاكید كرد

ایران پیشتاز در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات

ایران پیشتاز در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات

به گزارش بی بی سرور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه شبکه ملی اطلاعات خدمات متنوع و باکیفیتی را به مردم عرضه می کند، اظهار داشت: امروز خیلی از کشورهای پیشرفته دنبال راه اندازی این شبکه هستند و دراین زمینه ایران یکی از کشورهای پیشتاز است.


به گزارش بی بی سرور به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور امروز در مراسم روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، اظهار داشت: زندگی مردم دیجیتالی شده است و دیگر بزرگراه های جدید را باید با میزان فیبر نوری شناخت. این مسئله سبب شده تا دولتمردان از این پس سیستم های فیزیکی را به سمت فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی ببرند. امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات زیرساخت زیست مردم به حساب می آید و بهره گیری و کاربردی سازی این فناوری در شرایط حاضر یک اجبار است.
وی افزود: حتی اتحادیه جهانی مخابرات هم شعارهای سالانه روز جهانی ارتباطات را از شعارهای عمومی و کلی، به سمت گره گشایی مشکلات و ایجاد ظرفیت ها با ICT سوق داده و سال جاری هم استفاده از فناوری اطلاعات برای سالمندان برگزیده است. دولت سیزدهم هم به دنبال این است که از این تکنولوژی برای تسهیل زندگی مردم استفاده نماید، ما به جهت اینکه بتوانیم حکمرانی مبتنی بر داده را در کشور راه اندازی نماییم و تصمیماتمان برپایه حدس و گمان نباشد و برپایه اطلاعات باشد، نیازمند استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه استفاده از ارتباطات و فناوری اطلاعات باید برای تسهیل زندگی مردم، حکمرانی مبتنی بر داده و توسعه اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد، اظهار داشت: در حالیکه دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات اعلام نموده حدود ۶۰ درصد از مردم دنیا به ارتباطات دسترسی دارند، در ایران حتی روستاهای ما هم اینترنت دارند و الان با اتصال ۶۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار، ۸۶ درصد روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و پیشبینی ما این است که در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ کل روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.
گره های کشور با فناوری اطلاعات قابل گشایش است
زارع پور با اشاره به اینکه بخش ICT حتی در طرح اقتصادی دولت هم در کنار دولت می باشد، اظهار داشت: گره های کشور با فناوری اطلاعات قابل گشایش است و با وجود ابزارهای این فناوری، اجرای هر طرح، بیشتر از گذشته، اجرایی به نظر می آید. برای مثال برای تشخیص بانکهای اطلاعاتی کشور که خطای دهک های یارانه را به حداقل برسانیم میتوان از فناوری اطلاعات کمک گرفت و این نمودی از گره گشایی فناوری اطلاعات است. این حوزه می تواند توسعه اقتصاد کشور را متحول کند و ظرفیت های زیادی دارد و الان دولت کل اختیارات در ارتباط با اقتصاد دیجیتال را به یک کارگروه ویژه سپرده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه برنامه های گوناگونی با محور کار شبکه ملی اطلاعات در دست انجام است، اضافه کرد: شبکه ملی اطلاعات شبکه ای پرسرعت، باکیفیت، مستقل و امن در سرتاسر کشور خواهد بود که خدمات متنوع و باکیفیتی را به مردم عرضه می کند و با استفاده از ارتباطات و فناوری اطلاعات، زندگی را به کام مردم شیرین می شود. امروز خیلی از کشورهای پیشرفته دنبال راه اندازی این شبکه هستند و در این حوزه جمهوری اسلامی ایرانی یکی از کشورهای پیشتاز است.
