گزارش بی بی سرور؛

استعمار پلتفرمی اینستاگرام این دفعه مقابل مرحوم نادر طالب زاده

استعمار پلتفرمی اینستاگرام این دفعه مقابل مرحوم نادر طالب زاده

اینستاگرام در اقدامی تازه، مبادرت به حذف پست های کاربران فضای مجازی با هشتگ نادر طالب زاده کرد که این اقدام خلاف آزادی بیان با اعتراض و واکنش کاربران همراه شده است.به گزارش بی بی سرور به نقل از مهر، نادر طالب زاده روز نهم اردیبهشت ماه بر اثر نارسایی قلبی فوت کرد. از طالب زاده بعنوان یک مرد انقلابی تمام عیار و سردار جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی یاد می شود. او سال ها به مستندسازی مشغول بود و در زمینه سینما علاوه بر کارگردانی، جشنواره های مختلفی را برگزار کرد. از مهم ترین جشنواره های جریان سازی که او طی این سال ها دبیری اش را بر عهده داشت می توان به جشنواره فیلم «عمار» اشاره نمود.
پس از درگذشت این هنرمند فرهیخته، حامیان و دوستداران وی در اینستاگرام طی دو روز اخیر به درگذشت او واکنش نشان دادند و در پیام های مختلفی به خصایص اخلاقی و سال ها مجاهدت وی در عرصه فرهنگی و انقلابی اشاره داشتند اما شبکه اجتماعی اینستاگرام بار دیگر در اقدامی غرض ورزانه تعدادی از پست های کاربران با هشتگ نادر طالب زاده را حذف نمود که این اقدام خلاف آزادی بیان با اعتراض و واکنش کاربران همراه شده است.
نادر طالب زاده در طول فعالیت فرهنگی خود اهتمام داشت، صدای جبهه جهانی مستضعفان را به گوش مردم جهان برساند و کارهایی را در امتداد مبارزه با استکبار جهانی انجام داد که همین مسئله او را در لیست تحریم های آمریکا قرار داده بود بنظر می رسد سانسور او از طرف اینستاگرام و حذف و مسدود سازی پست های در رابطه با او به همین علت باشد.
یکی از کاربران در همین رابطه نوشته است؛ اینستاگرام ۵ هزار پست با هشتگ نادر طالب زاده را حذف کرد! اپلیکیشن اینستاگرام در ادامه سیاست های ضد ایرانی خود، پست های کاربران با هشتگ نادر طالب زاده را از دسترس خارج کرد! دموکراسی و آزادی بیان واقعاً در فرهنگ غرب بیدار می کند، البته در امتداد هدف سیاسی خودشون!
کاربر دیگری گفته است؛ باز هم فضای مجازی ول و نمایش دیکتاتوری رسانه ای آمریکایی ها در اینستاگرام، حذف پست های در رابطه با نادر طالب زاده بار دیگر نشان داد آمریکایی ها و پادوهای داخلی شان دنبال بایکوت، سانسور و سرکوب آزادی بیان به نفع خودشان در ایران هستند. به این استعمار پلتفرمی و تحقیر کشور اختتام دهید.


اقدام اینستاگرام در حذف اکانت و پست کاربران ایرانی در فضای مجازی قبل از این نیز و طی سالهای اخیر اتفاق افتاده است بطوریکه سال قبل این شبکه اجتماعی، جلوگیری از انتشار پست های در رابطه با شهادت سردار حجازی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه را در دستور کار خود قرار داد.

پیش از آن نیز در آذرماه ۹۹ بود که این شبکه اجتماعی آمریکایی، پست های کاربران ایرانی در رابطه با محکوم کردن ترور دانشمند هسته ای شهید فخری زاده را حذف نمود.
در اقدامی دیگر این شبکه اجتماعی، همزمان با شهادت سردار سلیمانی در سال ۹۸ مبادرت به حذف هرگونه پست در رابطه با سردار سلیمانی کرد و حتی در نخستین و دومین سالگرد این سردار عزیز سناریوی حذف سلیمانی در شبکه های اجتماعی را ادامه داد. همین طور پایگاه اطلاع رسانی حفظ و نشر آثار سرلشکر قاسم سلیمانی تا حالا چندین بار توسط اینستاگرام بسته شده است.
در آن زمان کاربران با انتشار هشتگ هایی مانند «#Hero» (قهرمان)، «#سرباز» و «#پدر» و نیز با اشتراک گذاری عکسهایی از اقدام حذفی اینستاگرام با محتوای انتشار یافته درباب سردار سلیمانی، اعتراض خودرا به این نحوه برخورد اعلام نمودند.