زارع پور ضمن اشاره به اجرای پروژه توسعه ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری در کشور، اظهار داشت: در ابتدای کار بسیاری می گفتند که این حجم کار شدنی نیست. اما امروز می بینیم که حتی دولت برای اولین بار در تاریخ کشور، یک سوم درآمد خویش را از اپراتورهای موبایل، صرف توسعه این پروژه خواهد کرده و سه درصد درآمد خود از اپراتورهای ثابت را برای تسهیل این پروژه واگذار کرد. دولت زیرساخت های قانونی را برای پیشبرد این پروژه فراهم نموده و موانع را برداشته است. ما با تجهیزات وارد این کار شده ایم و منتظر کسی نمی ایستیم و پشت اپراتورها و کسانی که پای کار بیایند هستیم.
وی با اشاره به اینکه یکی از پروژه های کلیدی بخش فناوری اطلاعات، ایجاد پنجره واحد خدمات دولت هوشمند است، اضافه کرد: این باید یک مطالبه عمومی شود تا همه دستگاه ها تا شهریورماه پنجره واحد خدمات دولت هوشمند را راه اندازی کنند. پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به صورت آزمایشی از امروز به راه افتاده است و کاربران می توانند با یک مرتبه ورود به سامانه و یک مرتبه احراز هویت، به تمام سرویسهای دستگاههای متصل شده دسترسی پیدا کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: تا کنون تنها ۱۰ دستگاه به این پنجره متصل شده اند، اظهار داشت: ۵ درصد کار تاکنون انجام شده و با پای کار آمدن سایر دستگاههای اجرایی، تا شهریورماه شاهد حداکثر حضور دستگاه ها خواهیم بود. نزدیک به دو دهه است که مسؤلان می خواهند پنجره واحد خدمات دولت را راه اندازی کنند و ما امیدواریم تا شهریورماه این مهم به نتیجه برسد.
بهبود کیفیت اینترنت، یک شبه اتفاق نمی افتد
عیسی زارع پور همینطور در حاشیه این مراسم، درباره سرعت اینترنت بیان نمود: بهبود کیفیت یک شبه اتفاق نمی افتد، با اقداماتی که امروز انجام گرفت، با توسعه ارتباطات ثابت انجام می شود. امروز شاهد بودیم که همه خانواده ارتباطات کشور دست به دست هم دادند که پروژه مهم کلیدی در کشور، یعنی توسعه ارتباطات ثابت و محتوابخشی کلید بخورد، با مجموعه حمایتی که دولت فراهم نموده و ۱۰ روز پیش مصوب کرد که یک سوم از درآمد خود از اپراتورهای مخابراتی را صرف توسعه ارتباطات مبتنی بر فیبر کند. امروز هم تفاهمنامه هایی برای عملیاتی شدن این طرح بزرگ، یعنی پوشش ۲۰ میلیونی خانوارهای ایرانی امضا شده و چند شهر هم به شکل تصویری اجرا شد.
وی تصریح کرد: تنها نسخه شفابخش کیفیت و سرعت شبکه های اینترنت را توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری می دانیم که مردم در محل کار و منزلشان بتوانند سرعت های چند صدمگابیتی را دریافت نمایند. امروز تست سرعت نزدیک به ۹۰۰ مگابیت برثانیه انجام شد و مردم ما شایسته چنین سرعت هایی هستند. ما در وزارت ارتباطات و همکارانمان در اپراتورها و بخش خصوصی تلاش می نماییم تا این بستر و کیفیت را برای مردم فراهم نماییم. البته در این دوره گذار طبیعی است که مردم از سرعت رضایت نداشته باشند؛ ما در ۱۵ سال قبل از جهت سرعت ارتباطات ثابت همواره از کشورهای انتهای فهرست بودیم، البته در حوزه سرعت اینترنت موبایل، نزدیک به میانگین جهانی هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه بارها گفتیم که این سرعت شایسته مردم نیست و تمام تلاشمان را می نماییم که در حوزه ثابت و همراه، سرعت ارتباطات بالا رود، اظهار داشت: ما باید بار را از دوش شبکه ارتباطات سیار برداریم، چون ارتباطات سیار برای این حجم از تقاضا طراحی نشده است. قصوری در گذشته صورت گرفت که به حوزه ارتباطات ثابت پرداخته نشد، اگر ما شبکه پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری را تا خانه های مردم فراهم نماییم، زمانی که مردم در خانه و محل کار هستند، از وای فای و ارتباطات ثابت استفاده می نمایند و بار شبکه موبایل کم می شود، که این یک پروژه بلندمدت است.