سال ۹۹ بود که همزمان با نخستین سالروز ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، کاربران فضای مجازی با پیوستن به کمپین «از عکس تو هم می ترسند» در شبکه اجتماعی اینستاگرام، نارضایتی خودرا نسبت به بی اخلاقی اینستاگرام که خودرا داعیه دار آزادی بیان می داند، ابراز کردند اما باز هم این اقدام با واکنش خصمانه اینستاگرام روبرو شد و صفحات پربازدیدی که در این کمپین حضور داشتند مسدود و حذف شد!

این شواهد نشان از آن دارد که شبکه های اجتماعی خارجی همچون اینستاگرام و فیسبوک به رغم آنکه خودرا داعیه دار آزادی بیان می دانند، با حذف مطالب کاربران، تمامی تلاش خودرا به کار می بندند تا جلوی آزادی بیان کاربران ایرانی را بگیرند.
از سال ۹۸ و به دنبال حذف پست ها و اکانت های کاربران ایرانی در رابطه با شهادت سردار سلیمانی، موضوع مقابله جدی با پلت فرم اینستاگرام از طرف خیلی از کارشناسان و فعالان فضای مجازی مورد مطالبه قرار گرفت و وزارت ارتباطات نسبت به مقابله با این اقدامات یکجانبه، مغرضانه و خلاف آزادی بیان وعده هایی داد.
در آن زمان محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، اقدام آمریکا در سانسور سردار سلیمانی در اینستاگرام را بی آبرویی برای آن کشور خواند و اظهار داشت: «قطعاً مقابل سانسور آمریکا در اینستاگرام می ایستیم.» این گفتار وزیر وقت ارتباطات البته تنها در حد وعده باقی ماند.
در ۱۳ دی ۱۴۰۰ نیز وزارت ارتباطات در نامه ای به مدیران پلت فرم های متا و اینستاگرام با محکوم کردن سانسور مطالب و تصاویر در رابطه با شهید سلیمانی در اینستاگرام، خواهان اختتام دادن به این سانسور شد.
در قسمتی از این نامه آمده بود که «حذف و سانسور تصاویر و مطالب در رابطه با سردار شهید قاسم سلیمانی، قهرمان مبارزه با تروریسم و محوکننده داعش جنایتکار با هیچ یک از معیارهای بین المللی سازگاری ندارد.» در ادامه همین طور بر این نکته تاکید شد؛ «از مدیران اینستاگرام انتظار می رود به احترام میلیونها کاربر مشتاق این قهرمان مبارزه با تروریسم هر چه زودتر به این سانسور گسترده اختتام داده شود.»
در اختتام این نامه که از طرف بخش حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده بود، از مدیران پلت فرم های متا و اینستاگرام خواسته شد؛ «توضیحات کافی و منطق حاکم بر این سیاست غیر سازنده ارائه شود، تمامی اکانت های حذف یا معلق شده و پست های حذف شده بازیابی شود و همین طور اطمینان حاصل شود که چنین اتفاقاتی در آینده بروز نخواهد کرد.»
در اقدامی دیگر اما رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی در اعتراض به رویه غیرقانونی اینستاگرام در حذف تصاویر شهید سلیمانی و تعلیق کاربران ایرانی، به مجمع حکمرانی اینترنت سازمان ملل نامه نوشت؛ در قسمتی از این نامه آمده بود؛ «استفاده و تحمیل یک رویکرد خاص مبتنی بر سانسور و حذف بر کاربران ایرانی با بهره گیری از بهانه هایی چون «قوانین شرکتی» و «تحریم ایالات متحده» و اعمال تحریم های دسترسی به برخی کاربران، بطور آشکارا اصل بی طرفی شبکه ای را که سنگ بنای ایجاد اینترنت است را زیر سوال می برد و حکمرانی دیجیتال ملی ایران را برای تضمین تامین الزامات اساسی مربوط به آزادی بیان کاربران در پلت فرم های بین المللی را تهدید می کند.»
برخورد با اقدامات پی در پی این پلت فرم آمریکایی تا حالا تنها از جنس نامه و وعده بوده این در حالیست که اختتام دادن به سانسورهای یکجانبه و تبعیض هایی از این دست، اقدام جدی تری را می طلبد و تضییع حقوق کاربران ایرانی نیازمند سیاست گذاری و حکمرانی جدیدی در فضای مجازی است.


منبع:

1401/02/13
12:24:19
0.0 / 5
676
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی بی سرور
BBServer بی بی سرور

bbserver.ir - مالکیت معنوی سایت بی بی سرور متعلق به مالکین آن می باشد