اقدامات کوتاه مدت برای بهبود کیفیت اینترنت
زارع پور افزود: اما در کوتاه مدت هم اقدامات زیادی پیشبینی کردیم همچون واگذاری فرکانس و هم اکنون پیگیری می نماییم که اپراتورها این فرکانس را عملیاتی کنند و یکی از پروژه ها این است که اپراتورهای سیار، سایت های زیادی را زیر فرکانس ۲۳۰۰ مگاهرتز می برند که سرعت را در محدوده خودش دو برابر خواهد نمود. واگذاری فرکانس های جدید را هم در دستور کارمان قرار دادیم که باید توسط بخش خصوصی و اپراتورها عملیاتی شود.
وی درباره چرایی تجربه کاربران از سرعت پایین اینترنت، توضیح داد: این که بگوییم سرعت کم شده، باید معیاری داشته باشد، یکی از مراجعی که هر بار رتبه بندی می کند اسپیدتست است که آخرین رتبه بندی در ارتباط با ماه آوریل، یعنی فروردین و اردیبهت ـ ماه را دیشب اعلام نموده و حاکی از یک پله ارتقا هم در حوزه ارتباطات ثابت و هم سیار بوده. البته این سرعتی نیست که مردم تجربه می کنند، اما معیاری است که همه کشورها با آن مقایسه می شوند و از جهت رتبه کشورمان قابل استناد است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه جهت استفاده از محصولات بومی قوانین گوناگونی داریم که بخش دولتی را مکلف کرده با وجود نمونه محصول داخلی، اجازه خرید خارجی ندارند. ما هم در وزارت ارتباطات این مورد را به شکل جدی در دستگاههای اجرایی و اداری دنبال می نماییم. در مواردی تخلف هایی هم صورت می گیرد که با وجود نمونه تولید داخل، خرید خارجی می شود که این موارد را پیگیری خواهیم کرد. اما در بخش خصوصی احتیاج به تبلیغات است، از این بابت که تجهیزات مناسبی در کشور تولید و حتی صادر می شود و ما باید با ویروس خودناباوری مقابله نماییم.
خیلی از مردم با فیبر نوری و شیوه دریافت آن آشنا نیستند
زارع پور درباره مشکلات مردم برای دریافت خدمات فیبر نوری توضیح داد: ما از سمت اپراتورها و زیرساخت یک بسته حمایتی تهیه کردیم و بازیگران اصلی حوزه ارتباطات ثابت پای کار آمدند، اما یک طرف پروژه راهبردی توسعه فیبر نوری مردم هستند که باید مزایای ارتباطات پرسرعت را بدانند، چونکه فیبر نوری یک تکنولوژی جدید است و بسیاری از مردم با آن آشنا نیستند و شیوه دریافت آنرا نمی دانند. مبحث دوم هم این است که بخشی از هزینه مردم به جهت اینکه منازلشان به فیبر نوری مجهز شود را در قابل تسهیلات به اپراتورها بدهیم که به صورت اقساطی با مردم حساب کنند که در آینده نزدیک جزئیات آن اعلام می شود.
وی درباره تولید گوشیهای داخلی هم بیان نمود: ما می توانیم در کشور محصولات با کیفیت در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، هم در حوزه تجهیز و هم خدمات با کیفیت داشته باشیم. در مورد گوشی هم همچنین است. ما هم اکنون گوشی یا سیستم عامل بومی با کیفیت نداریم، اما تلاش ما این است که به سمتی پیش برویم که این نیاز را که سهم قابل توجهی از واردات کشور را دارد برطرف نماییم، ما سالانه ۱۵ تا ۱۷ میلیون گوشی به ارزش ۳.۵ میلیارد دلار وارد می نماییم، که بازار مناسبی است و توانمندی داخلی هم وجوددارد و اگر مردم گوشی با کیفیت با قیمت مناسب ببینند، حتما استقبال می کنند؛ البته قصد نداریم که به زور به مردم گوشی داخلی بدهیم.
منبع:

1401/02/28
13:44:06
0.0 / 5
796
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد